Sekator kowadełkowy i nożycowy – czym się różnią?

Sekator kowadelkowy czy nozycowy, fot. Unsplash, Pixabay

Wiosna to intensywny czas w każdym ogrodzie, podczas którego wykonuje się wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z ważniejszych zabiegów jest przycinanie gałęzi i pędów, co pozwala na usunięcie martwych i chorych części roślin, umożliwia ich zagęszczenie i pozytywnie wpływa na wzrost. Chcąc, aby prace przebiegły sprawnie, warto zainwestować w wysokiej jakości sekator ogrodowy. Najpopularniejsze są sekatory kowadełkowe i sekatory nożycowe. Czym one się różnią? Który warto wybrać do swojego ogrodu?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
13
Spis treści
Czym różni się sekator kowadełkowy od nożycowego? Jakie są zalety i wady sekatorów kowadełkowych i nożycowych? Czym kierować się przy wyborze sekatora?

Czym różni się sekator kowadełkowy od nożycowego?

  • Sekator kowadełkowy posiada jedno ostrze tnące oraz stalnicę, czyli stalowy element, do którego dociskane jest ostrze. Dobrze sprawdza się do starszych, zdrewniałych, a nawet grubszych gałęzi. Jego specjalna konstrukcja nie wymaga włożenia dużej siły do przycięcia gałązek.

  • Sekator nożycowy swą konstrukcją przypomina zwykłe nożyczki, a więc posiada dwa ostrza, przy czym jedno zazwyczaj jest zakrzywione. Sekator nożycowy doskonale sprawdza się do przycinania młodych pędów i gałęzi.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Sekator kowadełkowy – wady i zalety

Sekator kowadełkowy jest lżejszy od nożycowego, co ułatwia manewrowanie i zmniejsza odczucie zmęczenia. Dodatkowo konstrukcja, która polega na dociśnięciu ostrza do stalowego elementu, sprawia, że można uciąć praktycznie każdą gałązkę, nawet jeśli ostrze jest stępione. Niestety sekator kowadełkowy jest mniej trwały i łatwo go uszkodzić.

Sekator nożycowy – wady i zalety

Sekator nożycowy zapewnia niezwykle prostą obsługę oraz dużą wytrzymałość, dzięki czemu posłuży przez wiele sezonów. Umożliwia przycięcie nawet grubych gałęzi bez stępienia ostrza. Wadą sekatora nożycowego jest konieczność jego regularnej konserwacji i dokręcania, inaczej szybko przestanie spełniać swoją funkcję.

Polecany produkt
Wygodny sekator z ostrzami pokrytymi powłoką antyadhezyjną i wygodnym uchwytem z gumową powierzchnią.
Zobacz w sklepie online

Jaki sekator wybrać?

Jak widać, oba rodzaje sekatorów różnią się nie tylko budową, ale i przeznaczeniem, przez co jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa. Wybierając sekator do przycinania gałęzi, najlepiej dopasowywać go do swoich potrzeb. Warto przy tym pamiętać, że nie da się zastąpić sekatora kowadełkowego nożycowym i na odwrót, a to oznacza, że w wielu ogrodach przydatne będą oba modele. Niezależnie od rodzaju sekatora należy zwrócić uwagę na jego jakość, rodzaj ostrzy oraz komfort użytkowania. Lekka, ale trwała konstrukcja, wygodne uchwyty i niezrównana ostrość to cechy, które ułatwią precyzyjne przycinanie, a jednocześnie ograniczą zmęczenie użytkownika. Warto również zwrócić uwagę na długość ostrzy i rękojeści.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Lilzidesigns/Unsplash, Andreas Göllner/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści