Logo
Logo

Sekator do ogrodu – jak wybrać najlepszy?

Przycinanie roślin jest obok nawadniania, nawożenia oraz odchwaszczania jedną z koniecznych prac ogrodowych. Jest zabiegiem wspomagającym odpowiednią pielęgnację roślin. Wpływa pozytywnie na ich rozwój, ale również poprawia wygląd i umożliwia ich formowanie. Sekator ogrodowy jest więc narzędziem obowiązkowym!

Spis treści
Dlaczego warto mieć odpowiedni sekator? Jakie są rodzaje sekatorów? Sekator ręczny czy elektryczny? Jaki sekator wybrać do ogrodu?

Sekator – do czego przyda się w ogrodzie?

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego sekatora do ogrodu wcale nie jest prosty. Narzędzie trzeba dostosowywać do własnych potrzeb, wielkości ogrodu i uprawianych roślin. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak wybrać najlepszy sekator do Twojego ogrodu!

Zadania sekatora ogrodowego

 • Poprawa zdrowia oraz wyglądu roślin;
 • Odmłodzenie rośliny poprzez usunięcie starych, nierzadko martwych pędów;
 • Wymodelowanie kształtu rośliny wraz z dopasowaniem jej wyglądu do koncepcji ogrodu;
 • Zapobieganie nadmiernemu rozrostowi rośliny;
 • Pobudzenie kwitnienia oraz owocowania.

Rodzaje sekatorów ogrodowych

Wedle konstrukcji i sposobu działania wśród sekatorów można wyróżnić dwa rodzaje.

► Sekatory nożycowe

Sekatory nożycowe służą głównie do przycinania gałęzi, ale przy dużym rozmiarze narzędzia nawet stosunkowo grubych. Można go także używać do przecinania różnorakich tasiemek, linek i sznurków używanych często w ogrodach do podwiązywania roślin

Mogą być małe i jednoręczne oraz większe, dwuręczne o zróżnicowanej długości rękojeści. Przy tym nie wolno zapominać, że dłuższe ramiona sekatora niekoniecznie oznaczają mniejszy wysiłek. Gałęzie o grubości powyżej 4 centymetrów lepiej ucinać siekierką, piłką albo nożycami elektrycznymi. Tego typu sekatory są świetnym narzędziem do cięcia oraz modelowania żywopłotów, chociaż i tutaj można posiłkować się nożycami elektrycznymi. Praca sekatorem nożycowym może być ciężka, ale za to precyzyjna, co owocuje bardzo dobrymi efektami. Pamiętać należy, żeby zachować przy pracy ostrożność, ponieważ jest to narzędzie ostre, a często cięć dokonuje się przy przytrzymywaniu drugą dłonią gałązek i tuż przy palcach.

sekator nożycowy
Sekator nożycowy
Funkcjonalny sekator wyposażony w ostrze pokryte powłoką antyadhezyjną i zintegrowaną sprężyną. Idealny do przycinania krzewów i gałęzi w całym ogrodzie. Wygodny i bezpieczny uchwyt wyposażony w miękką, gumową powierzchnię i 30° kąt pracy gwarantuje maksymalny komfort pracy. Dostosowane zarówno dla prawo jak i lewo ręcznych użytkownik. Umożliwia dokładne cięcie gałęzi o średnicy do 22 mm.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE

► Sekatory kowadełkowe

Sekatory kowadełkowe charakteryzują się tym, że nie mają identycznych szczęk. Jedna z nich jest płaska, wyłożona miękkim materiałem, np. aluminium, a druga jest dociskanym do szczęki płaskiej klinem. Płaska szczęka sekatora nie jest przy tym gładka, ale posiada ząbkowanie, zapewniające stabilność przytrzymywania ścinanej gałęzi. Dla niewprawionych ogrodników może to być jednak niezbyt komfortowe, a nawet i niebezpieczne.

Mogą posiadać wysięgnik teleskopowy, który umożliwia regulację wysokości pracy i pozwala dosięgnąć do wysoko położonych gałęzi albo trudno dostępnych miejsc bez konieczności używania dodatkowych sprzętów jak np. drabina.

sekator kowadełkowy
Sekator kowadełkowy
Idealne narzędzie do precyzyjnego cięcia gałęzi o średnicy do 40 mm. Ostrza narzędzia pokryte są powłoką antyadhezyjną chroniącą przed pokryciem ostrzy klejącym sokiem drzew, dzięki czemu każde cięcie przychodzi lekko i sprawnie. Dzięki nowemu rozwiązaniu zastosowaniu w głowicy tnącej uzyskaliśmy 2-krotnie lepsze przełożenie mocy niż w zwykłych sekatorach.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE

Sekator ręczny czy elektryczny?

Sekator ogrodowy jakiegokolwiek typu to przede wszystkim ostrza. Tutaj warto postawić na markowe nożyce zapewniające nie tylko lepsze i precyzyjniejsze cięcia, ale również niekaleczące dodatkowo rośliny. Precyzja cięć zapewnia szybką regenerację rośliny i stwarza mniej warunków dla wnikania w nią grzybów i pasożytów.

Przeznaczenie sekatora ogrodowego jest czymś istotnym na tyle, że warto skorzystać z pomocy doradców, np. sprzedawcy w sklepie ogrodniczym. Oczywiście najczęściej będą nam polecane sekatory z wyższej półki, także elektryczne, a przede wszystkim dlatego, że w ich wypadku łatwo o części zamienne.

Ręczny sekator dobrej firmy może sobie poradzić jednak jedynie z cienkimi gałązkami albo niewielkim obszarem żywopłotu. Przy żywopłotach okalających całe posesje, a także koniecznością pielęgnacji drzewek z wycinką konarów powyżej 4 cm grubości lepiej jest zaopatrzyć się w mocniejszy sekator dwuręczny albo sekator elektryczny.

Wady i zalety sekatorów ręcznych

Niemalże każde narzędzie czy urządzenie ma swoje plusy i minusy. Oto one: 

Wady

 • nie są wydajne na większej liczbie roślin;
 • nie da się nimi pracować zbyt długo;
 • można nimi ścinać jedynie pojedyncze krzewy i niezbyt grube gałęzie drzew.

Zalety

 • umożliwiają precyzyjną pracę;
 • nie potrzebują zasilania;
 • są poręczne i lekkie oraz łatwe w użyciu;
 • duży wybór i atrakcyjna cena.

Oszczędzaj wodę i czas z nowoczesnym sprzętem do nawadniania ogrodu
Przeczytaj także
Oszczędzaj wodę i czas z nowoczesnym sprzętem do nawadniania ogrodu

Wady i zalety sekatorów elektrycznych

Wady

 • stosunkowo wysoka cena, często zaporowa dla małego ogrodu;
 • istniejące koszty eksploatacji;
 • duża waga;
 • słaba odporność baterii na niskie temperatury.

Zalety

 • nieporównywalnie większa wydajność pracy;
 • silnik umożliwia radzenie sobie z grubszymi konarami;
 • oszczędność czasu i energii;
 • wyposażenie dodatkowe w sznur umożliwia równe cięcie żywopłotów.

Jaki sekator wybrać do ogrodu?

Z reguły sekator elektryczny jest narzędziem wystarczającym do pielęgnacji wszystkich roślin w ogrodzie, ale z uwagi na swoją wysoką cenę w małych ogrodach jest nieopłacalny. Tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem dla niewielkich przestrzeni, a te są dominujące odnośnie do polskich posesji, będą dwa sekatory – niewielki jednoręczny do przycinania gałązek, czy świeżych pędów oraz dwuręczny do grubszych gałęzi.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: [email protected] / Depositphotos

Autor
Sekator do ogrodu – jak wybrać najlepszy?
Sekator do ogrodu – jak wybrać najlepszy?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

02-09-2022 08:56

Mam kilka rzeczy celfastu w tym sekator i dobrze sobie radza 😛 w sezonie letnim ciagle siedze w ogrodzie takze mialam okazje dobrze je przetestowac i polecam

Gość Ania83

05-10-2021 13:02

najlepszy wybór to zawsze cellfast, narzedzia warte swojej ceny

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl