Logo
Logo

Dokarmianie ptaków zimą: jak to robić prawidłowo? Podpowiadamy!

Wielu właścicieli ogrodów zastanawia się, czy trzeba dokarmiać ptaki w zimie? W poniższym tekście odpowiadamy na to pytanie oraz wiele innych: kiedy rozpocząć dokarmianie, czym karmić ptaki, czego unikać.

Spis treści
Jak dokarmiać ptaki zimą, by im nie zaszkodzić? Kiedy zacząć dokarmianie ptaków? Jaki pokarm (ziarna i kasze) można dać ptakom? Co lubią jeść różne gatunki? Czego nie wolno dawać ptakom zimą? Co jedzą dzikie ptaki? Jaki jest ich naturalny pokarm? Jak powinien wyglądać i z czego zostać zbudowany karmnik dla ptaków?

Nasze ogrody stają się coraz ważniejszymi miejscami dla niedużych zwierząt, zwłaszcza ptaków. Regularne dostawy jedzenia i wody, czyli stworzenie baru „fast food”, pomoże przetrwać zimę naszym upierzonym przyjaciołom. Możemy również uzupełnić wzrastający niedobór ich naturalnego pożywienia, wynikający z uprzemysłowienia rolnictwa, uporządkowania i zagospodarowywania wsi. W nagrodę będziesz podziwiał stały napływ fascynujących i kolorowych gości.

Dokarmiać ptaki zimą czy tego nie robić?

Zima to trudny czas dla ptaków w ogrodzie. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. W ogrodzie pokrytym śniegową pierzynką często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy, kwiczoły oraz ich kuzynów. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać.

Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się "darmowej stołówki". Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.

Nasze ogrody stają się coraz ważniejszymi miejscami dla niedużych zwierząt, zwłaszcza ptaków. Regularne dostawy jedzenia i wody, czyli stworzenie baru „fast food”, pomoże przetrwać zimę naszym upierzonym przyjaciołom. Możemy również uzupełnić wzrastający niedobór ich naturalnego pożywienia, wynikający z uprzemysłowienia rolnictwa, uporządkowania i zagospodarowywania wsi. W nagrodę będziesz podziwiał stały napływ fascynujących i kolorowych gości.

Jeśli już zdecydujemy się na zimowe dokarmianie ptaków – róbmy to regularnie. Niestety podczas dokarmiania ptaków popełniamy wiele błędów, które często przynoszą więcej szkód niż pożytku, dlatego stosujmy się do zasady – lepiej w ogóle nie karmić ptaków, niż robić to źle!


Echa Leśne / YouTube

 

Kiedy zacząć dokarmianie ptaków?

Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy. Początkowo wykładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł. Dokarmianie kończymy z wraz z nadejściem wiosny (przed końcem kwietnia).

Nie rozpoczynajmy dokarmiania ptaków zbyt wcześnie, gdyż zaburza to wędrówkę łabędzi i kaczek, powodując ich pozostawanie w Polsce i późniejsze problemy w przetrwaniu zimy.

Czym karmić ptaki?

Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów – nie przetworzonych przez człowieka! W sklepach bez trudu zdobędziemy kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy - tzw. zimowe kule. Pamiętajmy jednak, aby słonina nie wisiała zbyt długo (ok. 2-3 tyg), ponieważ gdy zjełczeje może zaszkodzić ptakom.


Fot. sxc.hu

Fot. sxc.hu

Mieszanki nasion dla dzikich ptaków dostępne są w każdym sklepie zoologicznym.

Zwykle w skład takiej mieszanki wchodzą nasiona słonecznika, konopi, pszenicy, dyni oraz rozdrobnione orzeszki ziemne.

Zimowa kula to połączenie tłuszczu, nasion oraz orzechów.

Kula znajduje się w siateczce, która umożliwia łatwy dostęp do pożywienia i zapobiega jej rozpadaniu.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Zimowe dokarmianie przyciąga różne gatunki ptaków. Trudno określić skład uniwersalnego pokarmu, ponieważ każdy gatunek lubi co innego:

  • Łabędzie i kaczki – jedzą ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa, w trakcie surowej zimy specjalny granulat dla ptaków wodnych. Chleb (wyłącznie świeży i rozdrobniony) może stanowić tylko uzupełnienie pokarmu! Karmienie wyłącznie pieczywem (przez kilka miesięcy) prowadzi do chorób układu pokarmowego!
  • Gołębie, sierpówki, kawki i gawrony – jedzą grubą kasza, pszenicę, a także czerstwe, białe pieczywo pokrojone w kostki o wielkości 1 cm.
  • Sikory – jedzą surową słoninę, łuskane nasiona orzechów włoskich, słonecznika (łuskane lub w łupinach) oraz konopie.
  • Kosy i kwiczoły – jedzą przekrojone jabłka, morele, mrożone owoce czarnego bzu, jarzębiny, ligustra, porzeczek, jagód, aronii, a także rodzinki i pokrojone daktyle.
  • Wróble i mazurki – jedzą proso, drobne kasze, łuskany słonecznik.
  • Dzwońce i zięby – jedzą nasiona słonecznika i konopie.
  • Trznadle – jedzą proso, łuskany owies i płatki owsiane.

Należy unikać podawania suszonych owoców, gdyż pęcznieją w wolu, co w przypadku zjedzenia zbyt dużej ilości może być dla ptaka niebezpieczne.

 

Fot. Iva Balk/Pixabay

Nie dokarmiaj ptaków "na zapas". Wykładaj tylko tyle karmy, aby ptaki szybko ją zjadły oraz aby nie psuła się i zamarzała. Sól, konserwanty oraz przyprawy, które znajdują się w resztach z naszych stołów, są dla ptaków szkodliwe i powodują u nich poważne choroby.

Fot. Semini.pl

Karmnik, w którym nasypane ziarna pozostają suche pomimo wszelkich warunków atmosferycznych, to karmnik z zasobnikiem. Ptaki nie są w stanie zanieczyścić pokarmu, bo ich odchody nie trafiają nigdy do zasobnika. W związku z tym zagrożenie chorobami przenoszonymi przez układ pokarmowy jest znacznie mniejsze.

Czym NIE karmić ptaków?

Ptaki są często dokarmiane w sposób przypadkowy i nieprzemyślany, a niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje więcej szkód niż pożytku. Głodne ptaki zjedzą wszystko, ale efekty mogą być tragiczne.

Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi – t.j. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren!

Naturalny pokarm

Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny, które jesienią obficie pokrywają się owocami. Warto o nich pamiętać dobierając rośliny do ogrodu przyjaznego ptakom.

Karmnik dla ptaków

Warto umieścić w ogrodzie karmnik dla ptaków. Kupienie lub zrobienie go z drewna nie powinno stanowić większego problemu. Rozmiary karmnika powinny być dostosowane do wielkości ptaków. Warto umieścić w nim deskę lub tackę, aby ułatwić czyszczenie go z resztek pokarmów i odchodów. Karmnik powinien zabezpieczać pokarm przed rozwianiem, zasypaniem i zamoczeniem - musi mieć daszek chroniący pokarm przed deszczem i śniegiem oraz osłonę przed wiatrem. Jednocześnie powinien zapewniać ptakom bezpieczeństwo – tzn. swobodny przylot i odlot (ucieczkę).

Pamiętajmy, że karmnik może przyciągać drapieżniki (np. koty), dlatego umieśćmy go tak, aby utrudnić dostanie się im do niego. Powinien być zamocowany solidnie do podłoża lub drzewa, aby nie spadł podczas silnych wiatrów.

 

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, Wykorzystano materiały Stowarzyszenia Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków STOP z akcji "Jak mądrze dokarmiać ptaki?", zdjęcia główne: Crazy Media / Dreamstime oraz Albrecht Fietz / Pixabay

Autor
Dokarmianie ptaków zimą: jak to robić prawidłowo? Podpowiadamy!
Dokarmianie ptaków zimą: jak to robić prawidłowo? Podpowiadamy!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (16)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

17-11-2021 15:17

ja kupuję gotowe mieszanki 😉

Gość Katanna

29-09-2021 06:26

Ja kupuję co roku specjalne mieszanki nasion dla ptaków i nimi karmię. To najprostsze rozwiązanie, a jeśli kupuje się duże opakowania, to nie wychodzi tak drogo.

22-05-2021 13:06

My dokarmiamy. Mamy karmnik w ogródku. Wykładamy zazwyczaj ziarna słonecznika, czasem też słoninę dla sikorek wieszamy na drzewie,

Gość Nie jagna

21-01-2021 16:12

Może ktoś zechce się po trudzić np. słoninkę pokroić w drobne kawałeczki wielkości dużego słonecznika. Czasem są większe. Sikorki uwielbiają taki przysmak. Porywają kawałeczki żeby zjeść spokojnie gdzieś na drzewie. Kosy również uwielbiają ten smakołyk. Z kosami jest ...

Gość Nie jagna

21-01-2021 15:51

Tak to prawda ze ktoś napisał artykuł bez żadnej praktyki. Chyba nigdy nie dokarmiał ptaków. Pewnie korzystał z innych stron i wyszło jak wyszło.

Gość Adrian

17-01-2021 10:57

Nie czepiajcie się, tylko czytajcie ze zrozumieniem. Napisali: "Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren!". Rozumiem z tego, że kasze trzeba wcześniej ugotować, aby ptaki nie jadły suchego pęczaku.

Gość Sonia

16-01-2021 07:07

Zgadzam się brak profesjonalizmu,

Gość Waldi

15-01-2021 20:33

Piszecie żeby dawać ptakom suszone owoce i kasze, po czym potem żeby nie dawać kaszy i suszonych owoców względu na pęcznienie w przewodzie pokarmowym. Rada jak coś piszecie to zasięgnijcie rady eksperta, sprawdźcie tekst przed publikacją, a najlepiej nie piszcie artykułów, bo mijacie ...

Gość Maria Siedlok i Anna Siedlok

01-01-2021 11:40

Chciałyśmy założyć karmnik ale nie wiedziałyśmy jakie jedzenie im dać teraz już wiemy

Gość Bukowy Sad

31-12-2020 19:15

Duża dawka wiedzy na temat dokarmiania. Wielu ludzi robi to źle i nie ma nawet o tym pojęcia. Przy okazji zapraszam do siebie: http://www.bukowysad.pl/

Gość Wiesława

04-12-2020 11:32

Niektórzy są za a niektórzy przeciw dokarmianiu. Tutaj także o tym piszą https://ogrodolandia.pl/jak-dokarmiac-ptaki-zima :) Bardzo trafna uwaga - pieczywem nie wolno dokarmiać, a ludzie często to robią.

Gość Jur

07-11-2019 10:39

dokarmianie zimowe ptaków na balkonie-można? Nie narusza to zachowanie znamion KW?

Pokaż wszystkie komentarze