Logo
Logo

Mandaty za dokarmianie ptaków? Poznaj prawną granicę między pomocą a karami

Dokarmianie ptaków, o ile chodzi o odpowiednią karmę i gatunki, może być czymś bardzo chwalebnym. Mimo to pojawia się coraz więcej zakazów i ostrzeżeń o możliwości otrzymania mandatu za dokarmianie ptaków. Czy faktycznie można dostać mandat za dokarmianie ptaków? Czy można dokarmiać ptaki na balkonie? Czy można karmić gołębie?

Niezależnie od pory roku, dokarmianie ptaków wymaga odpowiedzialności i wiedzy. Niezależnie od lokalizacji – czy to w zaciszu zielonych ogrodów na obrzeżach miast i wsi, czy wśród miejskiego zgiełku – nasze interakcje z tymi latającymi mieszkańcami naszej planety powinny być przemyślane i świadome. Zrozumienie, kiedy i jakie pokarmy są najlepsze dla różnych gatunków ptaków, jest kluczowe przed podjęciem decyzji o ich dokarmianiu. Równie ważne jest poznanie odpowiednich metod podawania pokarmu, aby nasze działania przynosiły korzyści, a nie szkody.

Dokarmianie ptaków, szczególnie w obszarach miejskich, choć może wydawać się niewinnym aktem życzliwości, niesie ze sobą nieoczekiwane konsekwencje. Ten artykuł ma na celu uświadomienie czytelnikom, jak ważne jest odpowiednie podejście do kwestii dokarmiania ptaków, podkreślając aspekty prawne, ekologiczne i etyczne tej praktyki.

Czy można dostać mandat za dokarmianie ptaków?

W przepisach prawa nie ma bezpośredniego zakazu dokarmiania ptaków, jednak jest wyraźnie zaznaczone, że zwierzęta domowe muszą być karmione odpowiednią karmą. Jednak dzikie ptaki nie są zwierzętami domowymi. Teoretycznie więc nie ma możliwości otrzymania mandatu za dokarmianie ptaków, gdyż nie ma do tego podstawy prawnej. Jednak straż miejska i policja często powołuje się na inny przepis, który zabrania zanieczyszczania i zaśmiecania miejsc publicznych i zielonych. To oznacza, że wyrzucając cokolwiek na trawnik, można otrzymać mandat od 20 do 500 zł.

Czy jest zakaz dokarmiania ptaków?

Jak wspomniano wcześniej, nie ma ustawowego zakazu dokarmiania dzikich ptaków. Trzeba jednak pamiętać, że wspólnoty i spółdzielnie mogą wprowadzać regulaminy, dotyczące części wspólnych, a do takich zaliczane są trawniki wokół bloków i balkony. Jeśli więc w regulaminie jest zapis o zakazie dokarmiania ptaków i zaśmiecania terenów wspólnych, to zarządca ma prawo wezwać straż miejską, która wystawi mandat (ponownie od 20 do 500 zł). Wysokość grzywny uzależniona jest od decyzji strażnika, który bierze pod uwagę sytuację i wielkość wyrządzonych szkód.

Dlaczego nie wolno karmić gołębi?

Dokarmianie ptaków, a głównie gołębi w mieście to wielowymiarowy problem. Przede wszystkim często ptakom podawane są resztki jedzenia dla ludzi, które zmienia przyzwyczajenia gołębi, ogranicza ich umiejętność do samodzielnego wyszukiwania pokarmu, a przede wszystkim jest dla nich szkodliwe. Warto więc zrezygnować z dokarmiania ptaków, chociażby w trosce o ich zdrowie, a odpady z kuchni wyrzucać do odpowiednich pojemników.

Inne powody dla których nie powinno się dokarmiać gołębi i innych ptaków, to:

  • Zanieczyszczenia odchodami – ptaki przebywające stale w okolicy bloków, zanieczyszczają je odchodami, niszcząc elewacje i powodując roznoszenie chorób – odchody to idealne środowisko dla rozwoju wielu patogenów. Ptaki mogą nawet roznosić boreliozę!

  • Problem ze szkodnikami – zazwyczaj ptaki nie zjadają wszystkich wyrzucanych resztek jedzenia. Szczególnie tych nadpsutych, czy niezwiązanych z ich dietą, ale są one doskonałą pożywką dla szczurów, mrówek, karaluchów i innych insektów. Tak więc dokarmianie ptaków sprzyja zwiększaniu populacji szkodników, utrudniając pozbycie się ich.

  • Negatywny wpływ na ekosystem – łatwy dostęp do pożywienia sprawia, że populacja gołębi nadmiernie się rozrasta i zaburza lokalny ekosystem.

Jak widać, dokarmianie gołębi jest szkodliwe dla ludzi, środowiska i samych ptaków, które z czasem nie potrafią radzić sobie bez pomocy człowieka, a od ludzkiego jedzenia chorują. W mieście gołębie, zwłaszcza latem mają ogromny dostęp do pożywienia, więc nie potrzebują dokarmiania i są w stanie samodzielnie zapewnić sobie pokarm. Zimą można je wspomóc, ale podając tylko odpowiednie ziarna i w wyznaczonym do tego miejscu np. karmniku dla ptaków.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: siwyk, zbg2 / AdobeStock

Autor
Mandaty za dokarmianie ptaków? Poznaj prawną granicę między pomocą a karami
Mandaty za dokarmianie ptaków? Poznaj prawną granicę między pomocą a karami
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Porady ogrodnicze
Ptaki + WSZYSTKIE TAGI
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl