Logo
Logo

Gołębie w mieście: Czy dokarmianie to dobry pomysł?

Widok gołębi zwłaszcza w miastach nie budzi już zaskoczenia, gdyż jest to jak najbardziej normalny widok. Często też zdarza się widzieć ludzi dokarmiających te ptaki. Jest to nie lada atrakcją dla dzieci, ale czy na pewno warto to robić?

Nie dokarmiaj gołębi!

Dokarmianie gołębi potrafi w dużym stopniu zmienić nawyki żywieniowe tych ptaków. Ułatwianie im zadania poprzez dokarmianie, upośledza ich zdolność do poszukiwania pokarmu samodzielnie. Gołębie często poprzez dokarmianie stają się na tyle otyłe, że często nie mają siły się unieść.

Innym, negatywnym skutkiem dokarmiania gołębi jest co raz większą ich ilość w miejscu dokarmiania. Jest to oczywiście spowodowane wspólnym nawoływaniem, a to może doprowadzić tylko do zdecydowanego zwiększenia liczby gołębi w okolicy oraz tym samym wzrost odchodów z nimi związanych.

Nie każdy wie, ale odchody gołębi stanowią doskonałe warunki dla bytowania bakterii oraz wirusów. Są one też źródłem pasożytów, groźnych również dla ludzi. Gołębie mogą przenosić m.in. boreliozę oraz salmonellę. Warto więc zwracać uwagę jeśli w którymś z miejsc jest tabliczka "Nie dokarmiać gołębi". Skoro jest tak napisane, warto się więc do tego stosować.

G.T.
Zdjęcie tytułowe: Skitterphoto / Pixabay

Autor
Gołębie w mieście: Czy dokarmianie to dobry pomysł?
Gołębie w mieście: Czy dokarmianie to dobry pomysł?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi