Logo
Logo

Najlepsze sposoby na odstraszanie gołębi z balkonu!

Gołębie to niezwykłe, piękne i bardzo inteligentne ptaki, które od wieków żyją blisko człowieka. Chociaż chętnie są hodowane ze względu na swój piękny wygląd i funkcje użytkowe, to na balkonie nie są pożądane. Zostawiają nieczystości, zaśmiecając balkon, a ich odchody są bardzo trudne do usunięcia. Duża liczba ptaków w mieście sprawia, że często szukają one schronienia na balkonach, gdzie mogą próbować założyć gniazdo, co znacznie zwiększa problem. Dlatego warto jak najszybciej odstraszyć gołębie. Czy gołębie naprawdę przenoszą choroby? Czy można zniszczyć gniazdo gołębi? Jakie są skuteczne sposoby na gołębie? Jak odstraszyć gołębie?

Spis treści
Dlaczego gołębie budują gniazda na balkonie? Czy gołębie są groźne i czy przenoszą choroby? Sprawdzone metody na pozbycie się gołębi Jak zamontować siatkę przeciw ptakom na balkonie? Czy kolce przeciw ptakom są skuteczne? Jak skutecznie odstraszyć gołębie? Jaki jest najlepszy sposób na gołębie?

Gołębie na balkonie – czemu przylatują?

Gołębie, które są przyzwyczajone do dokarmiania przez ludzi, często chcą zakładać gniazda blisko nich, gdyż oznacza to większy dostęp do pożywienia. Z tego powodu, gołębie często najchętniej przylatują na balkony, na których zimą pojawia się karmnik i pokarm. Warto również pamiętać, że balkon jest dla ptaków idealnym miejscem na założenie gniazda – zadaszony, posiada zakamarki i zazwyczaj jest oddalony od zagrożeń (np. drapieżników). Dlatego, chcąc dokarmiać ptaki zimą, lepiej zrobić to, wystawiając karmnik na zewnątrz (np. można go powiesić na drzewie przed domem).

Gołąb miejski fot. Pexels
Fot. Pexels
Gołąb miejski (Columba livia forma urbana) – gatunek synantropijny wywodzący się od udomowionego gołębia skalnego (Columba livia). Populacja gołębia miejskiego składa się z osobników zbiegłych z hodowli, które przystosowały się do życia w miastach i zabudowaniach. Źródło: Wikipedia

Czy usuwanie gniazd gołębi jest legalne?

Większość ptasich gniazd jest pod całkowitą ochroną, a właściciel posesji może usunąć lub przenieść jedynie puste gniazdo i tylko w ściśle wyznaczonym terminie (od 16 października do końca lutego). Wyjątek stanowią gniazda gołębi, które w 2016 roku utraciły pełną ochronę. Oznacza to, że puste gniazdo można bez problemu usunąć. Natomiast gniazdo z jajami można przenieść w inne, bezpieczne miejsce, ale gdy pisklęta się wyklują, właściciel balkonu nie może nic zrobić, co mogłoby zaszkodzić ich rozwojowi (włącznie ze straszeniem). W takiej sytuacji trzeba zaczekać, aż młode podrosną i samodzielnie opuszczą gniazdo. Niedopuszczalne jest także zabijanie gołębi, czy stosowanie działań, które mogą doprowadzić do zranienia ptaków. Jest to nie tylko moralnie niedopuszczalne, ale również nielegalne i zagrożone wysoką grzywną. Warto też wiedzieć, że jeśli będziemy konsekwentnie usuwać nowo zakładane gniazdo (przed złożeniem jaj), to najprawdopodobniej gołębie zrezygnują z gniazda w tym miejscu i poszukają lepszego miejsca na swój dom.  

gniazdo gołębi na balkonie
Fot. Cleiton Andrade Andrade, István Asztalos / Pixabay
Gołąb miejski jest szeroko rozpowszechnionym gatunkiem lęgowym w Polsce, wyprowadzającym do pięciu lęgów w roku. Gniazdo zakłada na lub w budynkach. Gniazduje pojedynczo lub kolonijnie. Składa jednorazowo 2 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 16–19 dni (samiec może pomagać do 20% czasu wysiadywania). Jaja są składane przez cały rok, także w okresie zimowym. Źródło: Wikipedia
 

Czy gołębie przenoszą choroby?

Gołębie tak jak wszystkie dzikie zwierzęta mogą przenosić groźne choroby i pasożyty, dlatego lepiej unikać bezpośredniego kontaktu. Oczywiście, gołąb, który przechodzi się w pobliżu ławki, na której wypoczywamy, nie wyrządzi krzywdy i nie spowoduje zakażenia. Jednak towarzystwo gołębi na balkonie i wszechobecne odchody mogą stanowić znaczny problem i zwiększają ryzyko zakażeniem chorobami pasożytniczymi (pchły, kleszcze, rzęsistek), wirusowymi (katar zakaźny, ospa gołębi), grzybicą i chorobami bakteryjnymi (salmonelloza, mykoplazmoza). Nie oznacza to, że należy bać się tych ptaków, ale jak wspomniano wcześniej, warto unikać bezpośredniego kontaktu.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Odstraszanie gołębi jest niezwykle ważne, jeśli nie chce się mieć balustrady i podłogi w odchodach ani gniazda na balkonie. Trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić, aby działania były skuteczne, a jednocześnie nie szkodziły ptakom, tylko spowodowały ich wyprowadzkę. Zabronione jest ranienie ptaków i piskląt, a także niszczenie jaj. Na początek warto dokładnie posprzątać balkon i usunąć z niego wszystkie zbędne rzeczy. Stare meble i duża liczba zakamarków przyciąga ptaki, które mają możliwość schowania się. Jednak to nie jedyne działania, jakie można podjąć, aby odstraszyć ptaki. Jakie są najlepsze sposoby na gołębie? Jak odstraszyć gołębie z balkonu?  

Siatka do ochrony przed ptakami
Siatka do ochrony przed ptakami
Mocna siatka wykonana z polietylenu o małej gęstości.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Siatka przeciw ptakom  

Siatka przeciw ptakom to niezwykle skuteczny sposób na gołębie, który jednocześnie dobrze zabezpiecza balkon przed innymi ptakami i zapewnia bezpieczeństwo domowemu kotkowi. Jej zadaniem nie jest odstraszanie gołębi, a zabezpieczenie balkonu przed nimi, aby ptaki nie mogły wlecieć. Co ważne, siatka przeciw ptakom może być bardzo estetyczna, a wręcz niewidoczna. W przypadku zagrożenia można ją łatwo zerwać lub przeciąć nożyczkami.

Montaż siatki na balkon jest niezwykle prosty i zajmuje kilka godzin. Co ważne, siatka na balkonie nie przeszkadza w uprawie pięknych kwiatów. Wybierając siatkę na balkon, należy zwrócić uwagę na: • wielkość oczek; • materiał, który wpływa na żywotność i funkcjonalność siatki; • jakość i materiał, z którego została wykonana siatka.  

Tomek na linie / YouTube


Bariery przeciwko gołębiom na balkonie
Fot. Wirestock, WHPics / Depositphotos
Gęsta siatka stanowi barierę nie do pokonania dla gołębi, a jednocześnie nie rzuca się w oczy i nie zaciemnia balkonu, a metalowe kolce skutecznie utrudniają ptakom przesiadywanie na barierce.

Kolce na ptaki  

Kolce na ptaki to może i skuteczny sposób, ale nie na odstraszanie gołębi, a ich krzywdzenie. Widok kolców nie zniechęca ptaków to wizyty na balkonie, za to powoduje u nich liczne urazy, a nawet śmierć. To oznacza, że mimo iż taśmy z kolcami na gołębie cieszą się dużą popularnością, to nie powinny być stosowane i są bardzo niehumanitarne. Zdecydowanie lepiej wypróbować nasze propozycje i znaleźć inny sposób na gołębie, który będzie skuteczniejszy, a dodatkowo nie będzie krzywdził zwierząt.

Odstraszacze gołębi

Jak wspomniano wcześniej, odstraszanie gołębi nie powinno powodować ich krzywdy, dlatego najlepiej wybierać sposoby na gołębie, które spowodują, że ptaki nie będą chciały gościć na naszym balkonie. Bardzo popularny jest odstraszacz gołębi na balkon, który zazwyczaj ma kształt ptaka. To makieta, imitująca kształt ptaka drapieżnego, dzięki czemu gołębie omijają balkon.

Niestety minusem tego rozwiązania jest fakt, że gołębie są inteligentne i dość szybko mogą odkryć, że odstraszacz gołębi na balkon to sztuczna zabawka, która nie stanowi zagrożenia. Dlatego sztuczny ptak na balkon może być doskonałym uzupełnieniem innych metod, ale sam w sobie nie będzie skuteczny przez długi czas. Ważne jest również odpowiednie umieszczenie makiety ptaka – zawieszony na żyłce i wprawiony w ruch będzie budził w gołębiach większy strach niż ustawiony na barierce.  

Jako sposób na gołębie może sprawdzić się również zwykły, kolorowy wiatraczek dziecięcy. Żywe kolory, połysk odbijający promienie słońca oraz ruch skutecznie odstraszą ptaki. Z tego powodu warto wybierać wiatraczki jak najbardziej kolorowe, z błyszczącymi materiałami. Można również wykorzystać odstraszacze dźwiękowe, które mają nagrane odgłosy drapieżników. Mogą to być nagrania na płytach, nagrania na niewielkich głośnikach lub dźwięki wydobywające się z małego głośnika, który dodatkowo emituje światło, które również jest sposobem na odstraszanie gołębi.  

Czujnik ultradźwiękowy  

Czujnik ultradźwiękowy to kolejny odstraszacz gołębi na balkon. W przeciwieństwie do odstraszacza dźwiękowego nie wydajne on dźwięków słyszalnych przez ludzkie ucho, dzięki czemu nie jest irytujący ani nie przeszkadza podczas wypoczynku, czy pracy z domu. Dodatkowo to bardzo skuteczny sposób na gołębie, który zyskuje coraz większą popularność. Co więcej, czujnik ultradźwiękowy odstrasza również inne ptaki, a także nietoperze i robi to w sposób bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.  

Jakiego zapachu nie lubią gołębie?  

Gołębie, jak większość żywych istot posiadają swoje preferencje zapachowe, a to oznacza, że są zapachy, które na te ptaki działają odstraszająco. Najbardziej zniechęcająco działa na gołębie zapach naftaliny. Można ją rozłożyć na balkonie lub wykorzystać naftalinowe kulki na mole. Zapach jest dość intensywny, dzięki czemu gołębie nie będą zbliżać się do balkonu. Dobrym pomysłem są również specjalne środki zapachowe odstraszające gołębie, które są w pełni ekologiczne i mają naturalny skład oparty na olejkach eterycznych. Można je kupić w dobrym sklepie ogrodniczym i z powodzeniem wykorzystać jako sposób na gołębie.  

Spray na gołębie  

W sklepie znaleźć można również spraya na gołębie, a nawet żele odstraszające ptaki. Czy to skuteczny sposób na gołębie? Jak najbardziej! Jednak trzeba zwracać uwagę na etykietę i stosować preparat dokładnie z zaleceniami producenta, aby nie zaszkodził on ptakom, a jedynie je odstraszył. Spray na gołębie, jeśli jest prawidłowo stosowany, wykazuje bardzo dużą skuteczność, a dodatkowo jest bezpieczny dla innych zwierząt, prosty w użyciu i tani.  

Rzeczy Z Sieci / YouTube


Jaki jest najlepszy sposób na gołębie?  

Nie ma jednego, idealnego sposobu na gołębie, a każda opisana metoda ma swoje zalety i wady. Sposób na gołębie należy wiec wybrać indywidualnie, dopasowując go do własnych możliwości i potrzeb. Przy bardzo natarczywych ptakach można połączyć dwie metody, zwiększając ich skuteczność. Warto jednak pamiętać, aby korzystać jedynie ze sposobów, które nie powodują cierpienia zwierząt, gdyż gołębie żyjące w pobliżu człowieka nie stanowią zagrożenia, a obserwacja ich zwyczajów może być bardzo ciekawa.

Jednak niezależnie od tego, jaki sposób na gołębie się wybierze, trzeba pamiętać, że najważniejsze jest, aby nie zapraszać (nawet nieświadomie) gołębi na swój balkon. Wysypywanie karmy dla ptaków na balkonie, duża liczba zakamarków i miejsc do wicia gniazda sprzyja pojawianiu się niechcianych gości i znacznie utrudnia odstraszanie gołębi. Zwłaszcza w dużych miastach, w których gołębie mają mniej możliwości założenia gniazda w zacisznym miejscu i często poszukują takiego miejsca na balkonach.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcia tytułowe: jm.guarinos / Depositphotos oraz Anton Mihovil, Korneel Luth, SandeepHanda, Svetlbel / Pixabay

Autor
Najlepsze sposoby na odstraszanie gołębi z balkonu!
Najlepsze sposoby na odstraszanie gołębi z balkonu!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

29-03-2024 08:08

Komentarz dodany przez Ewa: Na gołębie,te wymienione odstraszacze i inne,nie działają.Wszystko wypróbowałam,a nawet więcej.Ludzie nie powinni dokarmiać gołębi bo nigdy się ich nie pozbędziemy.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl