Logo
Logo

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annus)

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: żyzna
 • Kolor kwiatów: żółte
 • Pokrój: wzniesiony
 • Przydatność do spożycia: owoce
 • Wysokość: do 2,5 m
 • Okres kwitnienia: VII, VIII, IX, X
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: sadzona przy ogrodzeniach, pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, roślina jadalna
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Ciekawostki Warto wiedzieć!

  Słonecznik zwyczajny (Helianthus annus) to roślina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z Ameryki północnej. Obecnie to jedna z ważniejszych roślin uprawianych na świecie, z której pozyskuje się olej roślinny. Wśród gatunku możemy znaleźć też odmiany ozdobne.

  Wygląd rośliny

  Słoneczniki to rośliny jednoroczne, które mogą dorastać nawet do 2,5 m wysokości (odmiany ozdobne są zwykle niższe – do 1 m). Wytwarzają pojedynczą łodygę, wewnątrz której znajduje się gąbczasty rdzeń. Liście są duże, ogonkowe, sercowate, o piłkowanym brzegu.

  Słonecznik zwyczajny kwitnie od lipca do października. Najbardziej dekoracyjną częścią słonecznika są ogromne (do 30 cm średnicy), charakterystyczne kwiatostany, które mają zewnętrzne, języczkowate kwiaty w kolorze żółtym, a wewnętrzne rurkowate o barwie brunatnej. Obecnie popularne są odmiany ozdobne o kwiatach pełnych, gdzie kwiatostan posiada jedynie kwiaty języczkowe oraz dwubarwnych.

  Owocem jest niełupka w zdrewniałej łupinie znana z tego, że zawiera dużo tłuszczu. To znakomite pożywienie dla ptaków.

  Wymagania i uprawa

  Słonecznik jest dosyć łatwy w uprawie, najlepiej jednak rośnie na stanowiskach słonecznych i w żyznych, bogatych w składniki pokarmowe, lekko wilgotnych glebach. Znosi wiosenne przymrozki.

  Roślina jest rozmnażana z siewu nasion wprost do gruntu, gdyż bardzo źle znosi przesadzanie. Wysiewanie nasion słonecznika odbywa się od końca kwietnia do końca maja.

  Pielęgnacja

  By słonecznik rósł zdrowo i miał piękne kwiaty, trzeba go regularnie nawozić oraz podlewać, gdyż roślina jest wrażliwa na niedobór potasu, boru i molibdenu, a bardzo szybko pobiera je z gleby.

  Roślina w czasie dojrzewania może wymagać podpór (kwiatostany stają się bardzo ciężkie).

  Szkodniki i choroby

  Słonecznik jest rzadko atakowany przez szkodniki i choroby. Najgroźniejszymi jego szkodnikami są mszyce i... Ptaki!

  Zastosowanie

  Słonecznik z powodzeniem można wykorzystać w ogrodzie jako roślinę ozdobną. Wygląda atrakcyjnie zarówno sadzony pojedynczo jak i w grupie – w zależności od wysokości – tworzy średnie lub wysokie interesujące rabaty. Niskie odmiany można uprawiać w pojemnikach i tworzyć z nich dekorację balkonów oraz tarasów. To jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin na kwiat cięty.

  W kuchni, do spożycia nadają się przede wszystkim nasiona słonecznika, z których uzyskuje się olej. Olej słonecznikowy pozwala obniżyć poziom cholesterolu we krwi i jest przydatny w zapobieganiu miażdżycy. Nasiona natomiast to bogate źródło witamin A, D, E i B6. i soli mineralnych (m.in. żelazo, cynk). Z kolei żółte języczkowate kwiaty zbiera się latem i wytwarza z nich naturalne leki (napary – parzone jak herbata) na choroby układu pokarmowego i gorączkę.

  Interesujące odmiany

  • 'Abendsonne' – o licznych pędach bocznych
  • 'Prado Red' – o kwiatach barwy czerwonej
  • 'Sonnengold' – o niskim wzroście (50-70 cm) i pełnych kwiatach

  Ciekawostki

  Słonecznik został sprowadzony do Europy przez Hiszpan w XV wieku. Zaczął być jednak uprawiany na większą skalę dopiero około VXIII w. (w Rosji).

  Kwiatostany słonecznika są zawsze skierowane w stronę słońca – to jeden z powodów, przez które roślina zawdzięcza swoją "słoneczną" nazwę.

  Z nasion słonecznika można robić nalewkę. W medycynie naturalnej (w Turcji czy Iranie) stanowiła ona lek wspomagający przy stanach gorączkowych. W Chinach natomiast rdzeń łodyg słoneczników był używany do wyrobu papieru. Indianie natomiast traktowali go nie tylko jako źródło pożywienia ale też wyrabiali z niego fioletowy barwnik.

  Roślina posiada właściwości oczyszczające glebę (m.in. z lidu, kadmu, arszeniku i uranu), dlatego słonecznik jest sadzony na glebach skażonych radioaktywnie.

  Co jeszcze warto wiedzieć o słoneczniku zwyczajnym?

  Jak, gdzie i kiedy siać słonecznik ozdobny?
  Dlaczego słonecznik jest symbolem Ukrainy?
  Pomysły na bukiety ze słoneczników


  Zdjęcia: Dariusz Dziuda, tecza / AdobeStock, M. Mazik

  Autor
  Słonecznik zwyczajny
  Słonecznik zwyczajny
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (10)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl