Logo
Logo

Jak, gdzie i kiedy siać słonecznik ozdobny?

Słonecznik ozdobny należy do najbardziej lubianych i dekoracyjnych, jednorocznych kwiatów ogrodowych. Jego uprawa nie jest trudna i możliwa niemal w każdym ogrodzie, ale warto zapewnić mu optymalne warunki i wysiać nasiona w odpowiednim czasie. Jak i kiedy wysiewać słonecznik ozdobny?

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) uprawiamy w ogrodach zwykle dla charakterystycznych, dużych kwiatów z żółtymi płatkami, a także dla jadalnych nasion. Na dużych plantacjach rolniczych uprawiany jest przede wszystkim na potrzeby produkcji zdrowego oleju słonecznikowego. Wykształca zwykle jedną, mięsistą łodygę z szorstkimi, zielonymi liśćmi i osiąga nawet ponad 2 m wysokości, ale ozdobne odmiany karłowe dorastają często jedynie do 50 cm (1m).

Jak i kiedy siać słonecznik ozdobny?

Słoneczniki należą do roślin jednorocznych, co oznacza, że należy je zwykle wysiewać co roku na ogrodowych rabatach. Uprawa słoneczników jest dość prosta - nasiona wysiewamy wprost do gruntu na wiosnę (najlepiej od połowy kwietnia do połowy lub końca maja).

Przed wysianiem nasion należy wcześniej odchwaścić glebę oraz odpowiednio ją spulchnić (przekopać) i wyrównać. Nasiona można umieszczać po kilka sztuk w pojedynczych dołkach (głębokości około 2-3 cm) lub w rzędzie w przygotowanych rowkach. Po wysianiu nasion, dołki (rowki) przykrywamy ziemią, lekko ugniatamy i obficie podlewamy. Należy pamiętać, aby po wzejściu roślin (zwykle po około dwóch tygodniach) przerzedzić (przerwać) je i pozostawić najsilniejsze z zachowaniem odpowiedniej rozstawy – co najmniej 50 cm dla odmian wysokich i 25-30 cm dla odmian niskich lub karłowych. Warto dobrze wybrać miejsce docelowej uprawy, aby nie przesadzać potem roślin (słoneczniki tego nie lubią).

Można wysiewać nasiona zakupione w sklepie lub centrum ogrodniczym, ale także te zebrane w poprzednim sezonie po dojrzeniu i przechowane przez zimę (taki sposób uprawy możemy powtarzać co roku - prosto i tanio).

słoneczniki ozdobne fot. Flower Council of Holland
Fot. Flower Council of Holland / funnyhowflowersdothat.co.uk
Odmian słoneczników ozdobnych jest bardzo wiele – od miniaturek (50 cm wysokości) do prawdziwych gigantów (ponad 2 metry); od małych kwiatuszków do dużych kwiatów o średnicy 10-15 cm; od słonecznych żółci do ciemnej czekolady; niektóre z wyrazistym, ciemnym środkiem, a inne pełne kwiatów języczkowych.

Gdzie posiać słonecznik w ogrodzie?

Nie jest to roślina wymagająca, ale najlepiej wybrać do wysiewu i uprawy słonecznika miejsce w pełni nasłonecznione (jak sama nazwa rośliny wskazuje). Ponadto, najlepsze efekty uprawy uzyskamy, wysiewając nasiona na glebie przepuszczalnej, lekko wilgotnej i żyznej o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,5-7,5). Przed wysiewem nasion warto wcześniej wzbogacić podłoże, np. zasilając je nawozami organicznymi (kompost lub obornik). Słonecznik jest dość odporny na suszę, za to słabo znosi niskie temperatury oraz nie lubi gleb kwaśnych i stale podmokłych, a także miejsc narażonych na zimne wiatry.

Pasjonatka ogrodu / YouTube

Jak dbać o słonecznik po wysiewie?

Podobnie, jak większość roślin kwitnących, słonecznik potrzebuje regularnego zasilania makro i mikroelementami. Dla szybkiego, prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebuje oprócz azotu także potasu i wielu mikroskładników w odpowiednich proporcjach. Z tego względu najlepiej zasilać je gotowymi mieszankami mineralnymi z dodatkiem mikroelementów, przeznaczonymi do nawożenia ogrodowych roślin kwitnących (mają odpowiednio zbilansowany skład i są łatwe do stosowania). Zasilanie (najlepiej wraz podlewaniem) można rozpocząć już na etapie wykształcenia się pierwszej pary liści. Obok podlewania i zasilania, ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym po wschodzie roślin jest także regularne odchwaszczanie.

Ważne!
Warto pamiętać, że dojrzewające w lecie nasiona słonecznika są przysmakiem ptaków i jeśli nie zabezpieczymy ich na czas, możemy być niemile zaskoczeni. Gdy nasiona zaczynają już dojrzewać można nałożyć na „głowę” rośliny papierową torbę lub owinąć ją np. siatką, białą agrowłókniną lub gazą. Z tego samego względu nie można wysiewać nasion zbyt płytko, aby nie padły łupem ptaków ( w szczególnych przypadkach można przykryć glebę, gdzie wysialiśmy nasiona, np. białą agrowłókniną albo siatką lub posłużyć się „strachami” na ptaki).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Vladdon / Depositphotos

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl