Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
73
Okazje

Uprawa słoneczników w ogrodzie

Słoneczniki to jedna z najefektowniejszych grup roślin uprawianych w ogrodach i na polach. To „kwiaty lata”, które nie tylko potrafią ozdobić każde miejsce, ale dostarczają także pożywnego i zdrowego plonu. W dodatku są łatwe w uprawie, zróżnicowane pod względem wyglądu i... wywołują uśmiech na twarzy.

 

Słoneczniki (Helianthussą piękne i wszechstronne; nadają się właściwie do każdego ogrodu. Sposób ich wykorzystania zależy głównie od osiąganej maksymalnej wysokości.

Rośliny te tradycyjnie uprawia się dla jadalnych nasion. Słoneczniki są jednak na tyle atrakcyjne, że znajdują także szerokie zastosowanie dekoracyjne. To „królowie” lata, wysokie, budzące podziw z daleka. Kojarzone głównie z ogrodami wiejskimi, chociaż pasują do różnych stylów, także do ogrodów minimalistycznych. Niskie odmiany nadają się do uprawy w pojemnikach.

Warto wiedzieć, że słoneczniki przyciągają do ogrodu pszczoły i inne pożyteczne owady, ponieważ wytwarzają dużo, potrzebnego im nektaru.

Słonecznik, fot. Harald Thois - Pixabay
Fot. Harald Thois/Pixabay
Z greckiego "helions" oznacza słońce, a "anthos" kwiat.

Wymagania i uprawa

Słonecznik jest dość łatwy w uprawie i z reguły nie sprawia problemów.

Stanowisko

Słoneczniki niezależnie od gatunku i odmiany powinno się uprawiać w miejscach dobrze oświetlonych, osłoniętych od wiatru. Wtedy obficie kwitną i nie są narażone na złamanie.

Gleba

Ze względu na szybki wzrost roślinę zaleca się sadzić w podłożu żyznym, bogatym w składniki pokarmowe. Gleba powinna być dodatkowo przepuszczalna. Wysokie odmiany prowadzi się z użyciem palików.

Wysiew nasion

Nasiona słoneczników wysiewa się od drugiej połowy kwietnia wprost do gruntu. Niskie odmiany można uprawiać w głębokich pojemnikach. Nasiona umieszcza się na głębokości ok. 2-3 cm. Warto siać w danym miejscu po 2-3 nasiona, a później dokonać przerywki pozostawiając jeden najsilniejszy okaz. Optymalna rozstawa dla słoneczników wysokich wynosi ok. 75x50 cm a dla niskich 50x25 cm.

Pielęgnacja

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w początkowym okresie uprawy jest odchwaszczanie. Słoneczniki w czasie susz powinny być regularnie podlewane, gdyż źle znoszą przesuszenie bryły korzeniowej. Nie można również z tym przesadzić – nadmiar wilgoci w glebie może spowodować wystąpienie chorób grzybowych.

Dobre rezultaty osiąga się także przez ściółkowanie gleby. Od wiosny do końca lata słonecznik można nawozić. Warto wybierać nawozy potasowe oraz te zawierające zwiększoną ilość mikroelementów (szczególnie boru i molibdenu). U odmian typowo ozdobnych zaleca się usuwać przekwitnięte kwiatostany. W ten sposób można przedłużyć okres kwitnienia.

Uprawa słoneczników, fot. Alexas Fotos - Pixabay
Fot. Alexas_Fotos/Pixabay
Te rośliny są wyjątkowe pod wieloma wzlędami – uprawa słoneczników pomaga w odkażaniu gleby z radioaktywności!

Gdzie posadzić słoneczniki?

Najczęściej słoneczniki sadzi się w jednym rzędzie wzdłuż ścian budynków, murów i ogrodzeń. Można je także wykorzystać jako pojedyncze akcenty na wysokich rabatach. Niskie odmiany nadają się do sadzenia wzdłuż ścieżek i kompozycji z innymi gatunkami. Uprawiane w pojemnikach są przepiękną ozdobą drzwi wejściowych, balkonów i tarasów.

Jak sama nazwa wskazuje, słonecznik kojarzony jest z gwiazdą naszego układu gwiezdnego. Charakterystyczne żółte, efektywne kwiaty rozweselają i rozjaśniają ogród niczym prawdziwe słońce.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany słoneczników

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annus) – roślina jednoroczna może osiągać nawet 2,5m wysokości. Kwitnie od lipca do października. Wytwarza ogromne żółto-brązowe kwiaty. To najpowszechniejszy gatunek spotykany w polskich ogrodach i na polach. Szczególnie dobrze wygląda w założeniach wiejskich. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana 'Prado Red' – o kwiatach czerwonych.

Słonecznik bulwiasty (Helianthus tuberosus) – to bylina, znana także jako topinambur, uprawiana dla jadalnej części podziemnej. Roślina osiąga do 2m wysokości. Wytwarza drobne, ale liczne kwiatostany o żółtej barwie. Z powodzeniem może pełnić także ozdobną funkcję. Ze względu na gęsty pokrój i znaczne rozmiary to dobra roślina osłonowa, chroniąca przed wiatrem. Popularne odmiany to 'Fuseau' o gładkich bulwach oraz 'Dwarf Sunray' - nie wymagająca obierania.

Słonecznik bulwiasty topinambur, fot. Pixabay, Public Domain
Fot. Alina Kuptsova/Pixabay, Hans B./Public Domain
Słonecznik bulwiasty – kwiaty i bulwy.

Słonecznik szorstki (Helianthus rigidus) – bylina osiąga do 1,5 m wysokości. Kwitnie od lipca do września. Wytwarza dużą liczbę drobnych, żółtych kwiatów. Roślinę wykorzystuje się do tworzenia wysokich rabat oraz na kwiat cięty. Najlepiej ją sadzić w grupach. Odmiany warte uwagi to: 'Asahi' – o niewielkich, pełnych kwiatach oraz 'Spitzentänzerin'- o kwiatach półpełnych, intensywnie.

Słonecznik wierzbolistny (Helianthus salicifolius) – to gatunek, który uprawia się głównie dla...ozdobnych liści. Liście są długie i wąskie – mają 20 cm długości i 5 mm szerokości. Kwiaty mają ok. 5 cm średnicy. Ich barwa jest żółta - z czarnym środkiem. Kwitnie jesienią – od drugiej połowy września. Roślina dorasta do 250 cm wysokości. Dobrze wygląda sadzona na rabaty, wzdłuż ścieżek i w pobliżu oczka wodnego.

Słonecznik wierzbolistny, fot. M. Martin Vicente (CC_BY-SA_2.0) - Wikimedia Commons
Fot. M. Martin Vicente/Wikimedia Commons ↓
Słonecznik wierzbolistny w ogrodzie.

Słonecznik dziesięciopłatkowy (Helianthus decapetalus) – roślina osiąga ok. 150 cm wysokości. Z wyglądu przypomina topinambur. Wytwarza słabo rozgałęzioną łodygę. Kwiaty są drobne o średnicy ok. 8cm. Kwitnie od sierpnia do października. To dobra roślina rabatowe. Szczególnie ceniona jest obficie kwitnąca odmiana 'Capenoch Star'.

Słonecznik olbrzymi (Helianthus giganteus) – roślina osiąga nawet do 3 m wysokości. Wytwarza liczne, ale drobne kwiaty. Kwitnie od sierpnia do późnej jesieni. Można wykorzystać go do dekoracji ścian i ogrodzeń. Wymaga podpór.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcia tytułowe: Daniel Pugge, Alexas_Fotos/Pixabay, zdjęcia w tekście: M. Martin Vicente/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)

Komentarze


Twoja strona ogrodu