Jak wygląda słonecznik bulwiasty (topinambur)?
Topinambur (Helianthus tuberosus), znany także jako słonecznik bulwiasty to ozdobna bylina (ma dekoracyjne żółte kwiaty, wyglądające jak małe słoneczka), która uprawiana jest jako warzywo, bo daje jadalne plony – w postaci smacznych bulw. Jest bardzo podobny do popularnego, ozdobnego słonecznika ogrodowego (Helianthus annuus) i jest z nim blisko spokrewniony. Obie rośliny nalezą do tej samej rodziny astrowatych (Asteraceae).
Jest bardzo tolerancyjny i łatwy w uprawie, bo rzadko jest atakowany przez szkodniki i choroby i potrzebuje od nas minimum pielęgnacji – t.j. podlewania w czasie suszy. Bulwy można wykopywać (jesienią) lub bez obaw pozostawić w ziemi. Jedyne, czego można obawiać się w jego uprawie, to szybki wzrost, który może doprowadzić nawet do inwazyjnego rozprzestrzeniania!
Jak sadzić topinambur?
Uważaj więc, gdzie go sadzisz, bo później trudno go usunąć. Lepiej nie sadzić go w warzywniku, bo rośnie do wysokości 2-3 metrów i może przysłonić niższe rośliny (a nawet wykorzystać wszystkie składniki pokarmowe z gleby), a z czasem zarosnąć całe poletko!
Jeśli nie masz dużo miejsca na uprawę, posadź bulwy w żyznej ziemi w dużej donicy. Zapewnij roślinom dobry drenaż, a wtedy uda ci się zebrać obfite plony. Dzięki temu nie będziesz musiał walczyć z rozprzestrzenianiem się roślin poza wyznaczone miejsce.
Uprawa krok po kroku
Wymagania
Wilgotna, przepuszczalna gleba i słoneczne stanowisko zapewnią najlepsze zbiory, jednak w lekkim cieniu roślina tez da sobie radę. Jedyne z czym może mieć problem to letnia susza, więc w razie potrzeby podlewaj ją obficie.
Kopczyki i podpory
Kiedy rośliny osiągną około 30 cm wysokości, wokół podstawy łodyg usyp kopczyki (mniej więcej 15 cm wysokości), podobnie jak w przypadku ziemniaków. Uklep lekko ziemię, by zapewnić roślinom stabilność podczas dalszego wzrostu. Pędy rosną błyskawicznie. Jeśli często wieje wiatr, ponownie usyp kopce, a także rozważ rozstawienie podpór z tyczek i sznurka lub linki.
Obrywanie kwiatów
Jeśli zależy Ci na jadalnych plonach w lipcu oberwij wszystkie kwiaty i zetnij roślinę do 2/3 wysokości, by zapewnić bulwom magazynowanie większej ilości energii w bulwach. Dalsze kwitnienie osłabi rozwój bulw.
Wykopywanie bulw
Jesienią, gdy liście zaczną żółknąć, zetnij rośliny do wysokości 8 cm, aby zapobiec ich wywracaniu podczas wietrznej pogody. Ścięte łodygi ułóż wzdłuż rzędów, by zapewnić bulwom dodatkową ochronę przed niskimi temperaturami. Jeśli chcesz, możesz je zjeść. Wykopuj je ostrożnie (aby nie przeciąć) za pomocą wideł ogrodowych.
Czy topinambur zimuje w gruncie?
Bulwy topinamburu zawierają dużo inuliny, dzięki czemu bez problemu zimują w gruncie znosząc srogie mrozy nawet do -35 stopni.
Zdjęcia: Pixabay