Logo
Logo

Sadzenie bulw topinamburu | Jak i kiedy to robić?

Pytanie czytelnika: Kupiłem w internecie bulwy topinamburu (kilkadziesiąt, chyba przesadziłem z ilością!). Przyszły dobrej jakości, ale niestety bez żadnej instrukcji. Znalazłem kilka poradników o tym, jak go uprawiać, ale nikt nie napisał, jak go sadzić. Proszę o poradę.

Spis treści
Gdzie sadzić topinambur? Jak przygotować glebę? W jakiej odległości od siebie sadzić bulwy? Kiedy sadzić topinambur do ziemi? Czy na zimę trzeba wykopać bulwy? Jak pielęgnować kiełkujące bulwy po posadzeniu?

Jak, kiedy i gdzie sadzić bulwy topinamburu?

Miejsce
Topinambur (słonecznik bulwiasty) preferuje wilgotną, ale dobrze przepuszczalną glebę (nie znosi suchej ziemi). Ziemię ogrodowa warto zmieszać z kompostem i piaskiem. Najlepiej rośnie w słońcu, ale toleruje lekki półcień. Lepiej jednak posadzić go po północnej stronie warzywnika, tak by nie zacieniał innych roślin.

Rozstawa
Z uwagi na duże rozmiary rośliny (dorastają nawet do 2–3 m, więc potrzebują dużo miejsca) oraz na liczbę bulw, które Pan posiada, najlepiej posadzić je w podwójnych rzędach głębokich na 10–15 cm i w odległości 30 cm od siebie.

Termin sadzenia
Najlepszym terminem na sadzenie jest wiosna (przełom marca i kwietnia) lub jesień (przełom września i października). Termin wiosenny jest bezpieczniejszy z uwagi na mrozy, ale bulwy posadzone jesienią szybciej rozpoczną wzrost w kolejnym sezonie, a rośliny i plony będą większe, niż z bulw sadzonych wiosną.

Zimowanie
Rośliny są dość mrozoodporne i zniosą nawet -20 stopniowe mrozy. Po sadzeniu jesiennym warto posypać wierzchnią warstwę gleby kopczykiem z torfu.

Co zrobić po posadzeniu?
Wraz ze wzrostem pędów warto usypywać kopczyki dookoła podstawy rosnących pędów. Zapobiegnie to przewracaniu i wyłamywaniu się roślin. W pierwszym roku warto podeprzeć je słupkami.

Autor
Sadzenie bulw topinamburu | Jak i kiedy to robić?
Sadzenie bulw topinamburu | Jak i kiedy to robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl