Logo
Logo
26
Okazje

Sadzenie bulw topinamburu | Jak i kiedy to robić?

Pytanie czytelnika: Kupiłem w internecie bulwy topinamburu (kilkadziesiąt, chyba przesadziłem z ilością!). Przyszły dobrej jakości, ale niestety bez żadnej instrukcji. Znalazłem kilka poradników o tym, jak go uprawiać, ale nikt nie napisał, jak go sadzić. Proszę o poradę.

 

Jak, kiedy i gdzie sadzić bulwy topinamburu?

Miejsce
Topinambur (słonecznik bulwiasty) preferuje wilgotną, ale dobrze przepuszczalną glebę (nie znosi suchej ziemi). Ziemię ogrodowa warto zmieszać z kompostem i piaskiem. Najlepiej rośnie w słońcu, ale toleruje lekki półcień. Lepiej jednak posadzić go po północnej stronie warzywnika, tak by nie zacieniał innych roślin.

Rozstawa
Z uwagi na duże rozmiary rośliny (dorastają nawet do 2–3 m, więc potrzebują dużo miejsca) oraz na liczbę bulw, które Pan posiada, najlepiej posadzić je w podwójnych rzędach głębokich na 10–15 cm i w odległości 30 cm od siebie.

Termin sadzenia
Najlepszym terminem na sadzenie jest wiosna (przełom marca i kwietnia) lub jesień (przełom września i października). Termin wiosenny jest bezpieczniejszy z uwagi na mrozy, ale bulwy posadzone jesienią szybciej rozpoczną wzrost w kolejnym sezonie, a rośliny i plony będą większe, niż z bulw sadzonych wiosną.

Zimowanie
Rośliny są dość mrozoodporne i zniosą nawet -20 stopniowe mrozy. Po sadzeniu jesiennym warto posypać wierzchnią warstwę gleby kopczykiem z torfu.

Co zrobić po posadzeniu?
Wraz ze wzrostem pędów warto usypywać kopczyki dookoła podstawy rosnących pędów. Zapobiegnie to przewracaniu i wyłamywaniu się roślin. W pierwszym roku warto podeprzeć je słupkami.

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje

Komentarze

Gość Topigbur

07-11-2019 14:26

Andrzej, czepiasz się. Było krótkie pytanie, jest krótka odpowiedź. Za mało, szukaj niżej.

Gość Andrzej

24-10-2019 17:05

Po prostu ręce mi opadły po przeczytaniu tego poradnika sadzenia. Sam szukam porad jak sadzić topinambur ale niestety nigdzie nie ma porad jak należy. Szukam informacji kiedy mogę wsadzić do gleby, czy wsadzić na zimę? nigdzie o tym ani słowa. Takie to poradniki, dużo blablania ale o niczym.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu