Logo
Logo

Jak pozbyć się topinamburu? Wykopać, skosić czy opryskać?

Pytanie czytelnika: Mam problem z topinamburem na działce. Przerasta od sąsiada pod podmurówką ogrodzenia i zarasta mój ogród. Wycinałem go kilkukrotnie, ale wciąż odrastał! Przekopałem teraz całą ziemię i usunąłem wszystkie korzenie. Czy to wystarczy?

Jak zlikwidować topinambur? Mechanicznie czy chemicznie?

Topinambur to piękny kwiat i smaczna roślina jadalna, ale także jedna jedna z najbardziej inwazyjnych i uciążliwych roślin uprawnych.

Dobrze Pan zrobił, że przekopał ziemię, a jeśli zrobił to Pan dokładnie, to jest duża szansa, że pozbędzie się Pan się problemu. Niestety, ponieważ bulwy topinamburu łatwo się łamią na mniejsze cząstki to z każdej z nich może powstać nowa roślina! Jeśli tak się stanie, czeka Pana wykopywanie od nowa... i od nowa... i tak dalej... aż do usunięcia ostatniego korzonka!

Zalecam, aby obserwował Pan cały teren w nadchodzącym sezonie i ręcznie, za pomocą wideł, natychmiastowo usuwał pojawiające się pędy i bulwy. Kolejne, odrastające rośliny będą coraz słabsze. Można je wtedy kosić kosiarką, by przyspieszyć ich usuwanie. Warto, by rozważył Pan także użycie herbicydu (chemicznego preparatu chwastobójczego). Być może trzeba go będzie zastosować kilkakrotnie. Warto wybierać te preparaty, które niszczą przede wszystkim rośliny dwuliścienne lub środki totalne oparte na glifosacie lub kwasie pelargonowym (usuwające wszystkie opryskane rośliny). 

Zdjęcie tytułowe: ivabalk / Pixabay

Autor
Jak pozbyć się topinamburu? Wykopać, skosić czy opryskać?
Jak pozbyć się topinamburu? Wykopać, skosić czy opryskać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość PanOgrodnik

07-11-2019 14:29

U mnie rośnie jak chwast! W kilka lat zarósł cały warzywnik. Uważajcie na niego, bo jak poczuje dobrą ziemię, to nie ma na niego mocnych. Trudno wykopać wszystkie bulwy, bo nawet z małego kawałka szybko odrasta. Niektórzy chcieliby mieć w ogrodzie choćby kilka roślin topinambury, ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl