Logo
Logo
10
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Kwas pelargonowy na chwasty | Jak go stosować? Jaki preparat wybrać?

Chwasty najczęściej zwalcza się ręcznie, wypala lub używa silnie działających herbicydów. Mało osób zdaje sobie sprawę, że z roślinami niepożądanymi można walczyć korzystając z substancji pochodzenia naturalnego. W sukurs przychodzi kwas pelargonowy. Jak go stosować?

 

Czy kwas pelargonowy jest szkodliwy?

Kwas pelargonowy (nonanowy) to organiczny związek należący do kwasów tłuszczowych. Pochodzi z ekstrakcji naturalnego oleju roślinnego. Zwalcza rośliny, ale jest bezpieczny dla człowieka i zwierząt. Okres karencji po zastosowaniu wynosi zaledwie 24 godziny. Ważne, aby przed zastosowaniem preparatu zapoznać się z treścią etykiety-ulotki, bo każdy środek ochrony roślin stosowany nieprawidłowo, może być niebezpieczny dla zdrowia!

Jak działa kwas pelargonowy?

  • Kwas pelargonowy działa wysuszająco na tkanki roślinne.
  • Prowadzi do zniszczenia błon komórkowych.
  • Hamuje wzrost i powoduje zamieranie zieleni.
  • Niszczy wszystkie części zielone roślin, z którymi wejdzie w kontakt.

Czy warto stosować kwas pelargonowy?

Kwas pelargonowy to zdrowsza alternatywa dla chemicznych środków ochrony roślin. Dlatego warto stosować go w przydomowych ogrodach. Ze względu na fakt, że niszczy wszystkie opryskane rośliny, nie stosuje się go m.in. na trawnikach.

Można natomiast wykorzystać środek do usuwania chwastów przy drzewach i krzewach, a także mchu i niechcianych roślin wyrastających w nawierzchniach, np. w szczelinach kostki brukowej. Sprawdza się przy oczyszczaniu obszaru pod nowe nasadzenia, np. pod zakładanie rabaty, skalniaka czy trawnika. doskonale sprawdza się także do usuwania mchu!

Naturalny preparat chwastobójczy bez glifosatu - EFFECT 24H
Effect 24H | Target
Szukasz środka, dzięki któremu w szybki sposób pozbędziesz się chwastów i mchu z ogrodu? Stosując Effect 24h już po jednym dniu zobaczyć jak niechciane rośliny tracą wigor, żółkną i zasychają. Każdy niecierpliwy ogrodnik będzie zaskoczony szybkością i skutecznością po zastosowaniu środka Effect 24h.
KUP ONLINE

Jakie preparaty zawierają kwas pelargonowy? Jak je stosować?

W Polsce do stosowania w ogrodach zarejestrowanych jest zaledwie kilka preparatów, ale najpopularniejszym z nich jest Effect 24H 680 EC. To preparat, który bazuje na kwasie pelargonowym. To koncentrat do sporządzania emulsji wodnej, co oznacza, że należy wymieszać go z wodą.

  • Zabieg wykonuje się w czasie suchej, bezdeszczowej, bezwietrznej pogody. Chwasty nie powinny być mokre.
  • Prowadzi do zamierania nie tylko chwastów, ale także uprawianych roślin. Nie jest selektywny. Dlatego zabiegi należy wykonywać ostrożnie.
  • Preparaty z kwasem pelargonowym działają w szerokim zakresie temperatur (powyżej 0°C).
  • Przed zastosowaniem preparatu zapoznaj się z treścią etykiety-ulotki środka ochrony roślin!

Kluczem do skutecznego zwalczania chwastów jest dokładne pokrycie ich cieczą. Najlepszy efekt daje w przypadku początkowej fazy wzrostu chwastów. Niektóre chwasty są mało wrażliwe na substancję aktywną, np. wiechlina roczna. Natomiast do gatunków wrażliwych zalicza się m.in. gwiazdnicę pospolitą, chwastnicę jednostronną, mniszek pospolity, komosę białą, tasznik pospolity, przetacznik perski, jasnotę i szarłat szorstki.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: kolaż - Daria_Nipot / Depositphotos

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu