Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Czy jest naturalny i skuteczny sposób na chwasty w ogrodzie? Tak. To olejek z tej rośliny balkonowej

Czy marzysz o ogrodzie wolnym od chwastów, ale jednocześnie nie chcesz stosować środków chemicznych, które mogą zaszkodzić środowisku? Odkryj naturalne metody walki z niechcianymi roślinami, które są skuteczne, bezpieczne i przyjazne dla ziemi w ogrodzie. W walce z chwastami sprawdzi się naturalny olejek eteryczny otrzymany z popularnej rośliny balkonowej. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Dlaczego chwasty są zagrożeniem dla Twojego ogrodu?

Chwasty są w stanie doprowadzić do całkowitego zniszczenia roślin uprawnych, ale również utrudniają zbiór zbóż i przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych. Twarde łodygi niektórych z nich mogą trwale uszkodzić sprzęt, a z kolei inne mają działanie trujące czy też wpływają na rozprzestrzenianie się chorób bakteryjnych, grzybowych, wirusowych czy też szkodników. W rezultacie każdy ogrodnik czy właściciel upraw chce zwalczać je jak najskuteczniej.

Usuwanie chwastów w ogrodzie jest istotne głównie z kilku powodów:

  • Zmniejsza konkurencję o wodę, światło, przestrzeń i składniki odżywcze, zapewniając lepsze warunki dla uprawianych roślin.
  • Poprawia zdrowie roślin przez eliminację potencjalnych źródeł chorób i szkodników.
  • Podnosi estetykę ogrodu, utrzymując go w czystości i porządku.

Naturalny sposób na chwasty. Alternatywa dla glifosatu

Kwas pelargonowy jest głównym składnikiem olejku eterycznego pozyskiwanego z pelargonii. Stanowi organiczny związek chemiczny należący do grupy nasyconych kwasów tłuszczowych i przybiera postać oleistej cieczy pozbawionej barwy lub też o lekkim, żółtym zabarwieniu. Z kolei w niskiej temperaturze ma formę przezroczystych kryształków.

Stanowi on naturalne rozwiązanie na pozbycie się chwastów, zwłaszcza dla osób, które ze względu na zapach i destrukcyjny wpływ na rośliny nie chcą korzystać z popularnej, naturalnej alternatywy, jaką  jest roztwor octu do stosowania w ogrodzie. Przede wszystkim jednak, stanowi idealny zamiennik dla herbicydów bazujących na glifosacie, który Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała jako środek rakotwórczy.

Gdzie znaleźć kwas pelargonowy? Jaki preparat kupić?

W związku z trwającymi od lat badaniami nad popularnymi herbicydami i publiczną dysputą na temat ich szkodliwości, rozpoczęto pracę nad środkami chwastobójczymi bazującymi na naturalnych składnikach. Przez wiele lat była to kategoria domagająca się uzupełnienia, a w końcu na rynku pojawił się środek Effect 24H 680 EC.

 

Bazuje właśnie na wspomnianym kwasie pelargonowym i stanowi koncentrat, który należy rozcieńczać wodą w określonych przez producenta proporcjach. Jest to produkt tworzony z myślą o opryskiwaczach ręcznych, a w detalicznej sprzedaży można go kupić w opakowaniach o pojemności 50, 150, 500 oraz 1000 mililitrów. ► Zobacz jakie produkty z kwasem pelargonowym kupisz już dzisiaj w naszym sklepie online

Jakie ma zalety?

Naturalny preparat na chwasty bazujący na kwasie pelargonowym charakteryzuje się doskonałą skutecznością, ale ma wielką przewagę nad znanymi do tej pory środkami chwastobójczymi. Przede wszystkim nie zawiera szalenie szkodliwego glifosatu, który może mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Ponadto naturalny preparat należy do środków tanich i tworzonych z troską o ekologię. Będzie więc dobrym wyborem dla osób, które chcą pozbyć się chwastów za wszelką cenę, ale mając na względzie środowisko.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Kwas pelargonowy w akcji: jak działa na chwasty?

Środek chwastobójczy zawierający kwas pelargonowy przynosi widoczne efekty zastosowania już po dobie od pierwszej aplikacji. Jest w stanie skutecznie niszczyć nadziemne, zielone części roślin, doprowadzając do zniszczenia błon komórkowych roślin, a finalnie do ich deformacji, zahamowanie wzrostu i sukcesywnego zamierania.

Może być stosowany we wszystkich uprawach, a szczególnie do odchwaszczania drzew i krzewów. Naturalne składniki sprawiają, że rosnące na nich owoce nie będą zawierały szkodliwych dla zdrowia substancji, a cały ogród będzie wyglądał atrakcyjniej niż przed zastosowaniem preparatu.

Jak wykonać naturalny oprysk na chwasty? 3 zasady

Preparat Effect 24H 680EC działa najskuteczniej w przypadku chwastów we wczesnych fazach rozwojowych. Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, odmierzając stosowną ilość i potrząsając mocno opakowaniem.

  1. Odpowiednie stężenie: Opryskiwacz należy napełnić odpowiednią ilością wody i dodać do niej preparat, a całość dokładnie wymieszać przez wykonaniem oprysku.
  2. Zasady pracy z opryskiwaczem: Jeśli prace będą trwały długo i będą przerywane, to każdorazowo należy dokładnie wstrząsnąć opryskiwaczem. Wówczas właściciel upraw będzie miał pewność, że preparat zadziała. Opryskiwacz nie powinien długo stać w pełnym słońcu – należy odstawiać go do cienia.
  3. Czas zabiegu: Zabieg wykonuje się w dni bezdeszczowe, bezwietrzne i najlepiej o poranku.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: mayanko, Daria Nipot, Khaligo / AdobeStock

Autor
Czy jest naturalny i skuteczny sposób na chwasty w ogrodzie? Tak. To olejek z tej rośliny balkonowej
Czy jest naturalny i skuteczny sposób na chwasty w ogrodzie? Tak. To olejek z tej rośliny balkonowej
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl