Logo
Logo

Co robić z wyrwanymi chwastami? 8 sposobów na ich wykorzystanie

Chwasty – dla wielu ogrodników są to nieproszeni goście, których obecność w ogrodzie jest niepożądana. Ale czy wiesz, że po wyrwaniu chwastów, nie musisz ich po prostu wyrzucać? Istnieje wiele kreatywnych i ekologicznych sposobów na ich wykorzystanie, które mogą przynieść korzyści zarówno dla twojego ogrodu, jak i dla ciebie. Od kompostowania, przez gotowanie, aż po tworzenie domowych kosmetyków – oto praktyczny przewodnik, co zrobić z wyrwanymi chwastami.

Spis treści
Jak wyrzucać chwasty? O czym pamiętać kompostując chwasty? Czy chwasty są jadalne? Jak je stosować w kuchni? Czy chwasty można składować w stosach? Czy chwasty można palić? Chasty idealne na gnojówki do ogrodu! Jak ściółkować chwastami? Czy się opłaca? Czy chwasty można wykorzystać w kosmetyce naturalnej?

Chwasty to nieproszony gość w naszych ogrodach, który potrafi skutecznie zepsuć estetykę naszej zielonej przestrzeni. Wyrwanie ich to dopiero początek walki, ponieważ odpowiednie pozbycie się chwastów jest równie ważne, aby zapobiec ich ponownemu rozprzestrzenianiu się. Oto kilka sprawdzonych metod na radzenie sobie z wyrwanymi chwastami.

1. Wyrzuć je

Pierwszym i najprostszym krokiem jest po prostu wyrzucenie chwastów. Można to zrobić, pakując je do worka na śmieci i wyrzucając razem z innymi odpadkami. Dodanie trochę wody do worka i pozostawienie go na słońcu może przyspieszyć proces rozkładu chwastów.

2. Kompostuj je

Kompostowanie jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów na pozbycie się chwastów z ogrodu. Chwasty są doskonałym dodatkiem do kompostu, ponieważ są bogate w składniki odżywcze, które mogą wzbogacić glebę. Upewnij się tylko, że nie zawiązały jeszcze nasion, które mogłyby się rozprzestrzeniać wraz z gotowym nawozem.

O czym pamiętać kompostując chwasty:

  • Najlepiej jest kompostować chwasty przed ich zakwitnięciem, kiedy jeszcze nie wytworzyły nasion. Jeśli chwasty są już dojrzałe, można je wysuszyć lub gotować przed dodaniem do kompostu, aby zniszczyć nasiona.
  • Chwasty rozłogowe, takie jak perz czy skrzyp polny, nadają się na kompost dopiero po wysuszeniu.
  • Niektóre chwasty, takie jak rumianek, mniszek lekarski czy krwawnik, mogą przyspieszać dojrzewanie kompostu. Warto z nich robić wywary lub wyciągi. Te naturalne "aktywatory kompostu" skutecznie pomagają, przekształcać chwasty w wartościowy kompost w krótszym czasie.
  • Pamiętaj! Niektóre chwasty, takie jak barszcz Sosnowskiego, są trudne do zniszczenia i mogą zaszkodzić innym roślinom, dlatego lepiej jest w ogóle ich nie kompostować.
Zawsze bądź świadomy, jakie chwasty dodajesz do swojego kompostu, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie twojego ogrodu.

 

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

3. Wykorzystaj je w kuchni

Niektóre chwasty są jadalne i mogą być wykorzystane w kuchni. Najlepsze są młode, niewielkie liście oraz kwiaty. Jednym ze sztandarowych przykładów "chwastu w kuchni" to mniszek lekarski, który jest bogaty w witaminy A, B, C i D, a także w potas, żelazo i cynk. Można go dodać do sałatek, kanapek czy herbaty. Pamiętaj, aby zawsze być pewnym, jaki chwast zamierzasz zjeść, aby uniknąć spożycia czegoś toksycznego.

4. Stwórz dedykowany stos chwastów

Inną metodą jest stworzenie dedykowanego stosu chwastów w miejscu, gdzie nie będą mogły ponownie zakorzenić się. Można to zrobić na płachcie, na żwirze lub na mocno ubitej ziemi. Stos należy przykryć, aby pomóc chwastom szybciej wyschnąć. Po wyschnięciu chwastów, można je łatwiej wyrzucić, spalić lub dodać do kompostu.

Pamiętaj! Jeśli stworzymy wysokie stosy chwastów możemy doprowadzić do tego, że na spodzie pryzmy będzie się robić tzw. kiszonka, czyli na roślinną materię organiczną, będą działać bakterie beztlenowe prowadząc do fermentacji.

5. Spal je

Spalanie jest inną opcją, ale należy to robić ostrożnie. Po pierwsze palimy wyschnięte chwasty, a po drugie rośliny, takie jak barszcz Sosnowskiego, mogą wydzielać toksyczne dymy podczas spalania, dlatego zawsze należy sprawdzić, co dokładnie zamierzasz spalić. Przed wybraniem tego sposobu utylizacji chwastów, należy też pamiętać o przepisach dotyczących palenia ognisk.

6. Przygotuj gnojówkę z chwastów

Jeśli nie masz kompostownika, możesz przerobić wyrwane chwasty na gnojówkę. Aby przygotować gnojówkę, zbierz 1 kg chwastów, umieść je w wiadrze i zalej 10 l wody. Pozostaw to do czasu przefermentowania, co kilka dni mieszając. Następnie użyj tego ekologicznego środka do nawożenia roślin w ogrodzie lub do zwalczania chorób i szkodników.

7. Ściółkuj chwastami

Ściółkowanie gleby zatrzymuje wilgoć w ziemi i zapobiega jej zaskorupieniu, a także wzbogaca ją w materię organiczną. Jeżeli nie wiesz, co zrobić z wyrwanymi chwastami, po prostu rozłóż je cienką warstwą pomiędzy roślinami na grządkach. Ścięta trawa i chwasty dobrze sprawdzają się jako ściółka w warzywniku! Przed rozłożeniem na grządkach, zerwane chwasty powinno się wstępnie podsuszyć. Taka ściółka pozwala zaoszczędzić i dobrze wykorzystać zielone odpady!

Pamiętaj, aby jako ściółkę wykorzystywać tylko zdrowe chwasty, które nie zdążyły jeszcze zawiązać nasion.

 

8. Wykorzystaj chwasty w kosmetyce

Chwasty mogą być wykorzystywane w kosmetyce, ponieważ zawierają mnóstwo korzystnych dla zdrowia substancji. Dlatego, mogą być cennym składnikiem w kosmetyce. Można przygotować z nich wywary, oleje czy maseczki.

Dla przykładu: przetacznik, używany jest jako napar i działa przeciwzapalnie co jest chętnie wykorzystywane do leczenia wyprysków; fiołek trójbarwny jest stosowany w leczeniu trądziku i chorób skóry, pokrzywa to składnik wielu kosmetyków, ponieważ ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a mniszek lekarski wykazuje działanie "przeciwstarzeniowe".


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: johnalexandr / AdobeStock

Autor
Co robić z wyrwanymi chwastami? 8 sposobów na ich wykorzystanie
Co robić z wyrwanymi chwastami? 8 sposobów na ich wykorzystanie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl