Logo
Logo

Zakaz spalania liści i gałęzi | Czy można dostać mandat? Jak palić, by nie było dymu?

Jesień to czas, gdy z drzew lecą liście, których usunięcie jest obowiązkiem ogrodnika. Z kolei wiosną i jesienią następuje czas przycinania krzewów i drzew, a więc powstaje problem z obciętymi gałązkami. Dawniej najpopularniejszym sposobem ich utylizacji było spalanie, jednak czy wciąż można to robić? Czy można palić liście i gałęzie na działce i w ogrodzie? Czy za palenie liści i gałęzi można dostać mandat? Co zrobić z liśćmi i gałęziami na działce?  

Spis treści
Czy jest zakaz palenia liści i gałęzi? Czy wolno palić liście i gałęzie w ogrodzie? Co na ten temat mówią polskie przepisy? Mandat za palenie gałęzi i liści. Czy można dostać karę, grzywnę? Jak zatem w pełni legalnie pozbyć się liści i gałęzi?

Palenie liści i gałęzi na działce | Aktualne przepisy 2023

Dawniej wiosną i jesienią ogniska z liści i obciętych gałęzi na działkach i w ogrodach były standardem, a w okolicy unosił się specyficzny dym i zapach. Przepisy jednak się zmieniły, a palenie liści, gałęzi i innych odpadów na działce, w ogrodzie, na nieużytkach, polach i innych terenach jest surowo zabronione. Takie zachowanie jest zabronione aż dwoma przepisami.

Artykuł 144 Kodeksu Cywilnego zabrania immisji, czyli działań, które mogłyby negatywnie wpływać na samopoczucie sąsiadów i stan sąsiednich terenów. Mimo że palenie liści i innych resztek roślinnych nie jest bezpośrednio wymienione, to z pewnością można je zaliczyć do takich działań. Ciężki, gryzący dym jest złamaniem zasad współżycia społecznego. Dodatkowo czyn ten jest zabroniony przez artykuł 30 Ustawy o odpadach, który zakazuje przetwarzania odpadów poza urządzeniami specjalnie przeznaczonymi do tego celu.   

Telewizja Police / YouTubebr />

 
 

Kiedy nie wolno palić gałęzi?    

Zakaz spalania dotyczy gmin, które prowadzą selektywną zbiórkę odpadów. Zgodnie z przepisami, jeśli gmina nie prowadzi takich punktów, to mieszkańcy mogą spalać odpady roślinne, ale czynność ta nie może naruszać innych przepisów (ochrona przeciwpożarowa, prawo cywilne i zasady współżycia społecznego). Czyli proces ten musi zostać przeprowadzony w sposób bezpieczny i nieuciążliwy dla sąsiadów. Przepisy zakazują spalania odpadów zielonych, ale jednocześnie zezwalają na robienie ogniska.

Teoretycznie więc można pozbyć się gałęzi, robiąc ognisko, ale trzeba pamiętać, że nie może ono być uciążliwe dla sąsiadów ani wydzielać zbyt dużej ilości dymu. To oznacza, że spalanie liści i świeżych części roślin jest niedopuszczalne, a gałęzie powinny być odpowiednio wysuszone, dzięki czemu ich spalanie będzie emitować mniejszą ilość szkodliwego dymu.

Wysoka kara za palenie liści w ogrodzie: nawet 5000 zł

Spalanie liści i gałęzi podlega karze grzywny lub aresztu. Zgodnie z artykułem 191 Ustawy o odpadach mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 5000 zł! Zazwyczaj jednak kończy się na pouczeniu lub mandacie w wysokości 500 zł. Najwyższe kary stosowane są wobec osób, które uporczywie łamią zakaz, a ich działanie jest uciążliwe dla sąsiadów. W praktyce zdarza się to niezwykle rzadko. Trzeba jednak mieć świadomość, że palenie zielonych odpadów powoduje gęsty dym, który ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka i środowisko.

Piotr Kominflex / YouTube


 
 

Jak pozbyć się liści i gałęzi z ogrodu?    

Wiadomo już, że palenie liści i gałęzi jest zabronione, co więc z nimi robić? Wszelkie odpady zielone (liście, gałęzie, skoszona trawa i inne części roślin) najłatwiej, najwygodniej i najtaniej jest kompostować.

Kompostownik można zrobić samemu, co pozwala na pozbycie się resztek roślin, a jednocześnie daje możliwość pozyskania taniego i bardzo dobrego nawozu naturalnego, który jest bardzo korzystny dla wszystkich roślin. Należy jednak pamiętać, że do kompostownika nie należy wrzucać zainfekowanych i porażonych części roślin. Większe gałęzie można rozdrobnić za pomocą rozdrabniarki i wykorzystać do ściółkowania drzew oraz krzewów, zapewniając im odpowiednią wilgotność gleby.

Odpady zielone można również przekazać firmie wywożącej śmieci. W tym wypadku należy je zapakować do odpowiedniego worka BIO i umieścić we wskazanym przez firmę miejscu. Worek z odpadami BIO można też samodzielnie odwieźć do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Trzeba jednak pamiętać, że odpady roślinne opryskane dużą ilością chemikaliów nie można zaliczyć do odpadów BIO – w takim przypadku należy poinformować o tym pracowników PSZOKU, którzy pozbędą się ich w sposób ekologiczny i zgodny z przepisami.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – Anna / Adobe Stock

Autor
Zakaz spalania liści i gałęzi | Czy można dostać mandat? Jak palić, by nie było dymu?
Zakaz spalania liści i gałęzi | Czy można dostać mandat? Jak palić, by nie było dymu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_prace_ogrodowe