Czy można palić odpady zielone w ogrodzie?
Każdy właściciel domu, mieszkania, czy ogródku działkowego zobowiązany jest do odpowiedniej segregacji śmieci, a to oznacza, że pozostałości roślin należy wyrzucać do odpowiednich pojemników. Ich spalanie, nawet jeśli są to niewielkie ilości, a rośliny zostały usunięte ze względu na choroby, czy szkodniki jest surowo zabronione.
Mniejsze ilości odpadów zielonych można wyrzucić do pojemników na odpady biodegradowalne. Większe ilości np. liście lub trawę należy samodzielnie dostarczyć do odpowiedniego punktu selektywnej zbiórki odpadów lub zaczekać na odpowiednią zbiórkę, o ile gmina taką organizuje.
Innym, dobrym rozwiązaniem, które zlikwiduje problem z resztkami roślin, jest założenie kompostownika. Nie tylko pozbędziemy się odpadów, ale również zyskamy wysokiej jakości nawóz o doskonałych właściwościach.
W ogródku można rozpalić ognisko w celach rekreacyjnych, czyli np. upieczenia kiełbaski, czy urządzenia przyjęcia ze znajomymi przy ognisku. Jednak należy użyć odpowiedniego do tego drewna i dbać, aby nie wrzucać do ognia nieodpowiednich rzeczy jak np. śmieci, czy właśnie części roślin. Spalanie śmieci jest surowo zabronione ze względu na ochronę środowiska, natomiast spalanie liści, trwa i innych części roślin może być bardzo uciążliwe dla otoczenia: dym jest gęsty, gryzący i ma nieprzyjemny zapach. Wystarczy wyobrazić sobie, jakby pachniało w naszym domu, gdyby sąsiad przez pół dnia spalał w swoim ogrodzie trawę, czy liście.
Regulacje prawne ogniska we własnym ogrodzie
Rozpalania ogniska w ogródku dotyczy kilka przepisów:
• zapisy z Ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 roku, która reguluje sposób segregowania i składowania odpadów | Sprawdź
• Kodeks wykroczeń artykuł 145, który dotyczy zanieczyszczania i zaśmiecania miejsc publicznych | Sprawdź
• Kodeks wykroczeń artykuł 144, dotyczący zakłócania korzystania z nieruchomości zlokalizowanych w sąsiedztwie. Inaczej mówiąc, jeśli sąsiadom będzie przeszkadzał dym, a służby porządkowe potwierdzą, że może on być uciążliwy, to możemy ponieść konsekwencje | Sprawdź
• regulamin ROD, paragraf 68, punkt 5, który jasno wskazuje, że spalanie resztek roślinnych jest zabronione | Sprawdź
Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów
Każde wykroczenie i złamanie regulaminu może wiązać się z konsekwencjami, a w przypadku rozpalenia ogniska może to być mandat w wysokości 500 zł. Jeśli odmówimy jego przyjęcia, a sąd uzna naszą winę, to grzywna może być zdecydowanie wyższa. Na szczęście łatwo można tego uniknąć, uprzedzając sąsiadów o chęci urządzenia ogniska i spalaniu jedynie dobrego drewna opałowego, które wytwarza dym tylko w minimalnej ilości.
2021-10-15
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Alexas_Fotos / Pixabay