Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
216
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Czy wolno palić ognisko w ogrodzie? Aktualne przepisy

Wieczór przy ognisku niezmiennie kojarzy się z wypoczynkiem i wspaniałym sposobem na wspólne spędzenie czasu. I nie ma znaczenia, czy chodzi o pieczenie kiełbasek, wspólny śpiew, czy po prostu długie rozmowy przy miłej aurze ogniska. Do takiego spędzania czasu szczególnie skłaniają ciepłe wiosenne i letnie wieczory. Inną kwestią są porządki w ogrodzie i chęć spalenia resztek roślin takich jak: trawa, liście, czy gałęzie. Jednak, co na ten temat mówią przepisy i czy jest możliwość rozpalenia ogniska w ogrodzie? Sprawdź w naszym artykule!

 

Czy można palić odpady zielone w ogrodzie?

Każdy właściciel domu, mieszkania, czy ogródku działkowego zobowiązany jest do odpowiedniej segregacji śmieci, a to oznacza, że pozostałości roślin należy wyrzucać do odpowiednich pojemników. Ich spalanie, nawet jeśli są to niewielkie ilości, a rośliny zostały usunięte ze względu na choroby, czy szkodniki jest surowo zabronione.

Mniejsze ilości odpadów zielonych można wyrzucić do pojemników na odpady biodegradowalne. Większe ilości np. liście lub trawę należy samodzielnie dostarczyć do odpowiedniego punktu selektywnej zbiórki odpadów lub zaczekać na odpowiednią zbiórkę, o ile gmina taką organizuje.

Innym, dobrym rozwiązaniem, które zlikwiduje problem z resztkami roślin, jest założenie kompostownika. Nie tylko pozbędziemy się odpadów, ale również zyskamy wysokiej jakości nawóz o doskonałych właściwościach.

W ogródku można rozpalić ognisko w celach rekreacyjnych, czyli np. upieczenia kiełbaski, czy urządzenia przyjęcia ze znajomymi przy ognisku. Jednak należy użyć odpowiedniego do tego drewna i dbać, aby nie wrzucać do ognia nieodpowiednich rzeczy jak np. śmieci, czy właśnie części roślin. Spalanie śmieci jest surowo zabronione ze względu na ochronę środowiska, natomiast spalanie liści, trwa i innych części roślin może być bardzo uciążliwe dla otoczenia: dym jest gęsty, gryzący i ma nieprzyjemny zapach. Wystarczy wyobrazić sobie, jakby pachniało w naszym domu, gdyby sąsiad przez pół dnia spalał w swoim ogrodzie trawę, czy liście.

Regulacje prawne ogniska we własnym ogrodzie

Rozpalania ogniska w ogródku dotyczy kilka przepisów:

•  zapisy z Ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 roku, która reguluje sposób segregowania i składowania odpadów | Sprawdź
•  Kodeks wykroczeń artykuł 145, który dotyczy zanieczyszczania i zaśmiecania miejsc publicznych | Sprawdź
•  Kodeks wykroczeń artykuł 144, dotyczący zakłócania korzystania z nieruchomości zlokalizowanych w sąsiedztwie. Inaczej mówiąc, jeśli sąsiadom będzie przeszkadzał dym, a służby porządkowe potwierdzą, że może on być uciążliwy, to możemy ponieść konsekwencje | Sprawdź
•  regulamin ROD, paragraf 68, punkt 5, który jasno wskazuje, że spalanie resztek roślinnych jest zabronione | Sprawdź

Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów

Każde wykroczenie i złamanie regulaminu może wiązać się z konsekwencjami, a w przypadku rozpalenia ogniska może to być mandat w wysokości 500 zł. Jeśli odmówimy jego przyjęcia, a sąd uzna naszą winę, to grzywna może być zdecydowanie wyższa. Na szczęście łatwo można tego uniknąć, uprzedzając sąsiadów o chęci urządzenia ogniska i spalaniu jedynie dobrego drewna opałowego, które wytwarza dym tylko w minimalnej ilości.

2021-10-15
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Alexas_Fotos / Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

Gość Rafał

23-10-2021 10:06

Art 144kw mówi zupełnie o czymś innym niż autor opisał w artykule

Gość Karolina

23-10-2021 05:30

Z liści jest przyjemny zapach to nie wolno. A podpałka do grilla to dopiero toksyczny śród to wolno. No bo z liści nie ma biznesu

Gość głuchy

23-10-2021 00:20

Oczywiście ze wolno palić w ogródku sprawa jest podobna do palenia papierosów jest to samo smród i duszący zapach Tylko ze dym od papierochow jest sto razy szkodliwy

Gość Kriss7

22-10-2021 14:01

Reżim kapitalistyczny, same zakazy i nakazy. Dobrze to już było przed 89 rokiem.

Gość KRZYSZTOF

22-10-2021 04:18

Smog nam bardziej uprzykrza życie niż najbardziej gryzący dym z liści.

Pokaż wszystkie komentarze
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu