Logo

Czy można rozpalić ognisko na działce w ROD?

Działki w ROD służą przede wszystkim do odpoczynku, ale nie można traktować ich jak prywatnych posesji rekreacyjnych. Działkowców obowiązują przepisy regulaminu ROD i prawa miejscowego, które dotyczą między innymi spalania wszelkich resztek roślin, w tym gałęzi, trawy czy liści. Zanim rozpalimy ognisko na działce, najpierw poznajmy przepisy, aby nie narazić się na dotkliwe kary finansowe.

Streszczenie artykułu
Działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD) służą do odpoczynku, ale nie mogą być traktowane jak prywatne posesje rekreacyjne. Działkowców obowiązują przepisy regulaminu ROD i prawa miejscowego, które zakazują spalania resztek roślin, takich jak gałęzie, trawa czy liście. Przed rozpaleniem ogniska na działce warto zapoznać się z przepisami, aby uniknąć kar finansowych. ROD to urządzenia użyteczności publicznej, co oznacza, że działkowcy muszą przestrzegać regulaminu i nie mogą zakłócać spokoju sąsiadom. Regulamin ROD wyraźnie zakazuje spalania odpadów roślinnych, co obejmuje również ogniska. Zakaz ten wynika także z prawa miejscowego, które ma na celu ochronę środowiska. Na prywatnych posesjach ogniska są dozwolone, ale pod pewnymi warunkami, np. zachowania odpowiednich odległości od granic działki i materiałów łatwopalnych. Spalanie odpadów roślinnych na działkach w ROD jest zabronione, a naruszenie tego zakazu może skutkować karami finansowymi oraz wypowiedzeniem umowy dzierżawy działkowej przez zarząd ROD. Palenie ognisk i spalanie odpadów roślinnych ma także negatywne konsekwencje zdrowotne, ekologiczne i wizerunkowe, zanieczyszczając powietrze, wpływając na rozwój chorób dróg oddechowych oraz szkodząc reputacji działkowców i ROD wśród lokalnej społeczności.

Spalanie resztek roślin na działce w ROD – co trzeba wiedzieć?

Działkowcy, czyli użytkownicy działek w ROD nie zawsze mają świadomość, że dzierżawiony przez nich kilkusetmetrowy teren działki nie jest ich własnością. Ponadto, na terenie każdego ROD obowiązują konkretne przepisy, w tym przede wszystkim regulamin ROD, który określa zasady użytkowania i zagospodarowania działek, a także różnego rodzaju uregulowania porządkowe.

Nie można zapominać, że rodzinne ogrody działkowe (ROD) są urządzeniami użyteczności publiczności, służącymi do wspólnego korzystania przez ogół działkowców i nie można użytkować działki na zasadzie „wolnoć Tomku w swoim domku”.

Oznacza to, że nie można robić na działce wszystkiego na co mamy ochotę, jak na prywatnej działce rekreacyjnej czy przy domu. Chodzi przede wszystkim o to, by nie zakłócać spokoju sąsiadom, np. poprzez korzystanie z różnego rodzaju urządzeń ponad przeciętną miarę (§67 regulaminu ROD), co dotyczy np. częstego koszenia, używania maszyn, ale też częstego urządzania głośnych imprez towarzyskich.

 
Nie czekaj do wiosny – jesień to najlepszy czas na inwestycję w szklarnię
Przeczytaj także
Nie czekaj do wiosny – jesień to najlepszy czas na inwestycję w szklarnię

W punkcie 5 paragrafu 68 regulaminu ROD znajdziemy także wyraźny zapis, dotyczący spalania na terenie ROD. Mówi on wprost, iż działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych.

Wynika z tego, iż spalanie gałęzi, liści, ale także palenie ognisk (np. w celu pieczenia kiełbasek) na terenie działki w ROD jest zabronione. Trzeba przy tym mieć na uwadze, iż nie tylko przepisy PZD zabraniają jakiegokolwiek spalania na terenie działek w ROD. Zakaz taki wynika także z prawa powszechnie obowiązującego, w tym prawa miejscowego, najczęściej w postaci Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminach oraz uchwał związanych z programami ochrony środowiska (np. ochrony powietrza), realizowanych przez organy samorządu terytorialnego.

► Aby dowiedzieć się więcej o tych przepisach i czego nie można robić na ROD, przeczytaj nasz artykuł: Czego absolutnie nie wolno robić na działce ROD? Zasady, które musisz znać

► Pamiętaj, że sytuacja wygląda inaczej, jeśli do pieczenia kiełbasek używasz specjalnego urządzenia. Sprawdź, jakie są zasady dotyczące grillowania na działkach: Grillowanie na działce w ROD: Co wolno, a czego nie?

Ogniska na posesjach prywatnych

Wielu działkowców łamie przepisy, twierdząc, że działka powinna być traktowana, jak ogrody przydomowe, czyli prywatne posesje, ponieważ nie dotyczy ich zakaz palenia ognisk i spalania odpadów roślinnych. Czy tak jest rzeczywiście?

Generalnie nie ma formalnego zakazu palenia ognisk na własnej posesji, ale nie znaczy to, że można spalać wszystko i kiedy nam się podoba we własnym ogrodzie. Ognisko powoduje powstawanie dużych ilości dymu, który może ograniczać widoczność na drogach i zagrażać bezpieczeństwu, a dodatkowo towarzyszą mu nie zawsze przyjemne zapachy i szkodliwe substancje, a tego już tak beztrosko traktować nie można.

Ognisko na posesji prywatnej
Fot. Adobe Firefly
Ognisko na posesji prywatnej podlega innym przepisom, które trzeba sprawdzić zanim zdecydujemy się na jego rozpalanie.

Spalanie odpadów roślinnych, czyli ich przetwarzanie poza instalacjami lub urządzeniami reguluje art. 30 ust. 1 ustawy o odpadach, który mówi, iż termiczne przekształcanie odpadów może odbywać się wyłącznie w spalarniach odpadów. Ponadto, za naruszenie tego zakazu właściciel nieruchomości może podlegać karze aresztu lub grzywny (art. 191 ustawy).

Choć ta sama ustawa dopuszcza spalanie pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, ale tylko w przypadku, gdy nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania śmieci. Obowiązek selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz odpadów zielonych określa zwykle każda gmina w regulaminie utrzymania czystości i porządku, który obowiązuje na jej terenie. Gdy na terenie gminy przedmiotowy regulamin nie wprowadza obowiązku selektywnej zbiórki bioodpadów i odpadów zielonych, spalanie liści czy gałęzi będzie więc dopuszczalne.

Mimo to, należy pamiętać, że art. 144 kodeksu cywilnego zakazuje działań ponad przeciętną miarę, zakłócających korzystanie z nieruchomości sąsiednich, a wynikające ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i regulacji miejscowych. Chodzi tu przede wszystkim o duszący dym i zadymianie okolicy, co może być uznane za wybryk i uciążliwość dla nieruchomości sąsiednich. W takim przypadku, sąsiadom przysługuje roszczenie o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem (art. 222 par. 2 k.c.).

Rozpalanie ognisk na własnej posesji

Ogniska tzw. rekreacyjne, rozpalane na własnej posesji, np. w celu pieczenia kiełbasek nie są zabronione, ale muszą być spełnione konkretne warunki:

  • nie można palić ich w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,
  • należy zachować co najmniej 4 metry odległości od granicy działki sąsiedniej,
  • należy zachować co najmniej 10 m odległości od miejsc występowania palnych płodów rolnych,
  • należy zachować co najmniej 100 m odległości od granicy lasu
  • nie można spalać śmieci i odpadów roślinnych

Jednocześnie jednak ognisko nie może powodować powstawania nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu, ponieważ będzie to stanowiło niedopuszczalną immisję, oddziałującą na sąsiednią nieruchomość lub ograniczało widoczność na okolicznych drogach.

Konsekwencje palenia ognisk na działkach w ROD

Choć regulamin ROD nie przewiduje stosowania jakichkolwiek kar porządkowych za notoryczne spalanie odpadów czy palenia ognisk, to trzeba mieć świadomość, że nagminne łamanie jego zapisów jest podstawą do wszczęcia procedury wypowiedzenia działkowcowi przez zarząd ROD umowy dzierżawy działkowej (art. 36 ust. 3 pkt. 1 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych).

Należy także pamiętać, że za spalanie odpadów roślinnych na terenie ROD (ale też na posesjach prywatnych) grożą kary lub grzywny wynikające z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy o odpadach i kodeksu wykroczeń oraz odpowiedzialność określona w kodeksie cywilnym za wspomnianą immisję dymu.

Oznacza to, że za każde wykroczenie i złamanie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy może grozić kara, zwykle finansowa. W przypadku palenia ogniska na terenie ROD karą taką jest mandat w wysokości 500 zł, który zazwyczaj wystawia Straż Miejska.

Notoryczne i bezmyślne spalanie odpadów roślinnych ma także konsekwencje zdrowotne, ekologiczne i wizerunkowe:

  • zanieczyszcza powietrze, wzmaga powstawanie smogu i wpływa na rozwój wielu chorób dróg oddechowych w szczególności u dzieci i seniorów;
  • powoduje spustoszenie wśród flory i fauny;
  • wyjaławia glebę;
  • negatywnie wpływa na reputację działkowców i ROD wśród lokalnej społeczności oraz władz lokalnych.

 
Zdjęcie tytułowe: Adobe Firefly

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czy działki w ROD można traktować jak prywatne posesje rekreacyjne?

    Nie, działki w ROD nie są prywatnymi posesjami i działkowców obowiązują przepisy regulaminu ROD oraz prawa miejscowego.
  • Czy na działce w ROD można rozpalać ogniska?

    Nie, regulamin ROD wyraźnie zakazuje spalania resztek roślinnych, w tym rozpalania ognisk.
  • Jakie są konsekwencje łamania regulaminu ROD w kwestii spalania odpadów?

    Naruszenie zakazu spalania odpadów roślinnych może skutkować karami finansowymi oraz wypowiedzeniem umowy dzierżawy działkowej przez zarząd ROD.
  • Czy na prywatnych posesjach można palić ogniska?

    Tak, ale pod warunkiem zachowania odpowiednich odległości od granic działki, materiałów łatwopalnych oraz przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska.
  • Jakie są skutki zdrowotne i ekologiczne spalania odpadów roślinnych?

    Spalanie odpadów roślinnych zanieczyszcza powietrze, sprzyja powstawaniu smogu, wpływa na rozwój chorób dróg oddechowych oraz szkodzi florze i faunie.
  • Jakie przepisy miejscowe mają wpływ na spalanie odpadów na działkach w ROD?

    Zakaz spalania wynika także z prawa miejscowego, w tym regulaminów utrzymania czystości i porządku w gminach oraz programów ochrony środowiska.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Czy można rozpalić ognisko na działce w ROD?
Czy można rozpalić ognisko na działce w ROD?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl