Logo
Logo

Czego absolutnie nie wolno robić na działce ROD? Zasady, które musisz znać

Czy wiesz, że każdy działkowiec musi przestrzegać określonych zasad na swojej działce w ROD? Znajomość tych zasad jest kluczem do harmonijnego współżycia z sąsiadami i unikania nieporozumień. Dowiedz się, jakie obowiązki cię obowiązują, czego nie wolno robić na działce i jak postępować w sytuacjach konfliktowych. Poznaj tajniki działkowego życia i ciesz się spokojem na swoim kawałku zieleni.

Spis treści
Sąsiedzi na działce w ROD nie przestrzegają zasad. Gdzie to zgłosić? Jako działkowiec masz pewne obowiązki. Co to oznacza? Regulamin to nie tylko zbiór nakazów i zakazów. Gdzie dowiedzieć się więcej?

Jak zgłosić naruszenie zasad na działce ROD?

Najczęściej działkowcy łamią przepisy regulaminu dotyczące właściwego zagospodarowania działki lub zbyt głośno zachowują się na działce (np. podczas imprez towarzyskich, czy używania narzędzi lub maszyn ogrodniczych).

Z pewnością nie jest łatwo pogodzić różne przyzwyczajenia w społeczności jaką są działkowcy na terenie rodzinnego ogrodu działkowego. Niestety zdarza się, że nie każdy korzysta z działki i zagospodarowuje ją w sposób zgodny z przepisami. W przypadku gdy sąsiad niewłaściwie użytkuje działkę, łamiąc zapisy regulaminu lub zakazy, mamy prawo zwrócić mu uwagę lub zgłosić sprawę do zarządu ROD, który powinien upomnieć niesfornego działkowca.

Kluczowe obowiązki każdego działkowca – czy je znasz?

W § 9 regulaminu ROD czytamy, że do obowiązków działkowca należy między innymi:

  • użytkować działkę zgodnie z ustawą i regulaminem,
  • przestrzegać zasad współżycia społecznego.

Regulamin ROD: Jakie zakazy musisz przestrzegać?

Pamiętać należy jednak, że zarząd może reagować głównie w sprawach dotyczących właściwego zagospodarowania działki (nasadzeń oraz elementów zagospodarowania). Sprawy obyczajowe, związane z nieodpowiednim, agresywnym zachowaniem, z wandalizmem lub kryminalne należy zgłaszać już odpowiednim organom państwowym (np. Policji). Polski Związek Działkowców nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu strat spowodowanych przez powódź, pożar, gradobicie, suszę, huragan itp. oraz powstałych na skutek kradzieży i dewastacji. W sprawach spornych pomiędzy działkowcami możliwe jest powołanie komisji mediacyjnej w ROD, złożonej z działkowców, a jeśli ona nie zdoła pogodzić stron, sprawę przejmuje zarząd ROD.

Obowiązki działkowca oraz wszelkie zakazy porządkowe można znaleźć w Regulaminie ROD.

 

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe AndreyPopov/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!

 

Autor
Czego absolutnie nie wolno robić na działce ROD? Zasady, które musisz znać
Czego absolutnie nie wolno robić na działce ROD? Zasady, które musisz znać
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl