Kto pierwszy ma prawo do działki po śmierci działkowca?
W przypadku śmierci działkowca w pierwszej kolejności prawo do działki przysługuje małżonkowi – ma on 6 miesięcy na złożenie odpowiedniego oświadczenia.
W drugiej kolejności prawo do działki przysługuje osobom bliskim, którymi są: dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa oraz osoby pozostające z działkowcem w stosunku przysposobienia (art. 2 pkt 8 ustawy o ROD).
Jeśli zmarły nie był w związku małżeńskim (np. kawaler i wdowiec), prawo do działki mogą nabyć bezpośrednio wskazane wyżej osoby bliskie. Wtedy w ciągu 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca muszą złożyć odpowiedni wniosek.
🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!
Jak prawidłowo zgłosić chęć przejęcia działki po zmarłym?
Wspomniane osoby bliskie mogą złożyć wniosek o wstąpienie w prawo do działki także w sytuacji, gdy małżonek zmarłego działkowca nie złoży odpowiedniego oświadczenia w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci. Wówczas osoba bliska, po upływie terminu 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca, ma 3 miesiące na złożenie odpowiedniego wniosku do zarządu ROD. (§81 i §87 Statutu PZD).
W przypadku zgłoszenia wniosku przez kilka osób bliskich, ustanowienie prawa do działki następuje na rzecz tej osoby bliskiej wskazanej w orzeczeniu sądowym.
🟢 Markiza czy roleta? Która osłona zewnętrzna lepiej chroni przed upałem na poddaszu? Sprawdzamy
Jakie dokumenty są niezbędne, by przejąć działkę po zmarłym działkowcu?
Aby nabyć prawo użytkowania działki po zmarłym działkowcu, osoba bliska powinna złożyć następujące dokumenty w biurze ROD:
- akt zgonu (do wglądu)
- akt/y urodzenia potwierdzający/e pokrewieństwo ze zmarłym działkowcem (do wglądu)
- formularz danych osobowych
- wniosek osoby bliskiej o ustanowienie prawa do działki po zmarłym działkowcu
Co się stanie z działką, jeśli nikt się po nią nie zgłosi?
Jeśli po upływie wskazanych w przepisach terminów nie zgłosi się żadna z osób bliskich, działką dysponuje zarząd i może podpisać umowę dzierżawy działki z dowolną osobą.
Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe 3dfoto/Depositphotos