Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Działka w ROD po stracie bliskiego: Jakie prawa przysługują rodzinie?

Śmierć bliskiej osoby to zawsze trudny czas. Jeśli dodatkowo zastanawiasz się, co dalej z działką w ROD, którą kochał Twój bliski, jesteśmy tu, by Ci pomóc. W tym artykule wyjaśniamy, kto ma pierwszeństwo w przejęciu działki, jakie kroki podjąć, by stać się jej nowym użytkownikiem oraz jakie dokumenty są niezbędne w tym procesie. Zrozumienie tych kwestii pomoże Ci podjąć właściwe decyzje i uporządkować sprawy związane z działką.

Spis treści
Kto dziedziczy ogródek działkowy? Kto może złożyć wniosek o prawo do działki? Jakie dokumenty złożyć po śmierci działkowca? Kiedy wygasa prawo do działki ROD?

Kto pierwszy ma prawo do działki po śmierci działkowca?

W przypadku śmierci działkowca w pierwszej kolejności prawo do działki przysługuje małżonkowi – ma on 6 miesięcy na złożenie odpowiedniego oświadczenia.

W drugiej kolejności prawo do działki przysługuje osobom bliskim, którymi są: dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa oraz osoby pozostające z działkowcem w stosunku przysposobienia (art. 2 pkt 8 ustawy o ROD).

Jeśli zmarły nie był w związku małżeńskim (np. kawaler i wdowiec), prawo do działki mogą nabyć bezpośrednio wskazane wyżej osoby bliskie. Wtedy w ciągu 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca muszą złożyć odpowiedni wniosek.

To nie jest zwykła "ziemia" do roślin. Osmocote zmienia ją w podłoże idealne
Przeczytaj także
To nie jest zwykła "ziemia" do roślin. Osmocote zmienia ją w podłoże idealne

Jak prawidłowo zgłosić chęć przejęcia działki po zmarłym?

Wspomniane osoby bliskie mogą złożyć wniosek o wstąpienie w prawo do działki także w sytuacji, gdy małżonek zmarłego działkowca nie złoży odpowiedniego oświadczenia w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci. Wówczas osoba bliska, po upływie terminu 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca, ma 3 miesiące na złożenie odpowiedniego wniosku do zarządu ROD. (§81 i §87 Statutu PZD).

W przypadku zgłoszenia wniosku przez kilka osób bliskich, ustanowienie prawa do działki następuje na rzecz tej osoby bliskiej wskazanej w orzeczeniu sądowym.

Jakie dokumenty są niezbędne, by przejąć działkę po zmarłym działkowcu?

Aby nabyć prawo użytkowania działki po zmarłym działkowcu, osoba bliska powinna złożyć następujące dokumenty w biurze ROD:

  • akt zgonu (do wglądu)
  • akt/y urodzenia potwierdzający/e pokrewieństwo ze zmarłym działkowcem (do wglądu)
  • formularz danych osobowych
  • wniosek osoby bliskiej o ustanowienie prawa do działki po zmarłym działkowcu

Co się stanie z działką, jeśli nikt się po nią nie zgłosi?

Jeśli po upływie wskazanych w przepisach terminów nie zgłosi się żadna z osób bliskich, działką dysponuje zarząd i może podpisać umowę dzierżawy działki z dowolną osobą.


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe 3dfoto/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Działka w ROD po stracie bliskiego: Jakie prawa przysługują rodzinie?
Działka w ROD po stracie bliskiego: Jakie prawa przysługują rodzinie?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (16)