Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Dzierżawa działki w ROD: Jak prawidłowo nabyć prawo do użytkowania

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak stać się prawdziwym działkowcem? Proces nabywania prawa do użytkowania działki w ROD może wydawać się skomplikowany, ale z naszym przewodnikiem stanie się prostszy niż myślisz. Dowiedz się, jakie kroki musisz podjąć, jakie prawa przysługują dzierżawcy i dlaczego nie jesteś faktycznym właścicielem działki, nawet jeśli ją „kupiłeś”. Zanurz się w świecie działek i poznaj wszystkie tajniki związane z dzierżawą.

Streszczenie artykułu
W dzierżawie działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD) kluczowe jest zrozumienie, jak można nabyć prawo do użytkowania. Działka w ROD jest dzierżawiona, a nie kupowana. Prawo do jej użytkowania jest regulowane przez Polski Związek Działkowców. Proces nabycia takiego prawa zaczyna się od znalezienia odpowiedniej działki i podpisania umowy dzierżawy z dotychczasowym dzierżawcą. Umowa ta musi być następnie zatwierdzona przez zarząd ROD. Po zatwierdzeniu umowy, nowy dzierżawca musi zapłacić opłatę członkowską do Polskiego Związku Działkowców, a także opłatę za przekształcenie prawa do działki. Prawo do użytkowania działki jest przyznawane na okres do 99 lat. Istotne jest, że dzierżawca nie staje się właścicielem gruntu, a jedynie budynków i roślin na nim. Działka nie może być również dziedziczona ani sprzedawana. Jeśli dzierżawca przestaje płacić opłaty członkowskie lub nie dba o działkę, prawo do niej może zostać odebrane.
Spis treści
Czy działka ROD jest własnością? Kto może nabyć działkę w ROD? Ile osób może mieć prawo do działki?

Czym jest dzierżawa działki i dlaczego jest tak ważna?

Zgodnie z zapisami ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (ROD), działkowcy nie są właścicielami gruntu, a jedynie jego dzierżawcami. Są natomiast właścicielami nasadzeń oraz wszelkich naniesień na terenie działki (np. altany i innych elementów zagospodarowania działki wymienionych w regulaminie ROD). Należy więc pamiętać, że tzw. „kupno działki” oznacza nabycie prawa do jej użytkowania, a nie prawo do własności gruntu.

PRZECZYTAJ TAKŻE!
🔴 Jak zostać działkowcem?
🔴 Jak kupić działkę?
🔴 Porady prawne dotyczące nabywania działki
🔴 Wzory dokumentów

Czy prawo do użytkowania działki równa się jej własności?

Prawo do użytkowania działki nie podlega prawu spadkowemu (dziedziczeniu), a kwestie własności są uregulowane w ustawie o ROD (ustawa dostępna tutaj: Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych)

Artykuł 42. pkt. 1. ustawy wyjaśnia, iż w razie wygaśnięcia prawa do działki, działkowcowi przysługuje wynagrodzenie za znajdujące się na działce nasadzenia, urządzenia i obiekty stanowiące jego własność. Wynagrodzenie nie przysługuje za nasadzenia, urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem.

Ile działek może dzierżawić jedna osoba?

Warto także pamiętać, iż zgodnie z ustawą o ROD nie można użytkować dwóch działek, a prawo użytkowania działki może posiadać pełnoletnia osoba lub małżeństwo. Oznacza to, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów nie ma możliwości, by prawo użytkowania działki uzyskali wspólnie np. ojciec z synem, wnuczek z babcią, osoby w związku partnerskim itd.

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: mister895/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Dzierżawa działki w ROD: Jak prawidłowo nabyć prawo do użytkowania
Dzierżawa działki w ROD: Jak prawidłowo nabyć prawo do użytkowania
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)