Kto jest właścicielem działki w ROD?
Działkowiec nie jest właścicielem gruntu zajmowanego przez działkę, a jest jedynie jego dzierżawcą. Z kolei nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce stanowią już jego własność. Właścicielem gruntu, na którym funkcjonują ogrody działkowe jest zwykle Gmina lub Skarbu Państwa, a grunt, na którym znajduje się ogród działkowy jest oddany Stowarzyszeniu PZD w użytkowanie.
Jak przenieść prawo do działki na inną osobę?
Każdy działkowiec, który posiada prawo do użytkowania działki, może to prawo przenieść („przepisać”) na rzecz innej osoby (także na członków rodziny) i wtedy posługujemy się terminem przeniesienie prawa do działki.
Umowę zawiera się w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Brak tej formy skutkuje nieważnością umowy, a skuteczność przeniesienia prawa do działki zatwierdza Zarząd ROD.
PRZECZYTAJ TAKŻE!
🔴 Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych
🔴 Regulamin uchwalony przez Krajową Radę PZD
🔴 Porady prawne na stronie internetowej PZD
🔴 Wzory dokumentów
Czy można przekazać działkę w ROD w spadku?
Przepisy ustawy o ROD (art. 38) ustanawiają odrębne od przepisów Kodeksu Cywilnego (KC) regulacje w takich sytuacjach. Prawo do działki nie podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych, a więc nie wchodzi w skład masy spadkowej. Działkowiec nie może też za życia dysponować prawem do działki na wypadek swojej śmierci.
Gdy małżonkowi zmarłego nie przysługiwało prawo do działki i jest on zainteresowany nabyciem tego prawa, musi przed upływem 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca złożyć do zarządu ROD odpowiednie oświadczenie. W przypadku nie złożenia oświadczenia w terminie, o prawo do działki mogą starać się zstępni, wstępni, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa zmarłego.
🔴 Chcesz zostać działkowcem? Dowiedz się, jak to zrobić!
Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe Jim_Filim/Depositphotos