Chcesz przekazać działkę w ROD komuś innemu? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Czy można przepisać działkę w ROD na członka rodziny lub zapisać ją w spadku fot. Jim_Filim Depositphotos

Przeniesienie praw do działki w ROD na członka rodziny czy zapisanie jej w spadku to kwestie, które nurtują wielu działkowców. Dowiedz się, jakie przepisy regulują te sprawy i jakie kroki podjąć, by wszystko poszło zgodnie z prawem.

Posłuchaj
00:00
21
Spis treści
Kto może być właścicielem działki ROD Kto, kiedy i na kogo może przenieść prawo do działki? Czy działkę ROD można dziedziczyć?

Kto jest właścicielem działki w ROD?

Działkowiec nie jest właścicielem gruntu zajmowanego przez działkę, a jest jedynie jego dzierżawcą. Z kolei nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce stanowią już jego własność. Właścicielem gruntu, na którym funkcjonują ogrody działkowe jest zwykle Gmina lub Skarbu Państwa, a grunt, na którym znajduje się ogród działkowy jest oddany Stowarzyszeniu PZD w użytkowanie.

Jak przenieść prawo do działki na inną osobę?

Każdy działkowiec, który posiada prawo do użytkowania działki, może to prawo przenieść („przepisać”) na rzecz innej osoby (także na członków rodziny) i wtedy posługujemy się terminem przeniesienie prawa do działki.

Przeniesienie prawa do działki następuje na podstawie przepisów art. 41 ustawy o ROD w drodze umowy cywilno-prawnej (umowa przeniesienia praw do działki) pomiędzy działkowcem a pełnoletnią osobą fizyczną.

 

Umowę zawiera się w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Brak tej formy skutkuje nieważnością umowy, a skuteczność przeniesienia prawa do działki zatwierdza Zarząd ROD.

PRZECZYTAJ TAKŻE!
🔴 Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych
🔴 Regulamin uchwalony przez Krajową Radę PZD
🔴 Porady prawne na stronie internetowej PZD
🔴
Wzory dokumentów

Czy można przekazać działkę w ROD w spadku?

Przepisy ustawy o ROD (art. 38) ustanawiają odrębne od przepisów Kodeksu Cywilnego (KC) regulacje w takich sytuacjach. Prawo do działki nie podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych, a więc nie wchodzi w skład masy spadkowej. Działkowiec nie może też za życia dysponować prawem do działki na wypadek swojej śmierci.

Jeśli działkowiec pozostawał w związku małżeńskim i małżonkom wspólnie przysługiwało prawo do działki – z chwilą śmierci działkowca małżonek staje się wyłącznym dzierżawcą działki.

 

Gdy małżonkowi zmarłego nie przysługiwało prawo do działki i jest on zainteresowany nabyciem tego prawa, musi przed upływem 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca złożyć do zarządu ROD odpowiednie oświadczenie. W przypadku nie złożenia oświadczenia w terminie, o prawo do działki mogą starać się zstępni, wstępni, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa zmarłego.

🔴 Chcesz zostać działkowcem? Dowiedz się, jak to zrobić!


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe Jim_Filim/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści