Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ile kosztują działki w ROD? Czy warto kupić? Co warto wiedzieć przed wyborem i zakupem działki?

W ostatnim czasie, a szczególnie w trakcie pandemii Covid-19 ogromną popularność zyskały ponownie Rodzinne Ogrody działkowe (ROD). Wiele osób, w tym rodzin z dziećmi zapragnęło mieć swój własny skrawek zieleni z altanką, blisko miejsca zamieszkania. Popyt sprawił, że szybko zmalała ilość wolnych działek, a jednocześnie ich ceny poszybowały w górę.

Spis treści
Przeznaczenie działek w ROD Co warto wiedzieć przed kupnem działki w ROD? Ceny działek w ROD przed pandemią Wzrost cen działek w czasie Covid-19? Jak zostać działkowcem?

Przeznaczenie działek w ROD

Moda na działki w ROD nie maleje, a ceny za prawo użytkowania działki, czyli dzierżawy gruntu zależą przede wszystkim od stanu zagospodarowania i wyposażenia działki oraz lokalizacji danego ROD. Jednak boom na działki ma też inne – rynkowe oblicze, niezwiązane z misją działki, bo zamiast służyć wypoczynkowi i rozwijaniu hobby ogrodniczego, często jest ona po prostu przedmiotem handlu.

Warto pamiętać, że działka w rozumieniu ustawy o ROD jest rodzajem świadczenia socjalnego państwa dla obywateli i nie powinna służyć bogaceniu się, czy handlowi. Misją i rolą ROD jest zapewnianie społeczeństwu możliwości użytkowania działek, czyli:

  • miejsc do rodzinnego wypoczynku,
  • rekreacji
  • i prowadzania upraw ogrodniczych / hobbystycznych.

Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę
Przeczytaj także
Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę

Co warto wiedzieć przed kupnem działki w ROD?

Zanim zdecydujemy się na zostanie działkowcem, warto mieć świadomość, na jakich zasadach funkcjonują rodzinne ogrody działkowe i co w rzeczywistości oznacza „zakup działki”.

  1. Zgodnie z ustawą o ogrodach działkowych, uchwaloną w grudniu 2013 roku, działkowiec jest użytkownikiem (dzierżawcą) gruntu, czyli działki o powierzchni maksymalnie 500m². Nie nabywa praw do gruntu, a jedynie prawo użytkowania działki – nie jest więc właścicielem gruntu, a jedynie naniesień (budynków i innych elementów zagospodarowania) i nasadzeń na nim się znajdujących.

  2. Najczęściej właścicielem gruntu, na którym funkcjonują ogrody działkowe są miasta lub skarb państwa, co wynika z uregulowań, jakie panowały w czasie zakładania ogrodów działkowych kilkadziesiąt i więcej lat temu. Zazwyczaj ogrody działkowe korzystają z danego terenu na zasadzie użytkowania zwykłego, coraz częściej otrzymują także (na mocy ustawy o ROD) urzędowe decyzje o prawie użytkowania gruntu. W związku z tym, ROD lub jego część może zostać zlikwidowana (w całości lub częściowo) na rzecz tzw. celów publicznych (np. budowa drogi, przedszkola, szkoły itp.). W takim przypadku ustawa o ROD gwarantuje działkowcom odszkodowanie za zgodne z przepisami naniesienia i nasadzenia, a także prawo do terenu zamiennego (działka na terenie odtworzonego ROD w innej lokalizacji lub innego funkcjonującego ROD).

  3. Warto także wiedzieć, że w wyniku rażącego łamania przepisów (np. budowanie altan o powierzchni większej niż 35m², zamieszkiwanie na działce, lekceważenie regulaminu ROD), zarząd ROD ma prawo wypowiedzieć umowę dzierżawy i pozbawić działkowca prawa użytkowania działki.

Ceny działek w ROD przed pandemią

Należy zaznaczyć, że zainteresowanie użytkowaniem działek na Mazowszu, jak i w całym kraju wzrasta już od kilkunastu lat, ale pandemia sprawiła, że działki nagle stały się dobrem bardzo pożądanym, niemal luksusowym, a ich ceny poszybowały w górę od wiosny 2020 roku.

W poprzednich latach wolne, ale słabo zagospodarowane lub zaniedbane działki, którymi dysponował zarząd ogrodu można było nabyć średnio za kilka tysięcy złotych (2-5 tys.), zawierając umowę dzierżawy działkowej.

Z kolei za działki w lepszym stanie – zadbane, z estetyczną altaną i w dobrej lokalizacji, kupowane od innego działkowca trzeba było zapłacić więcej, ale ceny wahały się od kilkunastu do maksymalnie 40-50 tysięcy złotych. Zdarzały się oczywiście wyjątki i bardziej wygórowane ceny, ale działo się tak dość rzadko w indywidualnych przypadkach.

Wzrost cen działek w czasie Covid-19?

Stan epidemii i obostrzenia dotyczące izolacji społecznej, sprawiły, że działki w ROD stały się jedynym zielonym azylem, dającym możliwość swobodnego wypoczynku na świeżym powietrzu w gronie najbliższych. Sytuacja ta była jednocześnie dowodem na to, jak bardzo ludzie, a szczególnie mieszkańcy miast potrzebują kontaktu z naturą i jak ważną rolę pełnią rodzinne ogrody działkowe w naszych miastach.

Lawinowo rosnące zainteresowanie użytkowaniem działek w ROD spowodowało oczywiście bardzo szybkie kurczenie się ich zasobów w ogrodach. Okazywało się, że wcześniej przez nikogo nie chciane nawet zaniedbane, ale wolne działki błyskawicznie znajdowały chętnych nabywców. Duży popyt wpłynął na szybki wzrost cen działek, szczególnie w przypadku przekazywania prawa użytkowania działki, czyli inaczej mówiąc – sprzedaży działki przez aktualnych działkowców nowym użytkownikom.

Wszystko to sprawiło, że ceny nawet bardzo słabo zagospodarowanych działek, często bez altany wcześniej kosztujących maksymalnie kilka tysięcy złotych, obecnie wynoszą minimum 20-25 tysięcy złotych. Lepiej zagospodarowane i wyposażone działki (np. z zadbaną altaną, z podłączeniem do mediów itp.), sięgają obecnie średnio około 40-80 tys. złotych, ale nie są odosobnione także oferty sięgające nawet 100 tysięcy zł (a czasem więcej) za działkę.

Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
Przeczytaj także
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!

Obecnie rzadko zdarza się, by zarząd danego ROD dysponował wolnymi działkami, dlatego działkę najczęściej można znaleźć głównie poprzez ogłoszenia i nabyć od obecnych działkowców, chcących ją sprzedać. Oczywiście ceny są umowne, uzgadniane przez samych działkowców, ale najczęściej są uzależnione od stanu i wyposażenia działki, standardu altany oraz lokalizacji ogrodu działkowego.

Jak zostać członkiem PZD?

Obecnie najprościej poszukać działki poprzez ogłoszenia lub media społecznościowe albo zapytać w zarządzie konkretnego ogrodu (poczytać ogłoszenia na tablicach informacyjnych w ogrodzie lub na ogrodzeniu). Jeśli uda się znaleźć wolną działkę, to najczęściej prawo jej użytkowania można uzyskać na dwa sposoby, określone przepisami ustawy o ROD:

  • podpisując umowę dzierżawy działkowej, czyli od zarządu ROD, jeśli dysponuje on wolną działką
  • podpisując umowę przekazania praw do działki z działkowcem, który chce się działki pozbyć (najczęstszy sposób).

W Polsce funkcjonuje ponad 4600 rodzinnych ogrodów działkowych (ponad 900 tysięcy działek i ponad 1 mln użytkowników) zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców, który powstał w 1981 roku jako organizacja społeczna, a obecnie funkcjonuje jako stowarzyszenie ogrodowe. W strukturze stowarzyszenia funkcjonuje 26 okręgów na terenie całego kraju, a Okręg Mazowiecki jest drugim co do wielkości (po okręgu śląskim) okręgiem, zarządzającym 450 ogrodami działkowymi na terenie i w okolicy pięciu miast Mazowsza – Warszawy, Radomia, Płocka, Siedlec, Ostrołęki i Ciechanowa.


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: Eberhard / AdobeStock

Autor
Ile kosztują działki w ROD? Czy warto kupić? Co warto wiedzieć przed wyborem i zakupem działki?
Ile kosztują działki w ROD? Czy warto kupić? Co warto wiedzieć przed wyborem i zakupem działki?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)