Jak działkowcy są chronieni przed wywłaszczeniem? Prawa i odszkodowania

Czy warto inwestować w działkę w ROD fot. Hannamariah Depositphotos

Wielu z nas marzy o własnym kawałku ziemi, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku. Jednak czy warto inwestować w działkę, skoro coraz częściej słyszy się o jej likwidacji? Jakie prawa przysługują działkowcom w takiej sytuacji? Czy można liczyć na odszkodowanie? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości i przedstawiamy kluczowe informacje na temat praw działkowców.

Posłuchaj
00:00
47
Spis treści
Jakie prawa przysługują działkowcom w obliczu likwidacji? Odszkodowania dla działkowców: Kiedy możesz się ich spodziewać? Estetyka działki a jej wartość: Dlaczego warto dbać o swój kawałek ziemi?

Ustawa chroni działkowców!

Często osoby poszukujące działek lub nowi działkowcy nie są do końca pewni czy warto inwestować w zagospodarowanie działki. Zwykle obawy związane są z faktem, iż właścicielem gruntu, na którym funkcjonują ogrody działkowe jest zwykle Gmina lub Skarb Państwa – działki mogą być częściowo lub w całości likwidowane pod realizację celu publicznego (np. budowa drogi, szkoły itp.). Jednak prawa działkowców w tych przypadkach zabezpiecza ustawa o ROD z 13 grudnia 2013 roku:

  • jeżeli ogród będzie przeznaczony na cel publiczny działkowcy na mocy ustawy otrzymają odszkodowanie, a stowarzyszenia ogrodowe teren zastępczy na odtworzenie ogrodu.
  • gdy ogród znajdujący się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego będzie przeznaczony na inny cel niż publiczny do likwidacji będzie dodatkowo potrzebna zgoda 2/3 działkowców.
  • w przypadku ogrodów będących przedmiotem roszczeń, gdzie organa administracji nakażą zwrot gruntu byłym właścicielom gruntu, dopuszczalna będzie likwidacja ROD.

  Dowiedz się też, jak zostać działkowcem?
  Jak kupić działkę? Podpowiadamy krok po kroku

Czy można dostać odszkodowanie w wypadki likwidacji działki?

W każdym z wyżej wymienionych przypadków ustawa zabezpiecza prawa działkowców oraz uwzględnia przyznanie im odszkodowania za utracone mienie (nasadzenia i naniesienia). Należy pamiętać jednak, że za obiekty, w tym również altanę wybudowane niezgodnie z przepisami (ponadnormatywne), działkowcowi nie przysługuje odszkodowanie w przypadku likwidacji ROD. Jednocześnie ustawa wskazuje zasady regulacji stanu prawnego gruntów ROD – wskazuje warunki i możliwość nabywania przez stowarzyszenia ogrodowe urzędowych decyzji o prawie użytkowania terenów ROD.

Warto dbać o estetyczne zagospodarowanie działki także z innych powodów. Działki atrakcyjnie i estetycznie urządzone, z zadbanymi nasadzeniami i altanami są automatycznie więcej warte, a ponadto wytracają z ręki argumenty przeciwnikom ROD, którzy chcą je likwidować, uważając za zaniedbany przeżytek.


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułoweHannamariah/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści