Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Czy ROD-y są zagrożone likwidacją? Ekspert wyjaśnia nowe przepisy i ostrzega

Czy ogrody działkowe ROD naprawdę są zagrożone zniknięciem z krajobrazu polskich miast? Reforma przepisów planowania przestrzennego wprowadza znaczące zmiany, które mogą zaważyć na przyszłości tych zielonych enklaw. Mimo braku bezpośrednich decyzji o likwidacji, niepewność wśród działkowców rośnie. Odkryj, dlaczego ROD-y mogą znaleźć się poza nowymi planami ogólnymi i jakie kroki są podejmowane, aby temu zapobiec.

Likwidacja ROD-ów? Co musisz wiedzieć

W ostatnim czasie w mediach roi się od artykułów i informacji wróżących rychłą likwidację ogrodów działkowych. Wszystko przez reformę przepisów, dotyczących planowania przestrzennego w miastach, która pozostawia wiele ogrodów bez umieszczenia ich funkcji w tzw. planach ogólnych, które mają powstać do końca 2025 roku.

Stwarza to rzeczywiście potencjalne zagrożenie dla ROD w przyszłości, ale nie oznacza to, iż zapadły aktualnie jakiekolwiek decyzje o likwidacji działek ROD w najbliższym czasie. Jaka jest sytuacja ROD w planach ogólnych i dlaczego mogą być zagrożone? 

Przyszłość ROD-ów niepewna
Fot. AdobeStock
Rodzinne Ogrody Działkowe stanowią istotną przestrzeń zieloną dla mieszkańców miast, oferując im miejsce do uprawy warzyw, owoców oraz relaksu na świeżym powietrzu. Są to enklawy spokoju i natury, gdzie ludzie mogą odpocząć od miejskiego zgiełku, nawiązać więzi z sąsiadami oraz aktywnie spędzać czas na łonie natury.

Plany ogólne a ROD-y

W grudniu 2023 r. mimo tysięcy apeli i pism działkowców i protestów Polskiego Związku Działkowców, Minister Technologii i Rozwoju podpisał długo opracowywane rozporządzenie, dotyczące między innymi tzw. stref planistycznych. Określono 13 takich stref:

 1. strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną;
 2. strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną;
 3. strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową;
 4. strefa usługowa;
 5. strefa handlu wielkopowierzchniowego;
 6. strefa gospodarcza;
 7. strefa produkcji rolniczej;
 8. strefa infrastrukturalna;
 9. strefa zieleni i rekreacji;
 10. strefa cmentarzy;
 11. strefa górnictwa;
 12. strefa otwarta;
 13. strefa komunikacyjna. 

 

Zgodnie z opracowanymi przepisami do końca 2025 roku każda gmina jest zobowiązana do przyjęcia Planów Ogólnych, które wskazują ogólne przeznaczenie danego terenu. Na ich podstawie w przyszłości będą tworzone Miejskie Plany Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), które muszą pozostawać w zgodzie z planem ogólnym. Po analizie przyjętych rozwiązań planistycznych zaniepokojenie PZD wzbudził fakt, że już za dwa lata mogą skutkować one zakazem ujawnienia ROD w planach miejscowych na terenie większości gmin.

Okazuje się bowiem, że na 13 stref planistycznych, tylko w 3 dopuszcza się funkcjonowanie ROD:

 • w strefie wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową wielorodzinną (nr 1)
 • w strefie wielofunkcyjnej z zabudową mieszkaniową jednorodzinną (nr 2)
 • w strefie zieleni i Rekreacji (nr 9). 

Ogrody działkowe ROD będą mogły się znajdować tylko w trzech wyznaczonych strefach: strefie mieszkalnej jednorodzinnej, strefie mieszkalnej wielorodzinnej oraz strefie zieleni i rekreacji. Rady gmin mają obowiązek, do końca 2025 roku, przyjąć odpowiednie plany ogólne dla terenów wchodzących w skład gminy, które muszą być zgodne z lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli więc teren z ogrodami działkowymi otrzyma nowe przeznaczenie, to może to prowadzić do ryzyka zlikwidowania tamtejszych ROD-ów. Szczególnie narażone mogą być ogrody położone w atrakcyjnych (dla deweloperów) lokalizacjach dużych miast.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Dlaczego ROD są zagrożone polityką planistyczną?

Z przyjętych rozwiązań wynika więc jasno, że jeśli ROD-y znajdują się w jednej z 10 pozostałych stref, istnieje potencjalna możliwość ich likwidacji – zgodnie z ustawą o ROD, funkcjonowanie ogrodu działkowego na danym terenie nie może kolidować z przeznaczeniem zwartym w MPZP. Zagrożenie wynika z faktu, iż ROD położone są niemal w każdej z wyznaczonych stref (w miastach, poza miastami, w pobliżu terenów leśnych itp.).

Z ogólnych szacunków wynika, iż w tej sytuacji znajduje się i zagrożonych jest około 60% ROD w Polsce. W samej Warszawie funkcjonuje 151 ROD, zajmujących powierzchnie ponad 1tys. hektarów. PZD i Okręgi podejmowały działania i przesyłały tysiące apeli w sprawie uwzględnienia ROD w większej ilości stref (przed zatwierdzeniem ministerialnego rozporządzenia), ale nie zostały one uwzględnione i w grudniu 2023 rozporządzenie przyjęto.

Obecnie jednak nie ma żadnych decyzji bądź sygnałów świadczących o tym, by jakiś ROD miał być w najbliższym czasie likwidowany w związku z nowymi przepisami planistycznymi. Chodzi bardziej o potencjalne zagrożenie w przyszłości, które równie dobrze może się w ogóle nie ziścić. Tereny ROD są też istotną częścią miejskich (i utrzymywanych przez działkowców) terenów zieleni, a ich ewentualna likwidacja wiąże się z niemałymi kosztami.

Reforma miejska a przyszłość ROD-ów w Polsce.
Fot. AdobeStock
Ogródki działkowe często znajdują się w centralnych i atrakcyjnych częściach miast, stanowiąc cenne zielone płuca w miejskim krajobrazie. Ich lokalizacja umożliwia mieszkańcom łatwy dostęp do przestrzeni na uprawę roślin i relaks, co czyni je szczególnie wartościowymi w gęsto zabudowanych obszarach miejskich.

Czy można wpłynąć na zmianę przepisów zagrażających ROD? 

Warto pamiętać, że Ustawa o ROD gwarantuje, iż przy tworzeniu planów ogólnych muszą być przeprowadzone konsultacje społeczne. W związku z tym PZD i Okręgi będą podejmować działania (spotkania z władzami, pisma, apele) w obronie ROD i działkowców. Pierwsze spotkania przedstawicieli PZD z nowym ministrem technologii i rozwoju Krzysztofem Hetmanem dają podstawę do umiarkowanego optymizmu, ale póki co nie ma żadnych zmian i konkretnych decyzji. 

Ponadto, na czas konsultacji społecznych (czyli do 2025 roku) PZD przygotował wzory wniosków, które nie tylko działkowcy, ale wszystkie osoby sprzyjające ogrodnictwu działkowemu mogą zgłosić w sprawie ujęcia ROD w większej liczbie stref planistycznych. Wnioski mogą zgłaszać zarządy ROD i osoby fizyczne i będzie można to zrobić w terminie 21 dni od ogłoszenia przez gminę o przystąpieniu do przygotowywania projektu planu ogólnego.

Wzory takich wniosków i informacje można znaleźć na stronie: http://pzd.pl/artykuly/28360/114/Plany-ogolne-wzor-wniosku-do-pobrania.html

Zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Autor
Czy ROD-y są zagrożone likwidacją? Ekspert wyjaśnia nowe przepisy i ostrzega
Czy ROD-y są zagrożone likwidacją? Ekspert wyjaśnia nowe przepisy i ostrzega
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl