Czy wiesz, kiedy zarząd ROD ma prawo odebrać Ci działkę?
Gdy działkowiec ignoruje przepisy regulaminu ROD, statutu PZD lub ustawy o ROD, a przy tym zakłóca wypoczynek i korzystanie z działek innym działkowcom, zarząd ROD może wypowiedzieć umowę dzierżawy i odebrać działkę. Do najczęstszych powodów wszczęcia procedury wypowiedzenia umowy dzierżawy należą:
- zaleganie z opłatami 6 miesięcy
- użytkowanie i zagospodarowanie działki niezgodne z przepisami (niewłaściwie prowadzone nasadzenia, ponadnormatywna altana i inne elementy zagospodarowania niezgodne z przepisami)
- skrajne zaniedbanie działki, przeszkadzające w użytkowaniu działki innym działkowcom (działka zachwaszczona, zarośnięta, zaśmiecona, niezagospodarowana, stwarzająca zagrożenie sanitarne)
- oddanie (lub co gorsza wynajęcie) działki lub jej część komuś innemu do używania
- dalsze korzystanie z działki lub altany w sposób niewłaściwy i uciążliwy pomimo pisemnych upomnień
Jakie czynności mogą Cię kosztować utratę działki w ROD?
Aby unikać niepotrzebnych kłopotów i spornych sytuacji, warto przed rozpoczęciem użytkowania działki zapoznać się przede wszystkim z regulaminem ROD. W kilku paragrafach znajdziemy wskazania, czego nie należy na działce i w ogrodzie działkowym robić. Nowym działkowcom powinien przyświecać zapis § 59 „Zakres zagospodarowania działki”:
Działkowiec zobowiązany jest do zagospodarowania i korzystania z działki zgodnie z jej przeznaczeniem i w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów.
Ponadto, warto pamiętać o zapisach § 6 „Zakazy dotyczące wykorzystania działki”, gdzie w pkt. 1 czytamy, iż działka w ROD nie może być wykorzystywana do prowadzenia na działce działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej oraz wynajmowania części lub całej działki. Niemniej ważny jest zapis § 7 „Zakaz zamieszkiwania” wskazujący, że działka (w tym altana) nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania.
Teks: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe SergPoznanskiy/Depositphotos