Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Nie daj się zaskoczyć! Sytuacje, w których zarząd ROD może odebrać Ci działkę

Posiadanie działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym to marzenie wielu Polaków. Miejsce, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku, uprawiać własne warzywa czy kwiaty. Jednak bycie działkowcem to nie tylko przyjemności, ale także pewne obowiązki. Czy wiesz, jakie prawa i obowiązki ciążą na Tobie jako działkowcu? A może zastanawiasz się, w jakich sytuacjach możesz stracić swoją działkę? W tym artykule odpowiemy na te i wiele innych pytań, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się swoją działką bez obaw.

Spis treści
Kiedy działkowcowi można zabrać działkę? Najczęstsze powody utraty działki Czego nie wolno robić na działce?

Czy wiesz, kiedy zarząd ROD ma prawo odebrać Ci działkę?

Gdy działkowiec ignoruje przepisy regulaminu ROD, statutu PZD lub ustawy o ROD, a przy tym zakłóca wypoczynek i korzystanie z działek innym działkowcom, zarząd ROD może wypowiedzieć umowę dzierżawy i odebrać działkę. Do najczęstszych powodów wszczęcia procedury wypowiedzenia umowy dzierżawy należą:

  1. zaleganie z opłatami 6 miesięcy
  2. użytkowanie i zagospodarowanie działki niezgodne z przepisami (niewłaściwie prowadzone nasadzenia, ponadnormatywna altana i inne elementy zagospodarowania niezgodne z przepisami)
  3. skrajne zaniedbanie działki, przeszkadzające w użytkowaniu działki innym działkowcom (działka zachwaszczona, zarośnięta, zaśmiecona, niezagospodarowana, stwarzająca zagrożenie sanitarne)
  4. oddanie (lub co gorsza wynajęcie) działki lub jej część komuś innemu do używania
  5. dalsze korzystanie z działki lub altany w sposób niewłaściwy i uciążliwy pomimo pisemnych upomnień

 

Jak łatwo dbać o rośliny domowe? Oto uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich i do wszystkiego
Przeczytaj także
Jak łatwo dbać o rośliny domowe? Oto uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich i do wszystkiego

Jakie czynności mogą Cię kosztować utratę działki w ROD?

Aby unikać niepotrzebnych kłopotów i spornych sytuacji, warto przed rozpoczęciem użytkowania działki zapoznać się przede wszystkim z regulaminem ROD. W kilku paragrafach znajdziemy wskazania, czego nie należy na działce i w ogrodzie działkowym robić. Nowym działkowcom powinien przyświecać zapis § 59 „Zakres zagospodarowania działki”:

Działkowiec zobowiązany jest do zagospodarowania i korzystania z działki zgodnie z jej przeznaczeniem i w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów.

Ponadto, warto pamiętać o zapisach § 6 „Zakazy dotyczące wykorzystania działki”, gdzie w pkt. 1 czytamy, iż działka w ROD nie może być wykorzystywana do prowadzenia na działce działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej oraz wynajmowania części lub całej działki. Niemniej ważny jest zapis § 7 „Zakaz zamieszkiwania” wskazujący, że działka (w tym altana) nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania.


Teks: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe SergPoznanskiy/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Nie daj się zaskoczyć! Sytuacje, w których zarząd ROD może odebrać Ci działkę
Nie daj się zaskoczyć! Sytuacje, w których zarząd ROD może odebrać Ci działkę
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)