Logo
Logo

Budujesz altanę na działce? Sprawdź, czy nie łamiesz przepisów ROD

Marzysz o własnej altanie na działce, gdzie będziesz mógł spędzać leniwe popołudnia i cieszyć się bliskością natury? Zanim przystąpisz do realizacji tego marzenia, musisz znać pewne zasady. Budowa altany na działce ROD wiąże się z konkretnymi wymogami i przepisami. W tym artykule dowiesz się, jakie wymiary altany są dozwolone, jakie odległości trzeba zachować oraz jakie konsekwencje grożą za nieprzestrzeganie regulaminu. Zbuduj swoją wymarzoną altanę zgodnie z prawem.

Spis treści
Ile metrów może mieć altana na działce? Jak jest maksymalna dopuszczalna powierzchnia altany? Co, gdy altana narusza przepisy?

Jakie są dozwolone wymiary altany na działce ROD?

Przez altanę działkową należy rozumieć wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym. Zgodnie z zapisami ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (ROD) z dnia 13 grudnia 2013 roku, altana w ROD może mieć następujące wymiary:

  • powierzchnia: do 35 m²
  • wysokość przy dachu płaskim: do 4 m
  • wysokość przy dachach stromych: do 5 m

Wysokość altany działkowej mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu. Jeżeli altana na działce spełnia wspomniane wyżej wymogi nie jest potrzebne żadne urzędowe zgłoszenie, ani zezwolenie na budowę.

 

Regulamin ROD: co musisz wiedzieć przed budową altany?

Przed postawieniem lub przebudową altany warto zapoznać się z zapisami regulaminu, który oprócz wymiarów altany zawiera także inne wskazówki. Trzeba pamiętać o tym, że odległość altany działkowej od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry, a jeśli nie ma takiej możliwości (np. ze względu na nietypowy kształt działki), stawiamy altanę zgodnie z planem zagospodarowania ROD lub zaleceniem zarządu.

Działkowiec obowiązany jest zawiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej, załączając rysunek uwzględniający jej powierzchnię zabudowy i wysokość oraz usytuowanie względem granic działki.

WARTO WIEDZIEĆ:
Regulamin ROD znajdziesz pod linkiem: http://pzd.pl - regulamin pdf.

Nieprzestrzeganie przepisów: jakie konsekwencje grożą za niezgodną budowę?

W przypadku powzięcia informacji, że na terenie działki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę działkową z naruszeniem przepisów prawa, zarząd ROD nakazuje wstrzymanie wszelkich prac i działkowiec ma obowiązek przywrócić wszelkie nieprawidłowości do stanu zgodnego z przepisami.

W skrajnych przypadkach zarząd ROD, zgodnie z prawem zobowiązany jest zgłosić naruszenie do właściwego organu administracji publicznej.


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe iriana88w/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Budujesz altanę na działce? Sprawdź, czy nie łamiesz przepisów ROD
Budujesz altanę na działce? Sprawdź, czy nie łamiesz przepisów ROD
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl