Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Działka ROD jako dom całoroczny? Co mówią przepisy i jakie są konsekwencje ich łamania

Marzenie o życiu wśród zieleni, w otoczeniu kwitnących roślin i śpiewu ptaków, kusi wielu z nas. Ale czy rzeczywiście można zamienić działkę w ROD w swój całoroczny dom? Czy altana może służyć jako miejsce stałego zamieszkania? W tym artykule rozwiewamy wątpliwości, przybliżając obowiązujące przepisy i konsekwencje ich nieprzestrzegania. Dowiedz się, jakie granice stawia przed nami prawo i jak cieszyć się życiem na działce zgodnie z literą prawa.

Spis treści
Czy mieszkanie na działce jest legalne? Co mówi regulamin ROD ws. mieszkania na działce? Ile można mieszkać na działce? Co grozi za mieszkanie na działce ROD?

Czy Twoja altana może stać się prawdziwym domem?

Altana działkowa opisana jest w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych (Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych) oraz innych przepisach, jako i wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w ROD. Znajdziemy tam również w artykule 12 wyraźne wskazanie, że na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej.

Regulamin ROD: Co musisz wiedzieć o zamieszkiwaniu na działce?

Podobne zapisy znajdziemy także w regulaminie ROD, gdzie w § 7 „Zakaz zamieszkiwania” czytamy, iż:

  • Działka nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania.
  • Przez zamieszkiwanie rozumie się przebywanie z zamiarem skupienia i realizacji swoich spraw życiowych.
  • Altana działkowa na terenie działki w ROD nie jest obiektem mieszkalnym; przebywanie w niej nie może stanowić podstawy do urzędowego potwierdzenia czasowego lub stałego pobytu.

Wakacje na działce: Jak długo możesz tam przebywać?

Jak widać, altana na działce nie może służyć, jako dom, w którym można na stałe zamieszkać. Nie oznacza to jednak, że nie możemy spędzić na działce i w altanie urlopu, czy ferii albo wakacji. Należy przede wszystkim pamiętać o roli działki, która służyć ma zaspokajaniu potrzeb działkowca i jego rodziny w zakresie prowadzenia upraw ogrodniczych, wypoczynku i rekreacji. Nie można także zapominać, że w większości ogrodów nie ma warunków, aby mieszkać w nich przez cały rok (zazwyczaj na czas zimy wyłączany jest prąd oraz zakręcana woda).

Konsekwencje mieszkania na działce: Czy warto ryzykować?

Warto także wiedzieć, że w przypadku łamania przepisów ustawy o ROD, statutu PZD lub regulaminu ROD (np. zbudowanie altany ponadnormatywnej lub zamieszkiwanie w altanie działkowej) zarząd ROD ma obowiązek zgłosić ten fakt to właściwych organów administracji i jest to podstawą do wypowiedzenie umowy dzierżawy działkowej (odebrania działki).


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: edmond77/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Działka ROD jako dom całoroczny? Co mówią przepisy i jakie są konsekwencje ich łamania
Działka ROD jako dom całoroczny? Co mówią przepisy i jakie są konsekwencje ich łamania
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)