Toaleta na działce a przepisy
Przede wszystkim należy pamiętać, że zgodnie z regulaminem ROD na działce nie mogą znajdować się inne urządzenia niż te wymienione w §42, czyli: altana działkowa, szklarnia, tunel foliowy, okna inspektowe, studnia, sieć wodociągowa, kanalizacyjną i sieć elektryczna, zbiorniki wodne (basen, brodzik, oczko wodne), bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe, pergole, trejaże, murki kwiatowe, ogródki skalne i kąciki wypoczynkowe, piaskownica, huśtawka i inne urządzenia rekreacyjne.
Ponadto, w §68 „Zakazy porządkowe” w pkt. 4 znajdziemy zapis, iż działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się między innymi stawiania na terenie działki szop, komórek, toalet wolnostojących (np. typu TOI-TOI). Jednocześnie w § 35 „Sanitariaty” czytamy, że ROD powinny być wyposażone w ogólnodostępne sanitariaty.
► Czytaj więcej i poznaj pełny Regulamin ROD tutaj.
Jak urządzić toaletę i szambo na działce?
Brak możliwości ustawienia toalety wolnostojącej nie oznacza, że nie można mieć toalety w ogóle. Można ją urządzić jeżeli istnieje możliwość i warunki do zainstalowania zbiornika na nieczystości ciekłe na działce oraz wkomponowania toalety w obrys altany (tak, by całość nie przekraczała 35m²) lub zainstalowania jej we wnętrzu.
Zgodnie z §43 regulaminu ROD, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości (tzw. szambo) z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.
Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne, wywóz nieczystości lub ich utylizację oraz ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi działkowiec zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Działkowiec obowiązany jest zgłosić zarządowi ROD zamiar budowy szamba, załączając rysunek uwzględniający jego usytuowanie względem granic działki zgodnie z obowiązującymi przepisami, w miejscu zapewniającym swobodny dostęp wozu asenizacyjnego.
Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: amoklv/Depositphotos