Toaleta na działce: Jakie są fakty, mity i najlepsze praktyki? Jak to zrobić prawidłowo?

Czy na działce w ROD można mieć toaletę fot. amoklv Depositphotos

Każdy działkowiec wie, jak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków na swoim kawałku ziemi. Jednym z kluczowych aspektów komfortowego spędzania czasu na działce jest dostęp do sanitariatów. Ale czy wiesz, jakie przepisy obowiązują w zakresie posiadania toalety na działce w ROD? Czy można postawić tam typową toaletę wolnostojącą? A może istnieją alternatywne rozwiązania, które pozwolą Ci cieszyć się komfortem bez naruszania regulaminu? Zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek kroki, zanurz się w tym artykule i dowiedz się wszystkiego o formalnościach, przepisach i praktycznych rozwiązaniach związanych z instalacją toalety na działce. Zapewnij sobie i swoim bliskim komfort, dbając jednocześnie o zgodność z obowiązującymi normami.

Posłuchaj
00:00
35
Spis treści
Czy możesz mieć toaletę na działce? Poznaj przepisy! Sekrety urządzania toalety na działce: Jak to zrobić prawidłowo?

Toaleta na działce a przepisy

Przede wszystkim należy pamiętać, że zgodnie z regulaminem ROD na działce nie mogą znajdować się inne urządzenia niż te wymienione w §42, czyli: altana działkowa, szklarnia, tunel foliowy, okna inspektowe, studnia, sieć wodociągowa, kanalizacyjną i sieć elektryczna, zbiorniki wodne (basen, brodzik, oczko wodne), bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe, pergole, trejaże, murki kwiatowe, ogródki skalne i kąciki wypoczynkowe, piaskownica, huśtawka i inne urządzenia rekreacyjne.

Ponadto, w §68 „Zakazy porządkowe” w pkt. 4 znajdziemy zapis, iż działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się między innymi stawiania na terenie działki szop, komórek, toalet wolnostojących (np. typu TOI-TOI). Jednocześnie w § 35 „Sanitariaty” czytamy, że ROD powinny być wyposażone w ogólnodostępne sanitariaty.

► Czytaj więcej i poznaj pełny Regulamin ROD tutaj.

Jak urządzić toaletę i szambo na działce?

Brak możliwości ustawienia toalety wolnostojącej nie oznacza, że nie można mieć toalety w ogóle. Można ją urządzić jeżeli istnieje możliwość i warunki do zainstalowania zbiornika na nieczystości ciekłe na działce oraz wkomponowania toalety w obrys altany (tak, by całość nie przekraczała 35m²) lub zainstalowania jej we wnętrzu.

Zgodnie z §43 regulaminu ROD, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości (tzw. szambo) z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.

Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne, wywóz nieczystości lub ich utylizację oraz ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi działkowiec zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Działkowiec obowiązany jest zgłosić zarządowi ROD zamiar budowy szamba, załączając rysunek uwzględniający jego usytuowanie względem granic działki zgodnie z obowiązującymi przepisami, w miejscu zapewniającym swobodny dostęp wozu asenizacyjnego.


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: amoklv/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
20-10-2023 10:50
Komentarz dodany przez Witold: Jeśli toaleta miałaby posłużyć dłużej to proponuję wykończyć ją płytami MPB. Płyta jest obustronnie pokryta warstwami żywicy melaminowej, dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia usuniecie nawet zwykłą wilgotną szmatką. Dzięki impregnacji jest ...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści