Logo
Logo

Toaleta na działce: Jakie są fakty, mity i najlepsze praktyki? Jak to zrobić prawidłowo?

Każdy działkowiec wie, jak ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków na swoim kawałku ziemi. Jednym z kluczowych aspektów komfortowego spędzania czasu na działce jest dostęp do sanitariatów. Ale czy wiesz, jakie przepisy obowiązują w zakresie posiadania toalety na działce w ROD? Czy można postawić tam typową toaletę wolnostojącą? A może istnieją alternatywne rozwiązania, które pozwolą Ci cieszyć się komfortem bez naruszania regulaminu? Zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek kroki, zanurz się w tym artykule i dowiedz się wszystkiego o formalnościach, przepisach i praktycznych rozwiązaniach związanych z instalacją toalety na działce. Zapewnij sobie i swoim bliskim komfort, dbając jednocześnie o zgodność z obowiązującymi normami.

Spis treści
Czy możesz mieć toaletę na działce? Poznaj przepisy! Sekrety urządzania toalety na działce: Jak to zrobić prawidłowo?

Toaleta na działce a przepisy

Przede wszystkim należy pamiętać, że zgodnie z regulaminem ROD na działce nie mogą znajdować się inne urządzenia niż te wymienione w §42, czyli: altana działkowa, szklarnia, tunel foliowy, okna inspektowe, studnia, sieć wodociągowa, kanalizacyjną i sieć elektryczna, zbiorniki wodne (basen, brodzik, oczko wodne), bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe, pergole, trejaże, murki kwiatowe, ogródki skalne i kąciki wypoczynkowe, piaskownica, huśtawka i inne urządzenia rekreacyjne.

Ponadto, w §68 „Zakazy porządkowe” w pkt. 4 znajdziemy zapis, iż działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się między innymi stawiania na terenie działki szop, komórek, toalet wolnostojących (np. typu TOI-TOI). Jednocześnie w § 35 „Sanitariaty” czytamy, że ROD powinny być wyposażone w ogólnodostępne sanitariaty.

► Czytaj więcej i poznaj pełny Regulamin ROD tutaj.

Jak urządzić toaletę i szambo na działce?

Brak możliwości ustawienia toalety wolnostojącej nie oznacza, że nie można mieć toalety w ogóle. Można ją urządzić jeżeli istnieje możliwość i warunki do zainstalowania zbiornika na nieczystości ciekłe na działce oraz wkomponowania toalety w obrys altany (tak, by całość nie przekraczała 35m²) lub zainstalowania jej we wnętrzu.

Zgodnie z §43 regulaminu ROD, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości (tzw. szambo) z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.

Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne, wywóz nieczystości lub ich utylizację oraz ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi działkowiec zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Działkowiec obowiązany jest zgłosić zarządowi ROD zamiar budowy szamba, załączając rysunek uwzględniający jego usytuowanie względem granic działki zgodnie z obowiązującymi przepisami, w miejscu zapewniającym swobodny dostęp wozu asenizacyjnego.


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: amoklv/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Toaleta na działce: Jakie są fakty, mity i najlepsze praktyki? Jak to zrobić prawidłowo?
Toaleta na działce: Jakie są fakty, mity i najlepsze praktyki? Jak to zrobić prawidłowo?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl