Logo
Logo

Grillowanie na działce w ROD: Co wolno, a czego nie?

Gdy pozwala na to aura, każdy z nas marzy o chwilach spędzonych na świeżym powietrzu, delektując się smakiem grillowanych potraw. Działka w ROD staje się wtedy idealnym miejscem do organizacji rodzinnych spotkań przy grillu. Ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy grillowanie na działce jest dozwolone? Czy istnieją jakieś ograniczenia czy zasady, których powinniśmy przestrzegać? Jakie urządzenia są akceptowane, a które mogą narazić nas na nieprzyjemności? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące grillowania na działce w ROD, abyś mógł cieszyć się tym wyjątkowym czasem bez obaw.

Spis treści
Jakiego grilla możesz postawić na działce w ROD? Jak grillować, aby nie naruszyć spokoju sąsiadów? Czy ogniska są dozwolone? Jakie zasady obowiązują przy grillowaniu?

Jaki grill jest możliwy na działce w ROD?

W § 41 regulaminu ROD znajdziemy listę urządzeń (elementów zagospodarowania), w które można wyposażyć działkę. Należy traktować tę listę, jako katalog zamknięty, a zatem urządzenia, które nie są wymienione we wskazanym przepisie, nie powinny znajdować się na działce. We wspomnianym paragrafie nie ma zapisu, że działka może być wyposażona w grill murowany. W związku z tym działkowiec nie może postawić takiego grilla na działce w ROD, ponieważ jest on traktowany jako dodatkowy element budowlany.

Jednocześnie, należy zauważyć, że w przepisach nie znajdujemy zapisu o zakazie grillowanie w ogóle. W związku z tym, wydaje się, że niema przeciwwskazań, aby grillować przy pomocy małych, przenośnych lub mobilnych grilli (z zachowaniem wszelkich przeciwpożarowych zasad bezpieczeństwa).

Zasady współżycia społecznego a grillowanie

Nie można także zapominać, że działkowcy są zobowiązani korzystać z działki zgodnie z zasadami współżycia społecznego i w taki sposób, aby nie zakłócać wypoczynku innym. Dlatego też w czasie imprez, na których planujemy grillowanie trzeba pamiętać, aby nie stwarzać uciążliwości dla sąsiadom (np. głośne zachowanie, nadmierne zadymienie okolicy itp.) Regulamin ROD (§ 68 pkt. 2) mówi, że „działkowiec obowiązany jest nie zakłócać spokoju sąsiadom, zwłaszcza poprzez korzystanie z urządzeń ponad przeciętną miarę”.

Zanim zorganizujesz grilla, warto wiedzieć więcej:

🔴 Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych
🔴 Regulamin uchwalony przez Krajową Radę PZD
🔴 Porady prawne na stronie internetowej PZD
🔴
Wzory dokumentów

Ogniska i grille a zakaz spalania w ROD

Regulamin ROD wprowadził całkowity zakaz spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych (liście, gałęzie itp.), bo ich spalanie na działkach (także palenie ognisk rekreacyjnych) powoduje zadymianie okolicy i stwarza uciążliwości dla okolicznych mieszkańców i innych działkowców. W związku z tym na działkach w ROD nie można palić ognisk, a do rozpalania mobilnych grilli nie powinno się używać odpadów roślinnych z działki, a przeznaczonych do tego i dopuszczonych do sprzedaży rozpałek.

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe PantherMediaSeller / Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Grillowanie na działce w ROD: Co wolno, a czego nie?
Grillowanie na działce w ROD: Co wolno, a czego nie?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

14-09-2023 20:16

Komentarz dodany przez Działkowicz: Jak ktoś nie umie palić ogniska, to przepisy mu na to nie pozwalają. Ognisko nie musi wcale dymić jeśli spalamy drewno opałowe o odpowiedniej wilgotności (nie używamy do tego celu liści ani gałęzi, bo te idą na kompost) i wcale nie musi to być ...

Gość POLKA

05-03-2023 11:25

Nie życiowe a wręcz pomylone przepisy dot. grillowania w ogrodach ROD . Dla bezpieczeństwa działkowców jak i ich gości zawsze bezpieczniejszym jest grill murowany niż przenośne z uwagi na przewrócenie grilla a tym samym poparzenie się a nawet spowodowanie pożaru . Równie pomylone ...

Gość Marcin

16-04-2021 16:56

Bardzo podoba mi się ten artykuł. https://www.hostingserwery.com/

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl