Naturalne sposoby na rozpalenie grilla – zapomnij o sztucznych rozpałkach

Naturalne sposoby na rozpalenie grilla – zapomnij o sztucznych rozpałkach

Wiosna i lato to czas, kiedy grillowanie staje się jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Aromatyczne dymy unoszące się z rozżarzonych węgli to zapowiedź smakowitych potraw i miłych chwil spędzonych w gronie rodziny czy przyjaciół. Jednak przed rozpoczęciem grillowej uczty konieczne jest odpowiednie rozpalenie grilla. Wiele osób sięga po gotowe, chemiczne rozpałki, które choć wygodne, mogą nie być najlepszym wyborem dla zdrowia i środowiska. Jak zatem rozpalić grill bez użycia sztucznych podpałek? Oto kilka sprawdzonych, naturalnych metod.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
3

Zapomnij o sztucznych rozpałkach do grilla. Te metody są skuteczne i szybkie

Naturalne metody rozpalania grilla nie tylko są prostsze, niż mogłoby się wydawać, ale również zdrowsze i bardziej ekologiczne niż kupne produkty w płynie lub w formie kostek. Ponadto wykorzystując dostępne materiały, można cieszyć się smakiem grillowanych potraw bez obaw o szkodliwe substancje, które mogą przenikać do jedzenia z chemicznych rozpałek.

1. Gazety jako pierwszy krok

Jednym z najprostszych i najbardziej znanych sposobów na rozpalenie grilla bez użycia kupnych rozpałek jest użycie starych gazet. Wystarczy porwać kilka stron, uformować z nich luźny stosik, który umieścisz w centrum grilla. Pomiędzy zwiniętymi kartkami powinien być zachowany odpowiedni przepływ powietrza. Na stosie gazet możesz następnie ułożyć kilka suchych gałązek, a na nich węgiel drzewny. Po zapaleniu ognia poczekaj, aż węgiel przyjmie szarą barwę i będzie gotowy do dalszego użytku.

2. Naturalne materiały znalezione w ogrodzie

Kolejnym powszechnie znanym sposobem na rozpalanie grilla bez środków chemicznych jest po prostu użycie suchych gałązek i cienkiej kory drzew. Ważne, aby materiały te były całkowicie suche. Można je poukładać wokół większego stożka z węgla, tworząc idealne warunki dla rozprzestrzeniania się ognia.

3. Wytłoczki po jajkach – znane rozwiązanie w ulepszonym wydaniu

Wyjątkowo skutecznym i dodatkowo ekologicznym sposobem na ekologiczną rozpałkę jest wykorzystanie tekturowych wytłoczek po jajkach. Wystarczy umieścić w nich zwinięte w kulki gazety, drobne patyczki, korę lub drobne kawałki węgla. Podpalenie tak wypełnionej wytłoczki zapewnia równomierne rozprzestrzenienie się ognia wokół łatwopalnych materiałów, co jest kluczowe dla skutecznego rozpalenia grilla.

Źródło: Ogrodowe Pasje / Youtube

4. Domowe rozwiązania – wosk, wata i rolki po papierze toaletowym

Skutecznym, choć mniej znanym sposobem, jest użycie waty nasączonej woskiem. Wosk można roztopić i nasączyć nim kulki waty, które następnie umieszcza się w połówkach rolek po papierze toaletowym. Taka domowa rozpałka jest długotrwała i bardzo efektywna. Można jej zrobić większą ilość i trzymać w suchym miejscu w domu, by służyła w każdym momencie.

5. Alkohol – dla odważnych

Choć brzmi to nieco ekstrawagancko, wysokoprocentowy alkohol (np. whisky, brandy i inne) może służyć jako rozpałka. Nasączone nią lekko gazety lub ręczniki papierowe umieszczone między kawałkami węgla niezwykle szybko zapalą się, dostarczając wystarczającej ilości ognia do rozpalenia grilla. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z łatwopalnością alkoholu, który znajduje się również w oparach wokół takiej rozpałki!

Zdjęcie tytułowe: Aiman Khair / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Proszek do usuwania sadzy z kominków i pieców  Morus - 0,9 kg Bros
Proszek do usuwania sadzy z kominków i pieców Morus - 0,9 kg Bros
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Obserwuj
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści