Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Grill ogrodowy murowany | Z czego zbudować? Jak go zrobić?

Jak zbudować grill murowany z cegieł w ogrodzie? Grillowanie to sport narodowy Polaków, mimo że zdanie to wypowiadane jest często w żartach, to jest w nim wiele prawdy, a Polacy uwielbiają spędzać czas przy grillu. To idealna okazja do rodzinnych spotkań i mile spędzonego czasu w długie, letnie wieczory. W sklepach dostępne są różne rodzaje grillów ogrodowych, jednak coraz popularniejsza jest budowa grilla murowanego. To rozwiązanie na lata i możliwość stworzenia grilla ogrodowego, który będzie doskonale odpowiadał na nasze potrzeby. Jak zrobić grill ogrodowy murowany? Ile kosztuje budowa grilla?

Spis treści
Ile kosztuje budowa grilla ogrodowego? Od czego zacząć budowę grilla ogrodowego? Z czego zrobić grilla ogrodowego? Jak zbudować murowany grill w ogrodzie? Instrukcja krok po kroku

Ile kosztuje budowa grilla ogrodowego?

Ostateczna cena grilla ogrodowego własnej roboty zależy od tego, jakich materiałów się użyje oraz od wielkości grilla. Jednak zawsze będzie to rozwiązanie tańsze od zakupu gotowego grilla go ogrodu. Za wszystkie potrzebne materiały trzeba będzie zapłacić około 300 – 400 zł. Oczywiście do tego dochodzi koszt drewna lub węgla drzewnego oraz odpowiednich akcesoriów na grilla, jednak te wydatki rozkładają się na dłuższy czas. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata.

Mariusz Kirko / YouTube


Od czego zacząć budowę grilla ogrodowego?

Grill ogrodowy własnej roboty to możliwość idealnego dopasowania konstrukcji do własnych potrzeb i możliwości. Jednak, aby grill był naprawdę funkcjonalny, warto jest dobrze zaplanować wszystkie aspekty. Od czego zacząć budową?  

Zaplanuj miejsce – zanim przystąpi się do właściwej budowy, należy dobrze przemyśleć miejsce ustawienia, gdyż grilla murowanego nie będzie można przestawić. Najlepiej ustawić go w pobliżu altany bądź mebli ogrodowych, aby nie trzeba było z jedzeniem chodzić przez cały ogród. Grill jednak nie powinien stać zbyt blisko mebli i zabudowań, ponieważ dym może być uciążliwy.  

Dodatkowe funkcje – warto od razu rozważyć, czy chcemy jedynie móc grillować, czy też przyda się wędzarnia (najlepiej ustawić ją bezpośrednio obok grilla, więc trzeba zostawić odpowiednią ilość miejsca). Przydatna może być również półka, na której odłoży się akcesoria i blat do przygotowania składników.

Z czego zrobić grilla ogrodowego?  

Grill ogrodowy własnej roboty z pewnością wygląda efektowniej niż gotowy grill gazowy lub elektryczny. Dodatkowo jego wygląd można łatwo dopasować do charakteru ogrodu, czy innych zabudowań. Dlatego, wybierając materiał, dobrze jest zwrócić również uwagę na jego wygląd. Jednak kluczowa jest trwałość i odporność – grill powinien być zbudowany z materiałów, które są odporne na wysokie temperatury, ale i czynniki zewnętrzne (mróz, deszcz, śnieg itp.), dzięki temu posłuży on przez wiele lat.

Jaki materiał wybrać na grill ogrodowy?

Najpopularniejsze są:

  • cegły;
  • kamienie;
  • ciosy;
  • łupki


Do budowy paleniska ogrodowego wykorzystuje się te same materiały, ale w przypadku cegieł należy je dodatkowo wyłożyć płytkami szamotowymi lub zabezpieczyć zbrojonym betonem. Na to wkłada się metalowe palenisko. Z kolei ruszt wykonuje się ze stali kutej lub kwasoodpornej (do kupienia w zakładzie ślusarskim bądź markecie budowlanym). Dobrym rozwiązaniem jest kupienie gotowego rusztu.  

Jak zbudować murowany grill w ogrodzie? Instrukcja krok po kroku  

1. Zaprojektuj grill – warto wykonać chociaż prowizoryczny projekt, na którym będą zaznaczone wielkości poszczególnych ścianek i kształt. Ułatwi to dopasowanie grilla do wybranego miejsca montażu oraz zakup odpowiedniej ilości materiałów.

2. Przygotuj podłoże pod grilla – grill ogrodowy własnej roboty wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, na którym rozpocznie się budowę. Zaznacz na ziemi obrys grilla, a następnie wykop niewielką nieckę na głębokość około 30 cm. Do niecki nasyp żwiru (około 2/3 wysokości wykopu), a następnie go dokładnie ubij, aby uzyskać równą powierzchnię. Całość zalej betonem, tworząc fundament. Poczekaj aż beton dobrze wyschnie i stanie się twardy, co powinno potrwać około 2 tygodnie. Warto wcześniej sprawdzić prognozę pogody, gdyż długotrwały deszcz może wydłużyć schnięcie i negatywnie wpłynąć na strukturę i trwałość betonu. Jednak beton nie powinien też schnąć zbyt szybko, a w razie upałów należy go delikatnie zwilżać wodą.

3. Rozpoczęcie budowy – fundamenty dokładnie oczyść, a następnie ułóż pierwszą warstwę ścian, wyznaczając w ten sposób zarys grilla, co ułatwi dalszą budowę. Cegły, kamienie, czy inne materiały należy łączyć przygotowaną zaprawą (koniecznie musi być ognioodporna i mrozoodporna). Budując grill murowany z cegieł, pamiętaj o zostawieniu przestrzeni na fugę, najlepiej zrobić to za pomocą krzyżyków dystansowych, aby fugi były równe. Cegły i inne materiały nie powinny być układane równo nad sobą, a każdy rząd należy przesuwać o połowę długości cegły. Zwiększy to wytrzymałość i stabilność konstrukcji, a dodatkowo lepiej wygląda. W ten sam sposób układaj kolejne warstwy aż do wysokości paleniska zgodnie z wykonanym wcześniej planem. Zwróć uwagę na kąty proste i zaplanowane krzywizny.

5. Przygotowanie paleniska – w miejscu palenisku włóż płytę OSB i wymuruj dwie warstwy ściany (kamienie lub cegły układaj prostopadle). Po związaniu zaprawy wyciągnij płytę i wsuń metalowe palenisko.

6. Wykończenie grilla – układaj kolejne warstwy aż do zakończenia budowy, pamiętając o zamontowaniu prowadnic na ruszt nad paleniskiem – warto zrobić to na dwóch lub trzech wysokościach, aby móc zmieniać ustawienie rusztu.

7. Grillowanie – grill jest gotowy! Jednak z pierwszym rozpaleniem zaczekaj kilka dni, aby zaprawa dobrze wyschła.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: 152505997 © Aurelio Scetta | Dreamstime.com

Autor
Grill ogrodowy murowany | Z czego zbudować? Jak go zrobić?
Grill ogrodowy murowany | Z czego zbudować? Jak go zrobić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl