Logo
Logo

Czym się charakteryzuje szambo ekologiczne? Zalety, wady, budowa

Kanalizacja jest zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem, ale nie wszędzie można ją doprowadzić. Dobrym rozwiązaniem jest szambo ekologiczne, które staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, przynoszącym właścicielom wiele korzyści. Przede wszystkim, dzięki swej specjalnej budowie nie wymaga częstego opróżniania, co sprawia, że budowa szamba ekologicznego jest po prostu opłacalna. Jaki jest koszt szamba ekologicznego? Czy warto założyć małe szambo ekologiczne na działkę? Jak często opróżniać szambo ekologiczne?

Spis treści
Czym wyróżnia się szambo ekologiczne? Budowa szamba ekologicznego i jego elementy Gdzie można zbudować szambo ekologiczne? Jak często opróżnia się szambo ekologiczne? Jak dobrać wielkość szamba ekologicznego?

Czym jest szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne to doskonała alternatywa dla tradycyjnego szamba, które stanowi pośrednie rozwiązanie między szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków. Jest idealną propozycją do gospodarstw domowych, w których nie ma możliwości podłączenia kanalizacji. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym domu będzie możliwa budowa szamba ekologicznego, a koszt szamba ekologicznego jest stosunkowo duży. Jednak takie rozwiązanie ma również wiele zalet:

  • duża szczelność i wysoka odporność na czynniki zewnętrzne, co chroni okoliczne tereny przed zanieczyszczeniem i sprawia, że szambo nie wpływa na środowisko;
  • szybka budowa szamba ekologicznego – w przeciwieństwie do tradycyjnego szamba, eko szambo może powstać nawet w 1 dzień;
  • zajmuje stosunkowo mało miejsca – przydomowa oczyszczalnia ścieków zajmuje bardzo dużo miejsca, a szambo ekologiczne można zamontować nawet na małej działce.

Szambo ekologiczne – budowa

Budowa szamba ekologicznego nie jest skomplikowana, a w skład zestawu wchodzą osadnik wstępny i drenaż rozsączający. Trzeba przyznać, że cena z montażem szamba ekologicznego jest wyższa niż w przypadku szamba zwykłego, ale za to wymaga ono rzadszego opróżniania, co pozwala zaoszczędzić znaczną kwotę w kolejnych latach.

Z czego składa się szambo ekologiczne?

  • Osadnik wstępny – główny zbiornik w kształcie walca lub prostopadłościanu. Posiada dwa włazy, które umożliwiają dostęp do wnętrza. Na wylocie montowane są zbiorniki filtracyjne, które mają zatrzymywać większe zanieczyszczenia przed przepływem do drenażu. Zazwyczaj wykonany jest z tworzywa sztucznego, rzadziej z betonu
  • Drenaż rozsączający – to perforowane przewody z tworzywa sztucznego odchodzące od osadnika rozłożone pod ziemią. Następuje w nich powolne i stopniowe rozsączanie ścieków do gruntu. Bardzo ważne jest, aby długość drenażu dopasować do ilości domowników i ilości odprowadzanych ścieków. Zazwyczaj montuje się kilka ciągów drenarskich, które są zakończone kominkami napowietrzającymi.
  • Kominek napowietrzający – montowany na końcu ciągów drenarskich, aby uniemożliwić jego całkowite przykrycie śniegiem, instaluje się go około 0,5 metra nad powierzchnią ziemi. Zapewnia to dopływ tlenu do układu, umożliwiając prawidłowe działania szamba ekologicznego.
  • Studzienka rozprowadzająca – jest montowana pomiędzy osadnikiem wstępnym a ciągami drenującymi. Studzienka ma za zadanie równomierne rozprowadzanie ścieków do poszczególnych nitek drenujących.

Gdzie można zbudować szambo ekologiczne?

Eko szambo jest skutecznym i ekologicznym sposobem na rozwiązanie problemu z odprowadzaniem ścieków w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia instalacji do kanalizacji. Specyficzna budowa szamba ekologicznego wymaga kilkudziesięciu metrów gruntu, który nie jest obsadzony roślinnością o rozbudowanym i głębokim systemie korzeniowym.

Przy budowie należy wziąć pod uwagę zachowanie odpowiednich (zgodnych z zaleceniami producenta) odległości między szambem a zabudowaniami na działce.

Szambo powinno być zakładane w miejscach z glebą o znacznej przepuszczalności.

Warto też pamiętać, że eko szambo wymaga specjalnego pozwolenia na budowę. W przypadku nowej budowy można to ująć od razu w planie i nie ma potrzeby ubiegania się o dodatkowe dokumenty, ale jeśli chce się stworzyć eko szambo na gruncie, gdzie budowa została zakończona, to niezbędne będzie dodatkowe pozwolenie.

• Więcej o przepisach dotyczących zaczęcia budowy szamba ekologicznego lub oczyszczalni znajdziesz TUTAJ •

Jak często opróżnia się szambo ekologiczne?

Tradycyjne szambo wymaga opróżniania nawet raz na 2 tygodnie, jednak eko szambo działa na zupełnie innej zasadzie, dzięki czemu nie trzeba go tak często opróżniać. Szambo ekologiczne zapewnia kilkuetapowe oczyszczanie, co sprawia, że oczyszczone ścieki można odprowadzać do odbiorników wodnych.

Jak przebiega proces oczyszczania ścieków w eko szambie?

  1. Osadnik wstępny – wytrącanie się zanieczyszczeń, które pod postacią osadu opadają na dno zbiornika (rzadziej unoszą się na jego powierzchni).
  2. Drenaż rozsączający – przepływ ścieków przez warstwy gruntu zapewnia filtrację biologiczną, chemiczną i fizyczną.
  3. Ścieki są oczyszczone w stopniu wystarczającym, aby zasilały wody powierzchniowe lub gruntowe.

Wystarczy opróżnić eko szambo raz na rok, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Należy jednak pamiętać, że jest to czas uśredniony, który zależy od wybranej instalacji oraz ilości odprowadzanych ścieków, dlatego raz na pół roku należy sprawdzić, jaki jest poziom osadu w osadniku wstępnym, a jeśli przekroczy on połowę objętości zbiornika, to należy go opróżnić. W małych gospodarstwach może się okazać, że zbiornik wystarczy opróżniać raz na kilka lat, co znacznie obniża koszt szamba ekologicznego.

Jak dobrać wielkość szamba ekologicznego?

Dobór wielkości szamba ekologicznego nie powinien być dla nikogo problemem, gdyż producenci umieszczają informację o tym, dla jakiej liczby osób (orientacyjnie) będzie odpowiedni dany zestaw. Wybierając zbiornik, warto pamiętać, że sposób działania eko szamba wymaga, aby ścieki w zbiorniku znajdowały się przez 3 dni – po tym czasie, popłyną dalej, na kolejne etapy oczyszczania. Małe szambo ekologiczne na działkę może być zdecydowanie mniejszych rozmiarów niż to przeznaczone do domku jednorodzinnego. W takim przypadku zazwyczaj wystarczy zbiornik o pojemności 2-3 m².

Ważny jest również odpowiedni dobór ciągów drenarskich, które dla prawidłowego działania muszą zapewnić odpowiednią długość przepływu, aby ścieki mogły być oczyszczone. Przyjmuje się, że na każde dwie osoby powinna przypadać 1 nitka drenażowa o długości 16 m. Jednocześnie pojedynczy ciąg drenarski nie powinien być dłuższy niż 20 m.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Pixinooo / Depositphotos

Autor
Czym się charakteryzuje szambo ekologiczne? Zalety, wady, budowa
Czym się charakteryzuje szambo ekologiczne? Zalety, wady, budowa
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi