Porozumienie bez konfliktu: Jak radzić sobie ze sporami na ROD?
Każdy działkowiec marzy o spokojnym zakątku, w którym może odpocząć od codzienności. Jednak nawet w takim miejscu mogą pojawiać się spory i nieporozumienia. Jak skutecznie je rozwiązywać, aby zachować dobre relacje z sąsiadami? Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci unikać konfliktów i cieszyć się harmonią na swojej działce.
Jak działa procedura mediacji na działkach ROD?
Kwestie rozwiązywania sporów między działkowcami określa regulamin ROD w paragrafie 26 i 27, gdzie wskazuje się, że nieporozumienia pomiędzy działkowcami mogą być rozstrzygane w drodze mediacji, które za zgodą zainteresowanych stron, prowadzi komisja mediacyjna powołana przez zarząd ROD.
Zwykle udaje się doprowadzić tym sposobem do porozumienia, ale jeśli mediacja nie zakończy się ugodą, sprawę przejmuje zarząd ROD. W przypadku pozytywnego zakończenia sprawy, czyli rozwiązania sporów pomiędzy działkowcami, zawierana jest ugoda – w formie pisemnej i podpisanej przez strony i członków komisji mediacyjnej.
Co zrobić, gdy jedna ze stron nie przestrzega ugody?
Gdyby jednak zdarzyło się, że którakolwiek ze stron nie wywiązuje się z warunków ugody, zgodnie z regulaminem sprawę rozstrzyga zarząd ROD.
Z możliwości powołania komisji mediacyjnej korzysta się w ROD niestety za rzadko, a z pewnością pomogłoby to rozwiązać wiele sporów i wyjaśnić wiele wątpliwości. Bardzo często bowiem, spory biorą się z niewystarczającej znajomości przepisów, bądź braku poszanowania ogólnie przyjętych zasad współżycia społecznego.
Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: bomg11 / Depositphotos
Komentarze