Logo

Jak stać się częścią społeczności działkowców w ROD? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Marzenie o własnym kawałku zieleni, gdzie możesz odpocząć, uprawiać rośliny i cieszyć się naturą, jest bliżej niż myślisz. Rodzinne Ogrody Działkowe oferują unikalną możliwość posiadania własnej działki w sercu miasta lub na przedmieściach. Ale jak zacząć? Jakie są kroki, by stać się działkowcem? Oto Twój kompletny przewodnik po świecie ROD, który pomoże Ci zrozumieć proces i spełnić Twoje marzenie o własnej działce.

Spis treści
Jak stać się użytkownikiem działki? 1. Przeniesienie prawa do działki 2. Umowa dzierżawy działkowej 3. Umowa dzierżawy działkowej z Okręgowym Zarządem PZD 4. Wstąpienie w prawa do działki Szkolenie dla nowych działkowców Opłaty nowych działkowców

Jak stać się użytkownikiem działki?

Całą procedurę i sposoby uzyskania prawa do użytkowania działki w ROD określa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku.

Zgodnie z jej zapisami prawo do działki można uzyskać, w zależności od sytuacji, na cztery sposoby:

  1. W drodze przeniesienia prawa do działki – działkowiec przenosi swoje prawo do działki podpisując umowę z osobą zainteresowaną nabyciem tego prawa – obecnie najpopularniejszy sposób.
  2. Podpisując umowę dzierżawy działkowej z zarządem ROD – możliwe tylko wówczas, gdy w ogrodzie jest wolna działka.
  3. Podpisując umowę dzierżawy działkowej z prezydium okręgowego zarządu – tylko w nowym ogrodzie.
  4. Wstępując w prawo do działki – składając w zarządzie ROD oświadczenie o wstąpieniu w prawa – dotyczy współmałżonka zmarłego działkowca.

Działkowcem może zostać pełnoletnia osoba fizyczna zamieszkała na terenie Polski. Należy pamiętać, że działkę (grunt) jedynie dzierżawimy, a własnością działkowca są tylko nasadzenia i naniesienia na działce. Prawo do użytkowania działki nie podlega prawu spadkowemu (dziedziczeniu), a kwestie te są uregulowane w ustawie o ROD.

Szczegóły i dokumenty można znaleźć na stronie:
http://pzd.pl/wzory-dokumentow.html

ogród działkowy fot. Eberhard - Fotolia Fot. Eberhard - Fotolia

1. Jak prawidłowo przenieść prawo do działki?

W przypadku przeniesienia prawa do działki, podstawą jest umowa zawierana przez dotychczasowego działkowca z osobą, na którą przenosi prawa do działki. Należy pamiętać, że umowę trzeba podpisać w obecności notariusza, gdyż poświadcza on na tej umowie tożsamość osób podpisujących. Umowa winna być sporządzona w trzech egzemplarzach – jeden dla zarządu ROD i po jednym dla zbywającego i nabywcy. Nabywający prawo do działki składa do zarządu ROD wniosek o zatwierdzenie umowy przeniesienia prawa i dołącza do wniosku jeden egzemplarz umowy. Zarząd ROD, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, zatwierdza umowę. Zatwierdzenie odbywa się w formie uchwały zarządu, którą doręcza się stronom umowy i dołącza do ewidencji działek. Podane w umowie przeniesienia prawa do działki terminy nie są terminami obowiązkowymi. Strony umowy, a więc zbywca i nabywca mogą dowolnie umawiać się co do terminów, a nawet samej zapłaty, czy nastąpi po podpisaniu umowy, czy na przykład dopiero po zatwierdzeniu tej umowy przez zarząd ROD.

 
Daj to wrzosom. Będą uginać się od kwiatów
Przeczytaj także
Daj to wrzosom. Będą uginać się od kwiatów

2. Kiedy i jak podpisać umowę dzierżawy działkowej?

W przypadku, gdy zarząd dysponuje wolną działką (działka nie ma prawnego użytkownika), z osobą ubiegającą się o działkę zawiera umowę dzierżawy działkowej. Zanim taka umowa zostanie podpisana przez prezesa i innego członka zarządu, zarząd musi podjąć uchwałę o wyrażeniu zgody na podpisanie takiej umowy przez reprezentujących go prezesa i drugiego członka zarządu. Taka kolejność wynika ze statutu PZD. Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwały, a więc najpierw wyraża zgodę, a potem reprezentujący zarząd podpisują umową.

3. Jakie są zasady dzierżawy działki z Okręgowym Zarządem PZD?

W tym przypadku obowiązują dokumenty identyczne, jak w poprzednim punkcie, z tym, że stroną umowy jest prezydium OZ i uchwałę podejmuje także prezydium OZ. Przypadek ten dotyczy nabywania prawa użytkowania w ogrodzie nowym (lub odtwarzanym od podstaw).

4. Co zrobić, by wstąpić w prawa do działki po zmarłym działkowcu?

W przypadku śmierci działkowca, jeśli jego współmałżonek nie posiada prawa do działki, może w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka złożyć w zarządzie ROD oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny wynikający z tego prawa. Do oświadczenia dołącza się odpis aktu zgonu. Zarząd ROD stwierdza wstąpienie w prawo do działki podejmując uchwałę.

działka ROD fot. Eberhard - Fotolia Fot. Eberhard - Fotolia 

Dlaczego warto skorzystać ze szkolenia dla nowych działkowców?

Każdy nowy działkowiec (najczęściej po zakończeniu procedury przyznawania prawa użytkowania działki lub w jej trakcie), kierowany jest przez zarząd ogrodu działkowego na szkolenie organizowane przez Okręgowe Zarządy PZD. Nie jest ono obowiązkowe, jednak jest przywilejem działkowców i jest zalecane. W takcie kursu, działkowcy dowiadują się, jak prawidłowo zagospodarować działkę (zgodnie z regulaminem), jakie formalności ich dotyczą, jak funkcjonuje ogród działkowy. Ponadto, mogą skorzystać z wykładów poświęconych uprawie roślin (sadowniczych, ozdobnych i innych) oraz modernizacji i planowaniu działek oraz nasadzeń.

Jakie opłaty czekają nowych działkowców w ROD?

W roku nabycia prawa do działki, świeżo upieczony działkowiec wnosi 2 opłaty, których w kolejnych latach już nie będzie uiszczał. Są to opłaty ogrodowe wynikające z § 147 ust. 1 pkt. 1 i 2 statutu PZD. Jedna opłata (dawna inwestycyjna – nawet do kilku tysięcy złotych) jest przeznaczona na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację infrastruktury ogrodowej, a jej wysokość ustala zarząd ROD. Drugą opłatę (dawne wpisowe) ustala okręgowy zarząd i jest przeznaczona na zarządzanie ROD (np. na Mazowszu jest to 350 zł).

Jeśli działkowiec zdecyduje się zostać członkiem stowarzyszenia ogrodowego obowiązuje go także składka członkowska – 6 zł rocznie na osobę (w przypadku, gdy oboje małżonkowie na jednej działce są działkowcami i członkami PZD, to każde płaci po 50%, czyli po 3 zł), płatne do 30 czerwca danego roku.

Obowiązkiem każdego działkowca jest także uczestniczenie w pokrywaniu kosztów funkcjonowania ROD poprzez wnoszenie opłat ogrodowych uchwalanych przez walne zebranie w ROD. Warto pamiętać, że opłaty ogrodowe są naliczane od 1 m² działki i uchwalane na bieżący rok kalendarzowy. Dlatego, jeśli w ciągu roku kalendarzowego następuje zmiana użytkownika działki, a opłaty ogrodowe zostały wniesione przez działkowca ustępującego z działki, jego następca nie wnosi ich ponownie. Do opłat ogrodowych należą też indywidualne rozliczenia za użytą wodę i energię elektryczną, jeśli działkowiec posiada przyłącze doprowadzone do działki, a te wnosi się już za konkretne zużycie.


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: Sinnlichtarts / Fotolia

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Jak stać się częścią społeczności działkowców w ROD? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Jak stać się częścią społeczności działkowców w ROD? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl