Od czego zacząć zakładanie ogrodu?
Aranżacja otoczenia domu jest równie ważna, co urządzenie jego wnętrza. A piękny ogród to nie tylko wrażenia estetyczne – to także inwestycja w nieruchomość (bo może podnieść jej wartość nawet o 20%). Być może warto więc skorzystać z rad architekta krajobrazu? Ktoś powie – to żadna filozofia zasiać trawę i posadzić krzaki. Ale czy to wystarczy, by stworzyć piękną i funkcjonalną przestrzeń?
Choć własny ogród to marzenie większości z nas, kompletne jego urządzenie sporo kosztuje – średnio 140-200 zł za zagospodarowanie 1 mkw (ale w kwocie tej mieszczą się roboty ziemne, instalacja elektryczna – bez opraw oświetleniowych – automatyczne nawadnianie, nawierzchnie utwardzone, nasadzenia i trawnik).
Krok po kroku
Wygodnie jest zlecić wszystkie prace profesjonalnej firmie – np. tej, która opracowała projekt zagospodarowania - ale koszt może być wtedy nawet dwukrotnie wyższy, niż przy samodzielnym wykonaniu robót. Na szczęście działkę można urządzać etapami (choć odwleka to trochę pełną radość z ogrodu). Lepiej jednak działać po trochu, niż zmieniać kolejność prac, a powinna być ona następująca:
1. Zacznij od planu
Od czego zacząć realizację wymarzonego ogrodu? Pierwszym krokiem powinien być plan zagospodarowania, by potem działać już zgodnie z projektem. Pozwoli to uniknąć błędów.
▶ Dowiedz się więcej z artykułu: Plan zagospodarowania i projekt ogrodu
2. Wykonaj prace ziemne
Kolejny etap urządzania ogrodu to prace ziemne. Trzeba się do nich odpowiednio przygotować – przede wszystkim oczyścić teren z ewentualnych pozostałości po budowie domu i z chwastów.
▶ Dowiedz się więcej z artykułu: Prace ziemne przy urządzaniu ogrodu
3. Zrób instalacje
O instalacji elektrycznej i nawadniającej) należy pomyśleć przed zagospodarowaniem ogrodu (po przeprowadzeniu robót ziemnych, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych, jak układanie nawierzchni), bo ułożenie kabli elektrycznych i elastycznych rur z polietylenu do automatycznego nawadniania wymaga wykonania wykopów (a te mogły by zniszczyć przedwcześnie założony trawnik albo rabatę).
▶ Dowiedz się więcej z artykułu: Czas na instalację elektryczną i nawadniającą
4. Ułóż nawierzchnie
Każdą utwardzoną nawierzchnię w ogrodzie (czy to podjazd, czy ścieżki, z kostki brukowej, płyt, kruszywa oraz innych materiałów wykończeniowych) układa się na ubitym mechanicznie podłożu, czyli podbudowie (najczęściej z tłucznia, żwiru i piasku), przy czym wykonanie podjazdu najlepiej zlecić fachowcom.
▶ Dowiedz się więcej z artykułu: Nawierzchnia w ogrodzie
5. Zbuduj małą architekturę
Altany, pergole, trejaże, kratownice czy oczka wodne zdecydowanie upiększają ogród. Zaplanowane w odpowiednim miejscu i pasujące do stylu ogrodu są praktycznie obecne w każdym projekcie.
▶ Dowiedz się więcej z artykułu: Altana, pergola, oczko wodne
6. Wybierz i posadź rośliny
Rośliny sadzi się prawie na koniec, by nie uszkodzić ich podczas montażu nawadniania albo budowy nawierzchni czy placu zabaw.
▶ Dowiedz się więcej z artykułu: Planowanie nasadzeń roślinnych
7. Na koniec załóż trawnik
Połać trawnika wprowadza do ogrodu ład, stanowi doskonałe tło dla roślin i jest miejscem zabaw. Choć murawa wymaga sporo pielęgnacji, nie rezygnujmy z niej. To również dobry moment na podjęcie decyzji, jaki trawnik chcemy – z siewu, czy z rolki?
▶ Dowiedz się więcej z artykułu: Tło dla roślin, czyli zakładanie trawnika
Skorzystaj z naszych porad i załóż ogród marzeń!
Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!