Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Zakładanie ogrodu w 7 krokach! Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Pokazujemy jak krok po kroku zaplanować i założyć wymarzony zakątek oraz jak założyć niezbędne instalacje, nawierzchnie i elementy architektury, a także jakie rośliny warto posadzić ogrodzie. Do dzieła!

Spis treści
Etapy zakładania ogrodu. Jak zaplanować kolejność prac? 1. Zacznij od planu 2. Wykonaj prace ziemne 3. Zrób instalacje 4. Ułóż nawierzchnie 5. Zbuduj małą architekturę 6. Wybierz i posadź rośliny 7. Na koniec załóż trawnik

Od czego zacząć zakładanie ogrodu?

Aranżacja otoczenia domu jest równie ważna, co urządzenie jego wnętrza. A piękny ogród to nie tylko wrażenia estetyczne – to także inwestycja w nieruchomość (bo może podnieść jej wartość nawet o 20%). Być może warto więc skorzystać z rad architekta krajobrazu? Ktoś powie – to żadna filozofia zasiać trawę i posadzić krzaki. Ale czy to wystarczy, by stworzyć piękną i funkcjonalną przestrzeń? 

Choć własny ogród to marzenie większości z nas, kompletne jego urządzenie sporo kosztuje – średnio 140-200 zł za zagospodarowanie 1 mkw (ale w kwocie tej mieszczą się roboty ziemne, instalacja elektryczna – bez opraw oświetleniowych – automatyczne nawadnianie, nawierzchnie utwardzone, nasadzenia i trawnik).

Jeśli jesteś na etapie zakładania ogrodu, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Poznaj 7 kroków do idealnego ogrodu i do dzieła!

Krok po kroku

Wygodnie jest zlecić wszystkie prace profesjonalnej firmie – np. tej, która opracowała projekt zagospodarowania - ale koszt może być wtedy nawet dwukrotnie wyższy, niż przy samodzielnym wykonaniu robót. Na szczęście działkę można urządzać etapami (choć odwleka to trochę pełną radość z ogrodu). Lepiej jednak działać po trochu, niż zmieniać kolejność prac, a powinna być ona następująca:

1. Zacznij od planu
Od czego zacząć realizację wymarzonego ogrodu? Pierwszym krokiem powinien być plan zagospodarowania, by potem działać już zgodnie z projektem. Pozwoli to uniknąć błędów. 
▶ Dowiedz się więcej z artykułu: Plan zagospodarowania i projekt ogrodu

2. Wykonaj prace ziemne
Kolejny etap urządzania ogrodu to prace ziemne. Trzeba się do nich odpowiednio przygotować – przede wszystkim oczyścić teren z ewentualnych pozostałości po budowie domu i z chwastów. 
▶ Dowiedz się więcej z artykułu: Prace ziemne przy urządzaniu ogrodu

3. Zrób instalacje
O instalacji elektrycznej i nawadniającej) należy pomyśleć przed zagospodarowaniem ogrodu (po przeprowadzeniu robót ziemnych, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych, jak układanie nawierzchni), bo ułożenie kabli elektrycznych i elastycznych rur z polietylenu do automatycznego nawadniania wymaga wykonania wykopów (a te mogły by zniszczyć przedwcześnie założony trawnik albo rabatę).
▶ Dowiedz się więcej z artykułu: Czas na instalację elektryczną i nawadniającą

4. Ułóż nawierzchnie
Każdą utwardzoną nawierzchnię w ogrodzie (czy to podjazd, czy ścieżki, z kostki brukowej, płyt, kruszywa oraz innych materiałów wykończeniowych) układa się na ubitym mechanicznie podłożu, czyli podbudowie (najczęściej z tłucznia, żwiru i piasku), przy czym wykonanie podjazdu najlepiej zlecić fachowcom.
▶ Dowiedz się więcej z artykułu: Nawierzchnia w ogrodzie

5. Zbuduj małą architekturę
Altany, pergole, trejaże, kratownice czy oczka wodne zdecydowanie upiększają ogród. Zaplanowane w odpowiednim miejscu i pasujące do stylu ogrodu są praktycznie obecne w każdym projekcie. 
▶ Dowiedz się więcej z artykułu: Altana, pergola, oczko wodne

6. Wybierz i posadź rośliny
Rośliny sadzi się prawie na koniec, by nie uszkodzić ich podczas montażu nawadniania albo budowy nawierzchni czy placu zabaw.
▶ Dowiedz się więcej z artykułu: Planowanie nasadzeń roślinnych

7. Na koniec załóż trawnik
Połać trawnika wprowadza do ogrodu ład, stanowi doskonałe tło dla roślin i jest miejscem zabaw. Choć murawa wymaga sporo pielęgnacji, nie rezygnujmy z niej. To również dobry moment na podjęcie decyzji, jaki trawnik chcemy – z siewu, czy z rolki?
▶ Dowiedz się więcej z artykułu: Tło dla roślin, czyli zakładanie trawnika


Skorzystaj z naszych porad i załóż ogród marzeń!
Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!

 

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom
tekst: Małgorzata Kolmus

Autor
Zakładanie ogrodu w 7 krokach! Od czego zacząć?
Zakładanie ogrodu w 7 krokach! Od czego zacząć?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość szymon799

29-01-2021 09:23

fajne porady. w moim przypadku czułem że cos brakowało w moim ogrodzie dlatego zamówiłem parę ławek i stół ze strony https://ogrodonline.pl/ co stanowilo fajne dopelnienie do całej reszty :)

Gość Adam

22-10-2020 11:06

Uważam, że ogród można samodzielnie założyć, ale trzeba się znać na rzeczy i mieć zmysł. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, to warto rozważyć zatrudnienie firmy ogrodniczej np. tej z usług której korzystałem http://sungarden.com.pl/uslugi-ogrodnicze/zakladanie-ogrodow/

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl