Na czym polegają prace ziemne?
Nie wystarczy usunąć nadziemne części roślin, musimy pozbyć się z ziemi korzeni, kłączy i rozłogów, przekopując ją uprzednio szpadlem, glebogryzarką albo bronami. W ostateczności (na bardzo zachwaszczonym terenie) można użyć herbicydu. Warto też zabezpieczyć wierzchnią, ciemną warstwę ziemi, czyli próchnicę (sięga ok. 20 cm). Zdejmuje się ją tam, gdzie poziom terenu będzie niwelowany i gdzie będą jeździć maszyny, a następnie składuje w pryzmie.
Budowa skarpy, wzniesień oraz odwodnienie terenu
Grunt trzeba zagęszczać 30 cm warstwami lub poczekać kilka miesięcy, aż sam osiądzie. Może zachodzić jeszcze konieczność odwodnienia działki - jeśli np. woda opadowa zalega na powierzchni gruntu. Potrzebny będzie do tego projekt firmy melioracyjnej lub ogrodniczej. Nadmiar wody może być usuwany poprzez takie ukształtowanie terenu, by woda samoczynnie spływała w pożądanym kierunku (inne opcje to drenaż - z perforowanych rur, układanych na warstwach filtracyjnych - i odwodnienie liniowe - system korytek przykrytych rusztami, odprowadzający wodę z powierzchni utwardzonych).
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Od wyprofilowania rzeźby terenu do sadzenia roślin w zasobnym podłożu daleka droga. Potem trzeba jeszcze kilku lat, żeby krzewy urosły. Ale na efekt warto czekać. W tym czasie dużą rolę będzie odgrywać zieleń zastana na działce, która dodatkowo może zasłaniać ogród od strony sąsiada lub ulicy, a latem dać nam nieco cienia. Teren trzeba urządzić tak, by zapewniał odpoczynek wszystkim członkom rodziny.
Dodatkowo w małym ogrodzie liczy się prostota kompozycji i dbałość o detale, w dużym zaś rośliny sadzi się zazwyczaj w luźnych grupach.
FILM: Prace ziemne w ogrodzie, od czego zacząć?
Źródło: Magazyn Budujemy Dom tekst: Małgorzata Kolmus |