O czym musisz pamiętać podczas planowania ogrodu?
Analiza potrzeb i możliwości
Zanim zaczniesz marzyć o swoim ogrodzie zrób analizę swoich potrzeb i możliwości - zastanów się, co już masz oraz czego chcesz.
Co mam?
- wymierz swoją działkę, sprawdź jak duży jest plac, jaki ma kształt, gdzie jest położony, jakie panują w nim warunki,
- zastanów się, czy posiadasz zasoby finansowe, które możesz przeznaczyć na założenie ogrodu lub/i wynajęcie architekta.
Czego chcę?
- zastanów się jak powinien wyglądać Twój wymarzony ogród oraz jakie rośliny lubisz najbardziej,
- przede wszystkim zastanów się dobrze, ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację roślin. To pozwoli Ci wybrać odpowiedni styl ogrodu.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Konieczny jest projekt
Planowanie ogrodu zaczynamy od sporządzenia projektu. Nasze myśli wymagają wizualizacji! Dopiero ujrzenie na pa pierze projektu ogrodu pozwala ocenić jego wady i zalety. Podstawą kompozycji każdego ogrodu jest jego funkcjonalność. Zaplanuj go tak, aby korzystanie z każdego elementu ogrodu było wygodne, a jego utrzymanie i pielęgnacja niekłopotliwe.
Weź kartkę i ołówek i rozrysuj plan swojej posesji. Nie musi to być dzieło sztuki, gdyż wielokrotnie będziesz go poprawiać. Najpierw stwórz szkic swojego ogrodu, z czasem będziesz uzupełniać go o nowe elementy, aż wreszcie... narysujesz od nowa.
Warto narysować choćby ogólny zarys ogrodu w skali - np. 1:100. Na planie powinny być zaznaczone wszystkie stałe obiekty - dom, garaż, ścieżki ogrodowe i drogi. Aby ułatwić to zadanie, nanieś na rysunek siatkę kwadratów o boku np. 1 m2.
Pomyśl czy w swoim ogrodzie chcesz uprawiać drzewa owocowe, warzywa a może tylko kwiaty lub zupełnie coś innego. A może Twój wymarzony ogród to angielski trawnik i równo przystrzyżone żywopłoty? Wybór należy do Ciebie. Szukając inspiracji warto odwiedzić ogrody znajomych, parki i ogrody botaniczne. Szybko odkryjesz rozwiązania, które Cię zainspirują oraz zobaczysz błędy, których będziesz mógł uniknąć.
Nasz ogród powinien tworzyć spójna całość z domem, dlatego powinniśmy o nim pomyśleć już na etapie powstawania projektu domu. Najlepiej, gdy architekt domu i architekt krajobrazu pracują razem. Pomyśl o swoim ogrodzie jako o zewnętrznym pokoju swojego domu. Warto, aby dom i ogród były utrzymane w tym samym stylu.
Materiały dobierz tak, aby pasowały do tych, z których zbudowany jest dom - np. cegły lub kamień. Jeśli to możliwe zastosuj na tarasie takie same płytki, jakie masz w domu, dobierz meble ogrodowe tak, aby sprawiały wrażenie harmonijnej całości z tarasem i elewacją domu.
Nie zapomnij o tarasie
Doskonałym miejscem w ogrodzie jest taras, dlatego powinien być dobrze przemyślany. Taras jest łącznikiem między domem i ogrodem warto, więc udekorować go roślinami w doniczkach. Będzie on przede wszystkim miejscem spotkań z przyjaciółmi i przyjmowania gości. Musimy, zatem mieć wystarczająco dużo miejsca na rozstawienie mebli do siedzenia i do leżenia.
fot. Anja Osenberg Pixabay Public Domain CC0 |
|
Planując ogród pamiętaj, że każdy z członków rodziny musi w nim znaleźć miejsce dla siebie. Ogród nie tylko jest miejscem, gdzie sadzimy ozdobne rośliny. To także miejsce relaksu, zabaw dzieci i spotkań z przyjaciółmi, fot. Bev Lloyd-Roberts, SXC.jpg | Ogród najlepiej ogrodzić żywopłotem, jednak nie z każdej strony. Kwadratowy lub prostokątny ogród z nasadzeniami wzdłuż wszystkich 4 granic i trawnikiem pośrodku jest zwyczajny i nudny. Wykorzystując żywopłoty ogród można podzielić na "pokoje", fot. Luiz Pinheiro, SXC.jpg |
Kącik wypoczynkowy
W każdym ogrodzie przyda się miejsce do wypoczynku, gdzie będziesz mógł ukryć się przed okiem sąsiadów. Może to być kącik wypoczynkowy przy domu lub pod altaną dającą cień w upalne dni. Miejsce wypoczynku najlepiej zaplanować w odosobnionej części ogrodu, wśród bujnej roślinności. Otulony roślinami, schowany w głębi ogrodu, cichy zakątek da Ci poczucie intymności i pozwoli na chwilę relaksu po ciężkim dniu. Nie ma nic przyjemniejszego niż śniadanie zjedzone pośród pachnących roślin.
Plac zabaw dla dzieci
Miejsce zabaw dzieci powinno być usytuowane w sąsiedztwie domu, w zasięgu wzroku opiekunów. Dla bezpieczeństwa dzieci piaskownica czy plac zabaw muszą znajdować się w pewnej odległości od zbiornika wodnego. Boisko czy kort tenisowy uda się ulokować tylko w dużym ogrodzie, nie należy planować ich pod wysokimi drzewami zacieniającymi teren.
Drogi i ścieżki ogrodowe
Warto już na samym początku zaprojektować drogi prowadzące do wszystkich ważnych miejsc w ogrodzie. Powinny prowadzić do najczęściej odwiedzanych obiektów, takich jak altana czy huśtawka. Zapewni to wygodę i zapobiegnie wydeptywaniu trawnika. Ścieżki służą do wygodnej komunikacji, ale mogą być także ozdobą ogrodu.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Gdzie umieścić architekturę ogrodową?
Blisko domu
Najintensywniej użytkowana jest zazwyczaj część ogrodu wokół domu, wymaga ona przemyślanego zagospodarowania.
-
Nie zapomnij o małej architekturze ogrodowej - jest ona równie ważna co rośliny rosnące w ogrodzie. - Grill najwygodniej zaplanować blisko domu, a dookoła pozostawić dużo miejsca (przyda się podczas spotkań towarzyskich).
- Ognisko jest polecane tylko do dużego ogrodu, musi znajdować się bowiem z dala od granicy działki.
- Warzywnik i ogródek ziołowy dla wygody warto zaplanować blisko domu.
- Miejsce zabaw dzieci powinno być usytuowane w sąsiedztwie domu, w zasięgu wzroku opiekunów. Dla bezpieczeństwa dzieci piaskownica czy plac zabaw muszą znajdować się w bezpiecznej odległości od oczka wodnego.
- Oczko wodne powinno być widoczne z domu lub z tarasu. Najlepiej, jeśli jest oddalone od drzew liściastych, które mogłyby je zaśmiecać. Warto posadzić przy nim rośliny, które będą go zacieniać (w ciągu dnia zbiornik może być nasłoneczniony przez 5 - 6 godzin).
Daleko domu
W oddalonych od domu zakątkach ogrodu warto przewidzieć ścieżki, aby móc swobodnie spacerować wśród bujnej roślinności.
- Altana i inne obiekty służące do wypoczynku biernego najlepiej zaplanować w miejscu odosobnionym, z ładnym widokiem na ogród. W altanie znacznie oddalonej od budynku można urządzać małe przyjęcia nie kolidujące z codziennym życiem pozostałych domowników.
- Boisko czy kort tenisowy uda się ulokować tylko w dużym ogrodzie, nie należy planować ich pod wysokimi drzewami zacieniającymi teren.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Andreas Krappweis, SXC