Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Zaplanuj swój wymarzony ogród | 7 rzeczy, o których musisz pamiętać!

Na każdej działce można zaprojektować i wykonać piękny i funkcjonalny ogród. Bez względu na to czy jesteś posiadaczem dużego ogrodu, czy małego przydomowego ogródka. Planowanie i zakładanie ogrodu nie jest trudne kiedy wiesz jak to zrobić. Przeczytaj nasze porady.

Spis treści
Analiza potrzeb i możliwości Konieczny jest projekt Nie zapomnij o tarasie Kącik wypoczynkowy Plac zabaw dla dzieci Drogi i ścieżki ogrodowe Gdzie umieścić architekturę ogrodową?

O czym musisz pamiętać podczas planowania ogrodu?

Analiza potrzeb i możliwości

Zanim zaczniesz marzyć o swoim ogrodzie zrób analizę swoich potrzeb i możliwości - zastanów się, co już masz oraz czego chcesz.

Co mam?

 • wymierz swoją działkę, sprawdź jak duży jest plac, jaki ma kształt, gdzie jest położony, jakie panują w nim warunki,
 • zastanów się, czy posiadasz zasoby finansowe, które możesz przeznaczyć na założenie ogrodu lub/i wynajęcie architekta.

Czego chcę?

 • zastanów się jak powinien wyglądać Twój wymarzony ogród oraz jakie rośliny lubisz najbardziej,
 • przede wszystkim zastanów się dobrze, ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację roślin. To pozwoli Ci wybrać odpowiedni styl ogrodu.

Konieczny jest projekt

Planowanie ogrodu zaczynamy od sporządzenia projektu. Nasze myśli wymagają wizualizacji! Dopiero ujrzenie na pa pierze projektu ogrodu pozwala ocenić jego wady i zalety. Podstawą kompozycji każdego ogrodu jest jego funkcjonalność. Zaplanuj go tak, aby korzystanie z każdego elementu ogrodu było wygodne, a jego utrzymanie i pielęgnacja niekłopotliwe.

Weź kartkę i ołówek i rozrysuj plan swojej posesji. Nie musi to być dzieło sztuki, gdyż wielokrotnie będziesz go poprawiać. Najpierw stwórz szkic swojego ogrodu, z czasem będziesz uzupełniać go o nowe elementy, aż wreszcie... narysujesz od nowa.

Warto narysować choćby ogólny zarys ogrodu w skali - np. 1:100. Na planie powinny być zaznaczone wszystkie stałe obiekty - dom, garaż, ścieżki ogrodowe i drogi. Aby ułatwić to zadanie, nanieś na rysunek siatkę kwadratów o boku np. 1 m2.

Pomyśl czy w swoim ogrodzie chcesz uprawiać drzewa owocowe, warzywa a może tylko kwiaty lub zupełnie coś innego. A może Twój wymarzony ogród to angielski trawnik i równo przystrzyżone żywopłoty? Wybór należy do Ciebie. Szukając inspiracji warto odwiedzić ogrody znajomych, parki i ogrody botaniczne. Szybko odkryjesz rozwiązania, które Cię zainspirują oraz zobaczysz błędy, których będziesz mógł uniknąć.

Nasz ogród powinien tworzyć spójna całość z domem, dlatego powinniśmy o nim pomyśleć już na etapie powstawania projektu domu. Najlepiej, gdy architekt domu i architekt krajobrazu pracują razem. Pomyśl o swoim ogrodzie jako o zewnętrznym pokoju swojego domu. Warto, aby dom i ogród były utrzymane w tym samym stylu.

Materiały dobierz tak, aby pasowały do tych, z których zbudowany jest dom - np. cegły lub kamień. Jeśli to możliwe zastosuj na tarasie takie same płytki, jakie masz w domu, dobierz meble ogrodowe tak, aby sprawiały wrażenie harmonijnej całości z tarasem i elewacją domu.

Nie zapomnij o tarasie

Doskonałym miejscem w ogrodzie jest taras, dlatego powinien być dobrze przemyślany. Taras jest łącznikiem między domem i ogrodem warto, więc udekorować go roślinami w doniczkach. Będzie on przede wszystkim miejscem spotkań z przyjaciółmi i przyjmowania gości. Musimy, zatem mieć wystarczająco dużo miejsca na rozstawienie mebli do siedzenia i do leżenia.

taras i ogród fot. Anja Osenberg Pixabay Public Domain CC0
fot. Anja Osenberg Pixabay Public Domain CC0
Planowanie i zakładanie ogrodu Planowanie i zakładanie ogrodu
Planując ogród pamiętaj, że każdy z członków rodziny musi w nim znaleźć miejsce dla siebie. Ogród nie tylko jest miejscem, gdzie sadzimy ozdobne rośliny. To także miejsce relaksu, zabaw dzieci i spotkań z przyjaciółmi, fot. Bev Lloyd-Roberts, SXC.jpg Ogród najlepiej ogrodzić żywopłotem, jednak nie z każdej strony. Kwadratowy lub prostokątny ogród z nasadzeniami wzdłuż wszystkich 4 granic i trawnikiem pośrodku jest zwyczajny i nudny. Wykorzystując żywopłoty ogród można podzielić na "pokoje", fot. Luiz Pinheiro, SXC.jpg

Kącik wypoczynkowy

W każdym ogrodzie przyda się miejsce do wypoczynku, gdzie będziesz mógł ukryć się przed okiem sąsiadów. Może to być kącik wypoczynkowy przy domu lub pod altaną dającą cień w upalne dni. Miejsce wypoczynku najlepiej zaplanować w odosobnionej części ogrodu, wśród bujnej roślinności. Otulony roślinami, schowany w głębi ogrodu, cichy zakątek da Ci poczucie intymności i pozwoli na chwilę relaksu po ciężkim dniu. Nie ma nic przyjemniejszego niż śniadanie zjedzone pośród pachnących roślin.

Plac zabaw dla dzieci

Miejsce zabaw dzieci powinno być usytuowane w sąsiedztwie domu, w zasięgu wzroku opiekunów. Dla bezpieczeństwa dzieci piaskownica czy plac zabaw muszą znajdować się w pewnej odległości od zbiornika wodnegoBoisko czy kort tenisowy uda się ulokować tylko w dużym ogrodzie, nie należy planować ich pod wysokimi drzewami zacieniającymi teren.

kącik wypoczynkowy w ogrodzie fot. artemtation Pixabay Public Domain CC0
fot. artemtation Pixabay Public Domain CC0
Planowanie i zakładanie ogrodu Planowanie i zakładanie ogrodu
Aby ścieżki były funkcjonalne, muszą mieć odpowiednią szerokość. Nie mogą być zbyt wąskie, bo nie będą dobrze spełniać swojej roli, fot. Michael Faes SXC. Projektu ogrodu nie da się stworzyć w 5 minut. Trzeba przeanalizować bardzo wiele elementów, tak aby wszystkie połączyć w jedną spójną całość, fot. Renaude Hatsedakis, SXC

Drogi i ścieżki ogrodowe

Warto już na samym początku zaprojektować drogi prowadzące do wszystkich ważnych miejsc w ogrodzie. Powinny prowadzić do najczęściej odwiedzanych obiektów, takich jak altana czy huśtawka. Zapewni to wygodę i zapobiegnie wydeptywaniu trawnika. Ścieżki służą do wygodnej komunikacji, ale mogą być także ozdobą ogrodu.

Gdzie umieścić architekturę ogrodową?

Blisko domu

Najintensywniej użytkowana jest zazwyczaj część ogrodu wokół domu, wymaga ona przemyślanego zagospodarowania.

 • mała architektura ogrodowa fot. Lorraine Shorten Pixabay Public Domain CC0
  Nie zapomnij o małej architekturze ogrodowej - jest ona równie ważna co rośliny rosnące w ogrodzie.
  Taras powinien być łącznikiem między domem i ogrodem (dobrze, jeśli jest duży, by można było organizować na nim spotkania towarzyskie i udekorować roślinami w doniczkach).

 • Grill najwygodniej zaplanować blisko domu, a dookoła pozostawić dużo miejsca (przyda się podczas spotkań towarzyskich).

 • Ognisko jest polecane tylko do dużego ogrodu, musi znajdować się bowiem z dala od granicy działki.

 • Warzywnik i ogródek ziołowy dla wygody warto zaplanować blisko domu.

 • Miejsce zabaw dzieci powinno być usytuowane w sąsiedztwie domu, w zasięgu wzroku opiekunów. Dla bezpieczeństwa dzieci piaskownica czy plac zabaw muszą znajdować się w bezpiecznej odległości od oczka wodnego.

 • Oczko wodne powinno być widoczne z domu lub z tarasu. Najlepiej, jeśli jest oddalone od drzew liściastych, które mogłyby je zaśmiecać. Warto posadzić przy nim rośliny, które będą go zacieniać (w ciągu dnia zbiornik może być nasłoneczniony przez 5 - 6 godzin).


Daleko domu

W oddalonych od domu zakątkach ogrodu warto przewidzieć ścieżki, aby móc swobodnie spacerować wśród bujnej roślinności.

 • Altana i inne obiekty służące do wypoczynku biernego najlepiej zaplanować w miejscu odosobnionym, z ładnym widokiem na ogród. W altanie znacznie oddalonej od budynku można urządzać małe przyjęcia nie kolidujące z codziennym życiem pozostałych domowników.

 • Boisko czy kort tenisowy uda się ulokować tylko w dużym ogrodzie, nie należy planować ich pod wysokimi drzewami zacieniającymi teren.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Andreas Krappweis, SXC

Autor
Zaplanuj swój wymarzony ogród | 7 rzeczy, o których musisz pamiętać!
Zaplanuj swój wymarzony ogród | 7 rzeczy, o których musisz pamiętać!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl