Jak urządzić oczko wodne?

Oczko wodne, fot. Semmelrock

Oczko wodne przyciąga uwagę, wprowadza nastrój, relaksuje i uspokaja. Ponadto, stwarza możliwość obserwowania drobnych zwierząt zwabionych bliskością wody.

Posłuchaj
00:00
9

Warto mieć w ogrodzie przynajmniej niewielkie oczko wodne. Woda wzbogaca bowiem ogród wizualnie, a parując, zwiększa wilgotność powietrza, dzięki czemu poprawia mikroklimat ogrodu. Dzięki temu rośliny lepiej rosną, a nam łatwiej się oddycha.

Mostek z podkładów kolejowych
Fot. A. Grąziewicz

Mostek z podkładów kolejowych może być ciekawą propozycją dla miłośników naturalnego piękna,.

Kaskada
Fot. Wirtua Garden

Kaskada w naturalny sposób będzie natlenić wodę w oczku.

Lokalizacja, kształt i wielkość oczka wodnego

Najlepiej, aby oczko wodne było widoczne z salonu lub tarasu. W tych miejscach spędzamy najwięcej czasu i w ten sposób będziemy mogli często cieszyć się urokami naszej wody.

Poza względami estetycznymi, miejsce na oczko nie powinno być zlokalizowane bezpośrednio pod drzewami – będziemy mieli problem z opadającymi i gnijącymi w wodzie liśćmi, ale też nie może być przez cały dzień w słońcu – zbyt mocno rozgrzana woda sprzyja rozwojowi glonów, co prowadzi do niedoboru tlenu. Warto, aby w pobliżu był dostęp do bieżącej wody, bo ułatwi to prace podczas pielęgnacji stawu.

Bardzo ważny jest kształt zbiornika. Najpopularniejsze, i w zasadzie pasujące do każdego wnętrza, są oczka o naturalnej linii brzegowej. Jednak w prostych, surowych ogrodach o mocno zgeometryzowanych liniach podziału lepiej może wyglądać zbiornik idealnie okrągły lub prostokąty.

Najbezpieczniejsze dla zwierząt są zbiorniki o łagodnie spadzistych brzegach.

Ciekawym rozwiązaniem może być np. zrobienie w drewnianym tarasie sadzawki pozbawionej roślin, a jedynie z dnem wyłożonym żwirem lub otoczakami.

Duże oczko wodne wymaga znacznie mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż małe, o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Dzieje się tak dlatego, że w dużym stawie znacznie łatwiej stworzyć ekosystem zbliżony do naturalnego. Małe oczka wymagają dotleniania, dlatego trzeba w nich zainstalować urządzenia filtrujące i napowietrzające wodę.

Materiały do wykonania oczka wodnego

Na rynku dostępne są różne materiały do wykonania oczka wodnego. Najpopularniejsze z nich to: gotowy prefabrykat plastikowy, elastyczna wykładzina lub folia oraz mata bentonitowa.

Najszybszym, ale jednocześnie chyba najdroższym sposobem na własną sadzawkę jest zakup gotowych form z tworzywa sztucznego. Oferowane są w różnych kształtach i wielkościach (od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów kwadratowych). Wszystkie modele mają zróżnicowaną głębokość i mają wydzielone półki dla roślin.

Oczko wodne, fot. A. Grąziewicz
Fot. A. Grąziewicz

Jeśli wielkość ogrodu pozwala na zbudowanie dużego zbiornika warto, zamiast mostka urozmaicić go przejściem z kamieni.

Stosunkowo mało skomplikowane w wykonaniu są oczka wykładane folią. Stosuje się folie z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE) lub z kauczuku syntetycznego (EPDM). Najlepsza jest folia EPDM ze względu na to, że jest: elastyczna, odporna na niską i wysoką temperaturę oraz promieniowanie UV, a także trudno ją przedziurawić.

Dodatkowo, w celu ochrony folii przed przegryzieniem przez gryzonie czy przedziurawieniem przez korzenie drzew, nieckę uszczelnia się warstwą piasku, na której rozkłada się geowłókninę (o gramaturze co najmniej 200). Niektórzy zalecają stosowanie geowłókniny również na folię, co ma zapobiegać jej przebiciu od wierzchniej strony. Ciekawą propozycją jest dostępna od niedawna folia żwirkowa, która służy do ozdobnego wykończenia brzegów zbiorników wodnych. Kamienie są umieszczone na folii i przytwierdzone do niej spoiwem.

Bentonit to naturalna skała, która chłonąc wodę zwiększa swoją objętość (nawet dwunastokrotnie), staje się plastyczna i tworzy nieprzepuszczalną warstwę. Maty bentonitowe składają się z dwóch warstw włókniny, pomiędzy którymi znajduje się granulat bentonitowy. Po rozłożeniu mat przykrywa się je warstwą ziemi lub piasku i nawilża, aby bentonit mógł wchłonąć wilgoć z gruntu.

We wszystkich niewielkich oczkach trzeba zamontować filtr i pompę, które usuną z wody zanieczyszczenia. Przyda się również druga pompa do jej napowietrzenia.

A może warto wzbogacić swój ogród o strumień? Na rynku dostępne są gotowe zestawy do budowy strumienia zawierające wszystkie niezbędne elementy w dowolnym kształcie i wykończeniu. Można też wyczarować dowolny wymyślony przez siebie kształt strumienia wykorzystując materiały do budowy oczka, czyli folie z tworzyw i geowłókniny.

Tekst: Dominika Surewicz

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści