Zbiornik wodny o nieregularnej linii brzegowej

Zbiornik wodny o nieregularnej linii brzegowej JamesDeMers Pixabay

Pytanie czytelnika: Podobają mi się oczka wodne, które przypominają naturalne zbiorniki. Chciałbym wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać ten efekt.

Posłuchaj
00:00
10

Efekt naturalnego zbiornika wodnego uzyskuje się przede wszystkim poprzez wytyczenie nieregularnej linii brzegowej. Ważne jest także odpowiednie obsadzenie go roślinnością. Stopniowe opadanie dna zbiornika wodnego umożliwia zastosowanie tych gatunków roślin, które mogą rosnąć na różnych głębokościach.

Warto wzorować się na naturalnych zbiornikach, które mają strefy roślinności przechodzące jedna w drugą, bez wyraźnej granicy.

Naturalny staw w ogrodzie, A. Grąziewicz Fot. A. Grąziewicz

Strefy w naturalnym oczku wodnym

  • Strefa łąki wilgotnej – występuje na granicy zbiornika i terenu, który go otacza. Charakteryzuje się podsiąkaniem wody oraz okresowym zalewaniem (po obfitych opadach deszczu lub wiosennych roztopach). Ziemia tutaj nie wysycha. W przypadku zbiorników sztucznych nie ma jednak efektu podsiąkania, jeśli teren nie zostanie odpowiednio wymodelowany.
  • Strefa bagienna i strefa wody płytkiej – występują do głębokości 30 cm. W przypadku zbiorników sztucznych strefę bagienną uzyskuje się poprzez takie ukształtowanie terenu wokół oczka, które zapewni nieustanny dopływ wody do tej strefy.

Zdjęcie tytułowe: JamesDeMers/Pixabay

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści