Logo
Logo
84
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

TOP 45 roślin, które zdobią ogród zimą

Pogrążony w zimowym śnie ogród wcale nie musi być szary i smutny. Jak sprawić, aby w tym czasie wyglądał efektownie? Posadźmy gatunki o ozdobnej korze, poskręcanych fantazyjnie pędach lub kolorowych pędach i utrzymujących się zimą owocach.

Ogród, w którym przeważają gatunki iglaste i zimozielone przez cały rok wygląda prawie tak samo. Warto więc postawić na rośliny zrzucające liście na zimę. Gwarantują nam dużą zmienność w kompozycjach. Wiosną i latem kwitną, potem okrywają się liśćmi, jesienią zmieniają kolory, a zimą ukazują korę o ciekawej fakturze.

Pamiętajmy, że sadząc gatunki efektowne w okresie zimowym trzeba im zapewnić odpowiednie tło. Krzewy o barwnych pędach lub kolorowych owocach trzeba warto posadzić na tle drzew o jasnej korze lub dla kontrastu obok ciemnozielonych roślin iglastych lub zimozielonych. Rośliny kwitnące zimą sadźmy blisko domu, przy wejściu do ogrodu lub wzdłuż ścieżki prowadzącej do drzwi wejściowych, tak by móc je podziwiać także z okien domu.

Rośliny o ozdobnych owocachOwoce miechunki, trzmieliny, ognika i berberysu, fot. Alois Grundner, Andreas, Marc Benedetti, DatWuschel/Pixabay

Owoce – ładne i pożyteczne

Najwięcej gatunków i odmian efektownych zimą znajdziemy w grupie roślin utrzymujących na pędach owoce (niektóre z nich mają również zimozielone liście). W małych ogrodach i przy tarasach można posadzić berberysy, kalinę koralową, irgi, mahonię pospolitą lub ogniki szkarłatne, a także żeńskie odmiany ostrokrzewów i dławisza okrągłolistnego. Jeśli dysponujemy większą powierzchnią warto wybrać rokitnik pospolity, sumak octowiec, różę pomarszczoną lub dziką, jeden z gatunków jarzębu lub głogu.

Długo utrzymujące się na pędach owoce nie tylko ładnie wyglądają, ale stanowią przysmak wielu gatunków ptaków, które zimą w naszych ogrodach często poszukują pożywienia.

Rośliny o ozdobnych pędach i korzeDekoracyjne pędy sumaka, dereni, klonów, trzmieliny, brzozy i wierzby, fot. Hans Braxmeier, Classically Printed, meineresterampe, Michael Gaida, Pixabay; iVerde

Fantazyjne pędy i efektowna kora

Niektóre gatunki zimą, po zrzuceniu liści ukazują barwne pędy lub oryginalnie wyglądającą korę. Do jednych z najbardziej popularnych roślin, które przyciągają wzrok w okresie zimowym są derenie – biały i rozłogowy. Można je sadzić pojedynczo na tle innych roślin albo wykorzystywać do tworzenia żywopłotów. Odmiana ‘Sibirica’ o czerwonych pędach świetnie komponuje się z białymi pniami brzóz, a odmiana ‘Flaviramea’ o żółtej korze ładnie prezentuje się na tle ciemnozielonych cisów i choiny kanadyjskiej. Na rabatach z wrzosami w kwaśnym podłożu dobrze wyglądać będą żarnowce o długich, jasnozielonych pędach.

W ofercie szkółek i centrów ogrodniczych znajdziemy również wiele gatunków i odmian brzóz o pięknej białej korze. W ciepłych regionach Polski ozdobą zimowego ogrodu może być platan klonolistny o „łaciatym” pniu.

Przy oczkach wodnych, altanie lub pojedynczo na trawniku można sadzić odmiany o fantazyjnie poskręcanych pędach, np. wierzbę mandżurską ‘Tortuosa’, leszczynę pospolitą ‘Contorta’ lub 'Red Majestic', wierzbę iwę 'Curly Locks' czy robinię akacjową ‘Tortuosa’.

Oczar Manfred Richter  PixabayKwiaty oczarów, fot. Manfred Richter/Pixabay

Kwitnące zimą

Interesującym dodatkiem do kompozycji są rośliny kwitnące zimą i na przedwiośniu. Na rabatach oraz w małych ogrodach można wykorzystać kolorowe ciemierniki i wrzośce krwiste. Oczary, których kwiaty mają barwę żółtą, pomarańczową lub czerwoną i frędzelkowate płatki oraz leszczyny o żółtych, zwisających kotkach pojawiających się już w styczniu ze względu na osiągane rozmiary potrzebują sporej ilości miejsca i najładniej wyglądają sadzone pojedynczo. Do cieplejszych regionów Polski nadaje się zimokwiat wczesny, jaśmin nagokwiatowy i kalina wonna.

Trawy ozdobne zimąTrawy ozdobne zimą fot. MabelAmber, McStone, Pitsch, Thomas B., Linda Whittington, Ursula/Pixbay

Zasuszone źdźbła i kwiatostany

Nie bez znaczenia jest również pozostawienie jesienią na rabatach kęp traw lub kwiatostanów bylin i krzewów. Choć niektórzy uważają je za nieciekawe „badyle”, pokryte śniegową pierzynką lub skrzącym się w promieniach słońca szronem nabiorą romantyzmu i malowniczego piękna, dodając uroku zimowemu ogrodowi.

Grupą roślin, której kwiatostany oraz liście idealnie sprawdzą się w tej roli są przede wszystkim trawy ozdobne. Na zimowych rabatach wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się zasuszone, pokryte szronem i szumiące na wietrze kwiatostany miskantów, trzcinników lub trzęślicy trzcinowatej. Nie mniej malowniczo wyglądają chochoły utworzone z liści i kwiatów rozlpenicy japońskiej, które nie tylko zdobią ogród, ale też chronią korzenie tej delikatnej rośliny przed przemarznięciem.

Zasuszone główki mikołajków, przegorzanów i szczeci, a także pękate, pomarańczowe owocostany miechunki rozdętej czy eteryczne łuszczynki miesiącznicy pokryte czapeczkami śniegu prezentują się naprawdę pięknie. Pod śnieżną kołdrą nawet brązowe kwiatostany nawłoci, hortensji, zatrwianów, kłosowców, żelaźników, krwawników, rudbekii oraz rozchodników okazałych i jeżówki wyglądają interesująco.

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier,Helga Kattinger, Franz Schmid, Stefan Schweihofer, Marc Benedetti, Roterose, Manfred Richter, Riala, Sabine/Pixabay


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu