Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
231
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

TOP 45 roślin, które zdobią ogród zimą

Pogrążony w zimowym śnie ogród wcale nie musi być szary i smutny. Jak sprawić, aby w tym czasie wyglądał efektownie? Posadźmy gatunki o ozdobnej korze, poskręcanych fantazyjnie pędach lub kolorowych pędach i utrzymujących się zimą owocach.

 

Ogród, w którym przeważają gatunki iglaste i zimozielone przez cały rok wygląda prawie tak samo. Warto więc postawić na rośliny zrzucające liście na zimę. Gwarantują nam dużą zmienność w kompozycjach. Wiosną i latem kwitną, potem okrywają się liśćmi, jesienią zmieniają kolory, a zimą ukazują korę o ciekawej fakturze.

Pamiętajmy, że sadząc gatunki efektowne w okresie zimowym trzeba im zapewnić odpowiednie tło. Krzewy o barwnych pędach lub kolorowych owocach trzeba warto posadzić na tle drzew o jasnej korze lub dla kontrastu obok ciemnozielonych roślin iglastych lub zimozielonych. Rośliny kwitnące zimą sadźmy blisko domu, przy wejściu do ogrodu lub wzdłuż ścieżki prowadzącej do drzwi wejściowych, tak by móc je podziwiać także z okien domu.

Rośliny z owocami ozdobne zimą
Fot. Alois Grundner, Andreas, Marc Benedetti, DatWuschel/Pixabay
Owoce miechunki, trzmieliny, ognika i berberysu

Owoce – ładne i pożyteczne

Najwięcej gatunków i odmian efektownych zimą znajdziemy w grupie roślin utrzymujących na pędach owoce (niektóre z nich mają również zimozielone liście). W małych ogrodach i przy tarasach można posadzić berberysy, kalinę koralową, irgi, mahonię pospolitą lub ogniki szkarłatne, a także żeńskie odmiany ostrokrzewów i dławisza okrągłolistnego. Jeśli dysponujemy większą powierzchnią warto wybrać rokitnik pospolity, sumak octowiec, różę pomarszczoną lub dziką, jeden z gatunków jarzębu lub głogu.

Długo utrzymujące się na pędach owoce nie tylko ładnie wyglądają, ale stanowią przysmak wielu gatunków ptaków, które zimą w naszych ogrodach często poszukują pożywienia.

Rośliny o ładnej korze i pędach ozdobne zimą
Fot. Hans Braxmeier, Classically Printed, meineresterampe, Michael Gaida, Pixabay, iVerde
Dekoracyjne pędy sumaka, dereni, klonów, trzmieliny, brzozy i wierzby

Fantazyjne pędy i efektowna kora

Niektóre gatunki zimą, po zrzuceniu liści ukazują barwne pędy lub oryginalnie wyglądającą korę. Do jednych z najbardziej popularnych roślin, które przyciągają wzrok w okresie zimowym są derenie – biały i rozłogowy. Można je sadzić pojedynczo na tle innych roślin albo wykorzystywać do tworzenia żywopłotów. Odmiana ‘Sibirica’ o czerwonych pędach świetnie komponuje się z białymi pniami brzóz, a odmiana ‘Flaviramea’ o żółtej korze ładnie prezentuje się na tle ciemnozielonych cisów i choiny kanadyjskiej. Na rabatach z wrzosami w kwaśnym podłożu dobrze wyglądać będą żarnowce o długich, jasnozielonych pędach.

W ofercie szkółek i centrów ogrodniczych znajdziemy również wiele gatunków i odmian brzóz o pięknej białej korze. W ciepłych regionach Polski ozdobą zimowego ogrodu może być platan klonolistny o „łaciatym” pniu.

Przy oczkach wodnych, altanie lub pojedynczo na trawniku można sadzić odmiany o fantazyjnie poskręcanych pędach, np. wierzbę mandżurską ‘Tortuosa’, leszczynę pospolitą ‘Contorta’ lub 'Red Majestic', wierzbę iwę 'Curly Locks' czy robinię akacjową ‘Tortuosa’.

Oczar Manfred Richter  Pixabay
Fot. Manfred Richter/Pixabay

Kwiaty oczarów

Kwitnące zimą

Interesującym dodatkiem do kompozycji są rośliny kwitnące zimą i na przedwiośniu. Na rabatach oraz w małych ogrodach można wykorzystać kolorowe ciemierniki i wrzośce krwiste. Oczary, których kwiaty mają barwę żółtą, pomarańczową lub czerwoną i frędzelkowate płatki oraz leszczyny o żółtych, zwisających kotkach pojawiających się już w styczniu ze względu na osiągane rozmiary potrzebują sporej ilości miejsca i najładniej wyglądają sadzone pojedynczo. Do cieplejszych regionów Polski nadaje się zimokwiat wczesny, jaśmin nagokwiatowy i kalina wonna.

Trawy ozdobne zimą
Fot. MabelAmber, McStone, Pitsch, Thomas B., Linda Whittington, Ursula/Pixabay
Trawy ozdobne zimą

Zasuszone źdźbła i kwiatostany

Nie bez znaczenia jest również pozostawienie jesienią na rabatach kęp traw lub kwiatostanów bylin i krzewów. Choć niektórzy uważają je za nieciekawe „badyle”, pokryte śniegową pierzynką lub skrzącym się w promieniach słońca szronem nabiorą romantyzmu i malowniczego piękna, dodając uroku zimowemu ogrodowi.

Grupą roślin, której kwiatostany oraz liście idealnie sprawdzą się w tej roli są przede wszystkim trawy ozdobne. Na zimowych rabatach wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się zasuszone, pokryte szronem i szumiące na wietrze kwiatostany miskantów, trzcinników lub trzęślicy trzcinowatej. Nie mniej malowniczo wyglądają chochoły utworzone z liści i kwiatów rozlpenicy japońskiej, które nie tylko zdobią ogród, ale też chronią korzenie tej delikatnej rośliny przed przemarznięciem.

Zasuszone główki mikołajków, przegorzanów i szczeci, a także pękate, pomarańczowe owocostany miechunki rozdętej czy eteryczne łuszczynki miesiącznicy pokryte czapeczkami śniegu prezentują się naprawdę pięknie. Pod śnieżną kołdrą nawet brązowe kwiatostany nawłoci, hortensji, zatrwianów, kłosowców, żelaźników, krwawników, rudbekii oraz rozchodników okazałych i jeżówki wyglądają interesująco. 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier,Helga Kattinger, Franz Schmid, Stefan Schweihofer, Marc Benedetti, Roterose, Manfred Richter, Riala, Sabine/Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Jeśli jeszcze tego nie robiliśmy, wciąż można ściółkować rabaty, na których rosną wrażliwe na mróz gatunki bylin i krzewów.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu