Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
94
Okazje

Zimowe kwiaty: rośliny ogrodowe kwitnące zimą

Ze wszystkich pór roku zima najmniej kojarzy się nam z ukwieconym ogrodem. A jednak w czasie kiedy większość roślin jest uśpionych pod śniegiem, niektóre właśnie teraz rozpoczynają swoją wegetację, a kilka nawet kwitnie w zimie!

Przedstawiamy rośliny o zimowych kwiatach, które warto posadzić w ogrodzie.

 

Ogród nigdy nie śpi. Nawet kiedy większość roślin drzemie pod puchową pierzynką śniegu, niektóre z nich ani myślą o zimowym odpoczynku – to właśnie czas, kiedy szykują się do kwitnienia.

Myśląc o pierwszych kwiatach ogrodowych zwykle myślimy o roślinach cebulowych kwitnących wczesną wiosną (przebiśniegi, krokusy, narcyzy, itd.). Jednak już kilka miesięcy przed nimi, jeszcze wśród śniegowych krajobrazów kwitną najróżniejsze gatunki krzewów i bylin.

Rośliny ogrodowe kwitnące zimą rozkwitają nagle, niemalże z dnia na dzień. Ich kwiaty, choć często niepozorne, są jednak dobrze widoczne – pojawiają się bowiem na tle białego śniegu. Niektóre z nich dodatkowo pięknie pachną co tylko potęguje bodźce jakich możemy doznać spacerując po ogrodzie w zimie.

Rośliny ogrodowe kwitnące w zimie:
6 najbardziej znanych zimowych kwiatów

Ciemierniki, fot. Plant Publicity Holland
Fot. Plant Publicity Holland

Ciemiernik (Helleborus)

W zależności od gatunku i odmiany, pierwsze kwiaty ciemierników mogą pojawiać się jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Dlatego ciemiernik biały (H. niger) potocznie nazywany jest różą Bożego Narodzenia i śmiało można o nim powiedzieć, że jest zimowym kwiatem. Najpóźniej kwitnące ciemierniki kwitną jeszcze w maju.

Kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne o pięciu płatkach. Występują w różnych kolorach: od białego poprzez różowy, ciemnoczerwony, aż do prawie czarnego (bardzo ciemno-bordowego).

Lubią stanowiska półcieniste do cienistych i osłonięte od wiatru. Są bardzo odporne na niskie temperatury i wyjątkowo długowieczne.

Wrzośce, fot. MrGajowy3 - Pixabay
Fot. MrGajowy3/Pixabay

Wrzosiec (Erica)

To rodzaj małych, gęstych krzewinek (wysokość zależy od odmiany, ale przeciętnie dorastają do 15-40 cm) o zimozielonych liściach, należących do roślin wrzosowatych. W sprzyjających warunkach pogodowych wrzośce zakwitają już w grudniu, często jeszcze pod śniegiem.

Wymagają stanowisk słonecznych lub półcienistych oraz gleb lekko kwaśnych (pH do około 6), próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych. Podczas surowych zim mogą przemarzać lub wysychać, dlatego warto dobrze je okryć przed mrozem.

Zimokwiat wczesny, fot. Wikimedia Commons
Fot. Wikimedia Commons

Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox)

Dzwonkowate kwiaty zimokwiatu mają ok. 3 cm średnicy i pojawiają się już w lutym. Zewnętrzne płatki są jasno żółte, a wewnętrzne purpurowe. Dodatkowym walorem kwiatów zimokwiatów wczesnych jest przyjemny i intensywny zapach, wyczuwany nawet z dużej odległości.

Chińskie pochodzenie rośliny może sprawić, że w ostre zimy może przemarzać. Najlepiej zabezpieczyć go słomianym chochołem lub agrowłókniną.

Wiele osób myli kwitnący zimokwiat z forsycją – podstawową różnicą pomiędzy tymi krzewami jest to, że zimokwiat kwitnie znacznie wcześniej od forsycji.

Oczar posredni, fot. Wikimedia Commons
Fot. Wikimedia Commons

Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia)

To gatunek powstały ze skrzyżowania oczaru omszonego (H. mollis) i oczaru japońskiego (H. japonica). Kwitnie od stycznia (czasem nawet od grudnia!) aż do marca.

Kwiaty oczaru wyglądają niczym frędzelki (przez niektórych nazywane są pajączkami), najczęściej są żółte, czasem pomarańczowe lub lekko czerwone, w zależności od odmiany: 'Primavera' – kwiaty żółte z czerwoną nasadą (kwitnie I-II), 'Feuerzauber' – kwiaty winno-czerwone (kwitnie II-III), 'Jelena' – kwiaty pomarańczowe z ciemniejszą nasadą (kwitnie XII-II).

Dodatkową ozdobą krzewu są pięknie liście przebarwiające się na jesieni na pomarańczowo-czerwono.

Jaśmin nagokwiatowy, fot. Wikipedia Commons
Fot. Wikimedia Commons

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum)

Spotykany jest w naszych ogrodach bardzo rzadko, a szkoda, bo jest bardzo dekoracyjną rośliną. Pierwsze kwiaty ukazują się już w końcu października, a kwitnienie trwa stopniowo aż do końca kwietnia, z przerwami w czasie mrozów. Czasem przy bardzo silnym mrozie kwiaty mogą opadać.

Intensywnie żółte kwiaty jaśminu nagokwiatowego wyrastają pojedynczo na cienkich i bezlistnych pędach. Z uwagi na bardzo wiotkie pędy krzew ten często prowadzony jest jak pnącze – przy kratce ogrodowej. Pędy same nie przytwierdzają się do podpór, dlatego też należy je przywiązywać lub przeplatać.

Kalina wonna, fot. Wikimedia Commons
Fot. Wikimedia Commons

Kalina wonna (Viburnum farreri)

Gdy zimy są łagodne, kwiaty kaliny wonnej mogą pojawić się w styczniu lub na początku lutego, gdy są bardziej mroźne – krzew zakwita w marcu. Pączki kwiatowe mają zabarwienie różowe.

Z czasem, gdy się rozwijają, stają się prawie białe i jak wskazuje na to nazwa rośliny pięknie pachną. Kalina jest dość odporna jest na mrozy, a jesienią jej liście malowniczo przebarwiają się na kolor czerwono-brązowy, co nadaje roślinie niezwykłego uroku.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Manfred Richter, condesign/Pixabay

 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu