Jakie ciemierniki warto posadzić w ogrodzie?
Koniec zimy jest mało ciekawym okresem w ogrodzie. Większość roślin jest jeszcze uśpionych. Jednak są rośliny, które kwitną w tym nietypowym okresie – to ciemierniki. Dowiedz się, jakie gatunki warto posadzić w ogrodzie.
Ciemierniki: kwitnienie, wymagania
Między lutym a kwietniem kwitną ciemierniki (Helleborus) – długowieczne i wytrzymałe na mrozy byliny. Rośliny te najlepiej rosną na żyznej, próchnicznej i cięższej glebie. Preferują przepuszczalne i wilgotniejsze podłoże. Latem rośliny zawiązują pąki kwiatowe, dlatego podczas upalnych dni należy je obficie podlewać.
Sadząc ciemierniki w ogrodzie trzeba pamiętać, że rośliny te dobrze czują się w półcieniu, w sąsiedztwie wyższych roślin. Źle znoszą przesadzanie – szczególnie wrażliwe są na uszkodzenia korzeni. Dlatego warto dobrze zaplanować dla nich stanowisko.
Ciemierniki bardzo dobrze komponują się z roślinami zimozielonymi np. bukszpanem, kosodrzewiną, bluszczem czy bergenią.
Ciemierniki do uprawy w ogrodzie
Najczęściej uprawianym gatunkiem jest zimozielony ciemiernik biały (Helleborus niger). Dorasta do 30 cm wysokości, jego liście są dłoniasto złożone, skórzaste, o nieregularnym zębowaniu. Białe kwiaty zebrane w grupach 1-3 pojawiają się na szypułkach i górują nad zieloną kępą liści. Poza ciemiernikiem białym w ogrodzie i w donicach na tarasach możemy uprawiać jeszcze cztery inne gatunki ciemierników.
- Ciemiernik purpurowy (Helleborus purpurascens) – o czerwonawym zabarwieniu kwiatów skierowanych ku dołowi.
- Ciemiernik ogrodowy (Helleborus x hybridus) – występujący w wielu odmianach o różnych barwach kwiatów np. żółtych ‘Yellow Lady’. Dorastają do 50-70 cm wysokości.
- Ciemiernik orientalny (Helleborus orientalis) – o zielonkawym kolorze kwiatów, do 40 cm wysokości.
- Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) – wyróżniają go ciemnopurpurowye liście, a jasne kwiaty są czerwono obrzeżone.
Ciemierniki mają też swoje zastosowanie w domach. Ich piękne i trwałe kwiaty można swobodnie ścinać do wazonów. Coraz częściej spotyka się też te rośliny w uprawie doniczkowej (sprzedawane w okresie zimowym). Należy jednak pamiętać, że wszystkie części ciemierników są toksyczne, zawierają heleborynę, która powoduje ogólne zatrucie i może podrażniać skórę.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl Zdjęcie tytułowe: congerdesign / Pixabay
Komentarze