Ciemierniki: kwitnienie, wymagania
Między lutym a kwietniem kwitną ciemierniki (Helleborus) – długowieczne i wytrzymałe na mrozy byliny. Rośliny te najlepiej rosną na żyznej, próchnicznej i cięższej glebie. Preferują przepuszczalne i wilgotniejsze podłoże. Latem rośliny zawiązują pąki kwiatowe, dlatego podczas upalnych dni należy je obficie podlewać.
Sadząc ciemierniki w ogrodzie trzeba pamiętać, że rośliny te dobrze czują się w półcieniu, w sąsiedztwie wyższych roślin. Źle znoszą przesadzanie – szczególnie wrażliwe są na uszkodzenia korzeni. Dlatego warto dobrze zaplanować dla nich stanowisko.
Ciemierniki bardzo dobrze komponują się z roślinami zimozielonymi np. bukszpanem, kosodrzewiną, bluszczem czy bergenią.
Ciemierniki do uprawy w ogrodzie
W pierwszych miesiącach roku, gdy jest jeszcze niewiele kwitnących roślin, delikatne kwiaty ciemierników ozdabiają rabaty i pojemniki. W zależności od odmiany są we wszystkich odcieniach różu, bieli i czerwieni, a jako że swobodnie się krzyżują, jest szansa, iż odkryjesz niespodziewane kombinacje barw, jeśli rośliny rozsiewały się swobodnie.
Najczęściej uprawianym gatunkiem jest zimozielony ciemiernik biały (Helleborus niger). Dorasta do 30 cm wysokości, jego liście są dłoniasto złożone, skórzaste, o nieregularnym zębowaniu. Białe kwiaty zebrane w grupach 1-3 pojawiają się na szypułkach i górują nad zieloną kępą liści. Poza ciemiernikiem białym w ogrodzie i w donicach na tarasach możemy uprawiać jeszcze cztery inne gatunki ciemierników.
- Ciemiernik purpurowy (Helleborus purpurascens) – o czerwonawym zabarwieniu kwiatów skierowanych ku dołowi.
- Ciemiernik ogrodowy (Helleborus x hybridus) – występujący w wielu odmianach o różnych barwach kwiatów np. żółtych ‘Yellow Lady’. Dorastają do 50-70 cm wysokości.
- Ciemiernik orientalny (Helleborus orientalis) – o zielonkawym kolorze kwiatów, do 40 cm wysokości.
- Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) – wyróżniają go ciemnopurpurowye liście, a jasne kwiaty są czerwono obrzeżone.
Ciemierniki mają też swoje zastosowanie w domach. Ich piękne i trwałe kwiaty można swobodnie ścinać do wazonów. Coraz częściej spotyka się też te rośliny w uprawie doniczkowej (sprzedawane w okresie zimowym). Należy jednak pamiętać, że wszystkie części ciemierników są toksyczne, zawierają heleborynę, która powoduje ogólne zatrucie i może podrażniać skórę.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl Zdjęcie tytułowe: congerdesign / Pixabay