Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) to bylina ogrodowa kwitnąca zimą. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Kwiaty ciemiernika rozchylają się tylko nieznacznie, mają płatki zielone z czerwonym obrzeżeniem. Zachowują dekoracyjność do połowy lata, do czasu dojrzewania nasion. Ciemiernik kwitnie od lutego do czerwca, a jego kwiaty osiągają wysokość do 50 cm. Jest jednym z najchętniej uprawianych ciemierników w Polsce.

Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) jest również najłatwiejszym w uprawie ciemiernikiem. Wysuszone kłącza rośliny charakteryzują się ostrym zapachem, stąd jego niesławna nazwa. Gatunek ten jest zimozielony.

Uprawa ciemiernika cuchnącego

Ciemiernik cuchnący preferuje stanowisko półcieniste, zacienione i najlepiej zaciszne, osłonięte od wiatru. Jest byliną odporną na niską temperaturę. Najlepiej rośnie w glebie próchnicznej, wilgotnej i z zawartością wapnia. Przygotowując podłoże pod posadzenie ciemierników, powinniśmy pamiętać o jego głębokim przekopaniu. Ciemiernik jest rośliną długowieczną - nie wymaga przesadzania nawet przez 10 lat.

Więcej informacji o ciemiernikach - zimowych kwiatach

Ważne: wokół ciemiernika nie należy zruszać gleby, gdyż roślina ma bardzo wrażliwy system korzeniowy na wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Z tego też powodu należy przemyśleć miejsce jej posadzenia, aby nie było potrzeby przesadzania przez najbliższe 10 lat.

Pielęgnacja ciemiernika

Glebę wokół ciemiernika należy utrzymywać wilgotną. Wczesną wiosną można zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym.

Uwaga!

Wszystkie części ciemierników są trujące, zawierają trujący glikozyd - heleborynę. Spożycie nasion, korzeni lub części nadziemnych powoduje zatrucie, a kontakt z sokiem może wywoływać powstawanie pęcherzy na skórze.

fot. Plant Publicity Holland