Logo
Logo

Sadzenie ciemierników: krok po kroku

Ożyw zimowy krajobraz, sadząc w ogrodzie ciemierniki! Rośliny te są inaczej nazwane zimowymi różami nie bez powodu. Ich piękne kwiaty są wyjątkowe, duże i pojawiają się w naszych ogrodach lub donicach na tarasach już od stycznia. Dowiedz się, jak bez błędów, gdzie i kiedy najlepiej sadzić ciemierniki.

Spis treści
Jakimi roślinami są ciemierniki? Gdzie sadzić ciemierniki? Kiedy sadzić ciemierniki?

Ciemierniki (łac. Helleborus) to wieloletnie byliny, które znane są przede wszystkim ze swojego nietypowego terminu kwitnienia, który przypada na zimę. Na ich kwiaty możemy czasem natrafić już od końca stycznia!

Rośliny te są popularne i łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych, gdzie znajdujemy je w formie gotowych sadzonek w doniczkach. Ciemierniki można rozmnażać samemu, poprzez wysiew nasion, jednak jest to trudniejsze i czasochłonne, a dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że mogą różnić się od swojej rośliny matecznej.

 

Przygotowanie miejsca

Przy wyborze stanowiska musimy pamiętać, że będą one rosnąć w danym miejscu przez wiele lat – przygotujmy ich stanowisko najlepiej jak możemy.

  • Miejsce to powinno być ciepłe – osłonięte od wiatrów i tym samym naturalnie chronione przed większymi mrozami.
  • Najlepiej rosną w półcieniu.
  • Ciemierniki potrzebują żyznych i lekko zbitych (gliniastych) gleb o zasadowym odczynie (wapiennych).
  • Rośliny te są dość wrażliwe na suszę – starajmy się utrzymywać umiarkowaną wilgotność podłoża.

Termin sadzenia ciemierników

Wyrośnięte sadzonki ciemierników najlepiej sadzić w dwóch terminach – w maju, zaraz po kwitnieniu, albo najlepiej pod koniec sierpnia i we wrześniu.

Zaraz po posadzeniu nie zapominajmy podlewać roślin. Nawożenie natomiast zostawmy na kolejny rok, ponieważ rośliny muszą mieć czas na wykształcenie zdrowego systemu korzeniowego w nowym miejscu.

Zdarza się, że nie będą kwitnąć w pierwszym roku po posadzeniu, ale nie należy się tym martwić – ciemierniki to rośliny, które muszą się zaadoptować w nowym miejscu.Zdjęcie tytułowe: anoldent/CC BY-SA 2.0/Flickr

 

Autor
Sadzenie ciemierników: krok po kroku
Sadzenie ciemierników: krok po kroku
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl