Ciemierniki przyciągają swoją urodą już od kilkudziesięciu lat. Mogą mieć barwy ciemniejsze oraz jaśniejsze: białą, burgund, czerwoną, fioletową, żółtą, a nawet różową. Każdy znajdzie coś dla siebie. Rośliny te nie są amatorami przesadzania, dlatego warto znaleźć i lokum, w którym dożyją późnej starości. Dlaczego tak się o niej wypowiadam? To długowieczna roślina, która nawet po 10 latach potrafi świetnie ukorzeniać się w jednym, macierzystym miejscu. Co jednak w przypadku, gdy musicie ją przesadzić? Czego warto unikać? Sprawdźcie moją poradę - sama tak przygotowuję je do nieuniknionej zmiany miejsca na działce.
Przez ten 1 błąd ciemierniki marnieją po przesadzeniu. Czego unikać?
Ciemierniki to dość kapryśne rośliny, które potrafią bardzo źle znosić przesadzanie. To konserwatyście wśród roślin - najlepiej przemyśleć miejsce, aby nie przesadzać ich kilkakrotnie w ciągu kilku lat. Roślina potrzebuje odpowiedniego czasu, aby móc zaklimatyzować się, co jest zupełnie normalne w jej przypadku.
Podczas sadzenia, jak i przesadzania musimy uważać, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. To bardzo delikatna struktura, która może być narażona na złe warunki gleby, do której będzie wkopana. Wapienna i gliniasta gleba to jedna z tych, która pomoże im utrzymać się w nienagannej kondycji.
Kolejną ważnym czynnikiem jest kondycja gleby - wystrzegajcie się przesadzania ich tuż na początku marca, gdy ziemia jest jeszcze skostniała i dość zmarznięta. To nie przysłuży się roślinie do dalszego rozwoju. Po wybraniu należytego miejsca włóżcie rośliny na głębokość około 0,5 metra, nie płycej. Dzięki temu prawidłowo rozwinie bryłę korzeniową i będziecie mieć szansę na to, że lepiej się przyjmie.
Czy ciemierniki się przycina?
Ciemierniki kwitną od lutego do kwietnia. Swoje piękne i dorodne kwiaty rozwijają tylko wtedy, gdy roślina jest zdrowa i pozbawiona lokatorów na gapę. Czy należy ciemierniki przycinać? Wiele osób zastanawia się, czy taki zabieg jest konieczny.
Przede wszystkim służy on prześwietleniu rośliny i sprawdzeniu, czy nie pojawiły się znamiona chorób grzybowych. Dodatkowo ciecie może być wykonywane wtedy, gdy widzimy przekwitnięte kwiaty lub zbrązowiałe liście. Dzięki temu ciemierniki nie będą się wysilały, idąc w liście, zamiast w ozdobne kwiaty.
Piękno tych roślin jest niebywałe, jednak nie zapominajcie o tym, że to silnie trujące rośliny. Jednak każda "trucizna" w niewielkiej dawce potrafi leczyć. Składniki i ekstrakty pochodzące z ciemierników są stosowane przy produkcji leków nasercowych.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: knelson20 / AdobeStock