Logo
Logo

Zimozielone krzewy liściaste w doniczkach

Na balkonie i tarasie można stworzyć zimozielony ogród w donicach. Przedstawiamy listę gatunków zimozielonych krzewów do uprawy w doniczkach na balkonie i tarasie oraz proponujemy ich dekoracyjne odmiany. Wszystkie wymienione rośliny mogą zimować w pojemnikach. Należy je jedynie zakryć od wiatru słomianymi osłonami.

Spis treści
Zimozielone krzewy liściaste Bukszpan Kiścień Waltera Zimozielone krzewy kwitnące Rododendron Pięciornik

W ogrodzie rośliny o zielonych liściach są bardzo często tylko tłem dla kwitnących roślin. Na balkonie i tarasie krzewy liściaste mogą być główną ozdobą. Liście można potraktować jako główny składnik kompozycji, wykorzystując subtelne różnice w odcieniach ich zieleni. Niezmiernie ważna jest przestrzenna forma roślinnej kompozycji oraz odpowiednio dobrane doniczki.

 

Ozdobne z liści zimozielone krzewy w doniczkach

Zimozielone krzewy liściaste nie zrzucają liści na zimę – wyglądają dekoracyjnie przez cały rok. Wymagają stanowisk ciepłych i osłoniętych. Szczególnie wrażliwe są na przemarzanie bryły korzeniowej, mroźne, suche wiatry oraz intensywne nasłonecznienie – powodujące silne wysuszenie liści i pędów.

Pomimo ich wrażliwości, zimozielone krzewy liściaste są coraz częściej uprawiane w doniczkach na balkonie i tarasie. Niektóre mają błyszczące liście: zielone, paskowane lub kolorowe. Wiele z nich ma także bardzo ozdobne kwiaty.

Bukszpan do doniczki

Bukszpan drobnolistny oraz bukszpan wiecznie zielony to zimozielone, długowieczne krzewy o powolnym wzroście. Są jedynymi z najczęściej wybieranych roślin w uprawie w doniczkach.

Rośliny te można formować w dowolne kształty - najlepiej prezentują się kule i stożki. Cięcie można wykonać w dwóch terminach – wczesną wiosną (w marcu) oraz w połowie lata (nie później niż w sierpniu). Bardzo dekoracyjnie wyglądają bukszpany o kolorowych liściach.

Bukszpany najlepiej prezentują się w dużych prostych doniczkach o jednolitych kolorach. Bardzo kolorowe i pstrokate doniczki odwracają uwagę od samej rośliny.

W bardzo mroźne zimy bukszpan może przemarzać – dobrze jest osłaniać rośliny na zimę agrowłókniną i podlewać jesienią oraz podczas zimy gdy temperatura wzrasta powyżej zera. Bukszpany są niewybredne co do gleby oraz stanowiska. Dobrze rosną w każdej glebie oraz na stanowisku słonecznym i zacienionym.

Polecane odmiany

Odmiany bukszpanu drobnolistnego:

  • 'Faulkner' – odporny na mróz
  • 'Golden Triumph' – liście z beżowym obrzeżeniem
  • 'Rococo' – bardzo wolny przyrost

Odmiany bukszpanu wiecznie zielonego:

  • 'Aurea Pendula' – częściowo zwisające pędy
  • 'Golden China' – żółto-zielone liście
  • 'Kraków' – doskonały do formowania

Kiścień Waltera do doniczki

Ten zimozielony krzew ozdobny jest z lancetowatych, połyskliwych liści o barwie czerwono-bordowej lub zielonej z kremowymi plamkami – odmiana 'Rainbow'.

Kiścień Waltera lubi stanowisko osłonięte przed wiatrem, półcieniste lub cieniste, wymaga gleby kwaśnej. Mimo, że utrzyma się na stanowisku cienistym to najlepiej wybrać mu miejsce półcieniste, gdyż promienie słoneczne będą ładnie wybarwiać liście.

Bukszpan i kiścień Waltera
Fot. Plant Publicity Holland, KENPEI CC-BY-SA-3.0 / Wikimedia Commons
Bukszpan wieczniezielony i kiścień Waltera

Kwitnące zimozielone krzewy idealne w doniczkach

Zimozielone krzewy liściaste uprawia się przede wszystkim dla ich ozdobnych liści. Nie oznacza to jednak, że nie tworzą one kwiatów. Niekiedy kwiaty pojawiają się na bardzo krótko lub nie są dekoracyjne, bardzo często jednak to właśnie kwiaty są niewątpliwą ozdobą zimozielonych krzewów liściastych.

Rododendrony i azalie do doniczki

Istnieje bardzo wiele gatunków i odmian różanecznika oraz azalii idealnych do uprawy w doniczkach na balkonie i tarasie. Różnią się one wielkością oraz kolorem kwiatów – mogą być białe, żółte, czerwone, różowe, fioletowe oraz dwubarwne.

Różanecznik i azalia w okresie kwitnienia – od końca kwietnia, do czerwca, będą niewątpliwą ozdobą każdego balkonu i tarasu.

Po opadnięciu kwiatów dekoracyjne są ciemnozielone, skórzaste, błyszczące liście. Różanecznik i azalia najlepiej rosną na stanowisku półcienistym. Dobrze wyglądają w dużych, kamiennych donicach z orientalnymi wzorami.

Należy pamiętać, że rośliny te wymagają kwaśnego i przepuszczalnego podłoża. Na dnie donicy warto przygotować warstwę drenażu. Doskonale sprawdzają się w uprawie w doniczkach na balkonie lub tarasie, pod warunkiem, że wybierzemy odmiany karłowe i wolnorosnące.

W bardzo mroźne zimy różanecznik i azalia mogą przemarzać – dobrze jest osłaniać rośliny na zimę agrowłókniną.

Rododendron i pięciornik
Fot. Jana, Brigitte Werner / Pixabay
Rododendron i pięciornik

Pięciornik do doniczki

Pięciornik krzewiasty jest bardzo wytrzymały na mrozy i suszę. Kwitnie nieprzerwanie przez pół roku - od maja do października. Znanych jest ponad 30 odmian – najwyższe dorastają zaledwie do około 1 m wysokości. Kwitną przeważnie w różnych odcieniach żółci, ale również na biało, różowo i pomarańczowo. Pięciornik krzewiasty wymaga stanowiska słonecznego lub lekko ocienionego.

Polecane odmiany:

  • 'Pink Beauty' – kwiaty różowe,
  • 'Princess' – kwiaty bladoróżowe,
  • 'Sommerflor' – kwiaty żółte, mrozoodporny.

 
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Jana / Pixabay, Plant Publicity Holland, KENPEI CC-BY-SA-3.0 / Wikimedia Commons, Brigitte Werner, Anja Osenberg / Pixabay

Autor
Zimozielone krzewy liściaste w doniczkach
Zimozielone krzewy liściaste w doniczkach
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl