Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
70
Okazje

Gdzie posadzić bukszpan w ogrodzie?

Zimozielone liście, niewielkie wymagania uprawowe i możliwości formowania sprawiają, że bukszpany od stuleci wykorzystywane są w ogrodach. Choć niektórym bukszpan kojarzy się głownie z renesansowymi parterami przy rezydencjach, w ogrodach przydomowych i na działkach można go wykorzystywać na wiele innych sposobów. Pasuje do założeń w stylu angielskim i francuskim, minimalistycznym, dworkowym, a nawet orientalnym.

 

Bukszpany (Buxus sempervirens) są jak klocki lego. Można z nich stworzyć w ogrodzie prawie wszystko i to prawie na każdym stanowisku. I choć najlepiej rozwijają się w miejscach słonecznych lub częściowo zacienionych, dadzą sobie radę także cieniu. Mogą rosnąć na przeciętnej ogrodowej glebie, ale najlepiej rozwijają się w podłożu przepuszczalnym, gliniastym o odczynie pH 6,5-7,0. Wymagają umiarkowanego podlewania, nie lubią podmokłej gleby. Mogą stanowić dodatek do ogrodowych kompozycji, np. być jednym z elementów bylinowej rabaty lub kompozycji z krzewów, podkreślać urodę innych roślin i ogrodowych ścieżek, albo stanowić element dominujący w całym założeniu. Pamiętajmy, że regularnie strzyżone krzewy wymagają regularnego nawożenia, aby cieszyły oko intensywną zielenią i zdrowym wyglądem.

Fot. iBulb, iVerde

Obwódki i żywopłoty z bukszpanu

Doskonale porządkują ogrodową przestrzeń. Niskie obwódkowe żywopłoty (ok. 30-50 cm wysokości) to świetny sposób na to, by zamknąć w ramach, jak w obrazie, roślinną kompozycję. Obwódki przydają się przede wszystkim na rabatach, których wygląd dynamicznie się zmienia – np. wiosną pojawiają się gatunki cebulowe, a później wyrastają dumne, kwitnące byliny, albo rosną na niej kwitnące krzewy posadzone w nieuporządkowany sposób. Obwódka z bukszpanu nadaje się doskonale do obramowania różanej rabaty, podzielenia grządek w warzywniku i ogródku ziołowym. Bukszpanowy żywopłot jest atrakcyjny przez cały rok, nawet zimą, gdy rabata jest mało efektowna – podłoże pokrywa jedynie stroisz, pędy suchych roślin lub warstwa ściółki. Zależenie od stylu ogrodu obwódki mogą być wytyczone po liniach prostych lub płynnych, nieregularnych.

Obwódki z bukszpanu w ogrodzie fot. iBulb

Fot. iBulb

Żywopłotem z bukszpanu o wysokości ok. 1-1,5 metra można podzielić przestrzeń ogrodu na zakątki o różnych funkcjach – oddzielić od siebie część reprezentacyjną od wypoczynkowej lub wypoczynkową od użytkowej. Krzewy formuje się je tworząc kształt muru lub ozdabia dodatkowymi elementami – wycinając na rogach kule, spirale, stożki. Warto pamiętać, że dzieląc ogród na fragmenty za pomocą bukszpanowego żywopłotu równocześnie zmniejszamy powierzchnię użytkową. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o założeniu żywopłotu, sprawdźmy, czy pozostawiona przestrzeń do wypoczynku jest dla nas wystarczająca.

Trzeba pamiętać, że od północnej strony zimozielonego żywopłotu z bukszpanu przestrzeń będzie zacieniona. W takim miejscu można uprawiać cienioznośne paprocie, bodziszki, parzydło leśne, funkie, żurawki, miodunki, pluskwicę groniastą, tawułki Arendsa, zawilec japoński, fiołki, przylaszczki i ciemierniki.

Fot. iBulb, iVerde

Zielone rzeźby z bukszpanów

Z jednego, niepozornie wyglądającego krzewu można wyczarować niezwykłej urody zieloną rzeźbę, która sprawi, że ogród będzie jedyny w swoim rodzaju. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Uformowanie zielonej rzeźby to czynność pracochłonna. Na efekt trzeba czekać zwykle ok. 10 lat, ale warto! Najlepszym miejscem w ogrodzie, w którym może znajdować się zielona rzeźba to przedogródek (tuż przy samej furtce, przy głównym wejściu do domu, wjeździe na posesję i do garażu) oraz rabaty przy tarasie. Formowany bukszpan doskonale wyglądać będzie również w części rekreacyjnej – przy ścieżce ogrodowej, na bylinowej rabacie pośród kwitnących bylin i wczesnowiosennych gatunków cebulowych, przy ogrodowej altanie lub obok ławki w kąciku wypoczynkowym. Pamiętajmy, że geometryczne formy dobrze wyglądają w parach (np. na przeciwko siebie), a rośliny formowane na kształt zwierząt lub spirali pojedynczo.

Fot. Isanto, Cyril CRAUSAZ, Kirsten Natzan/Pixabay, hcast, meryll/Fotolia

Bukszpanowe kule

Zimozielony bukszpan prawie w każdym ogrodzie dobrze wygląda po przycięciu w kulę. Roślinę można od początku przycinać samemu, albo kupić sadzonkę już uformowaną i regularnie ją strzyc w taki sposób, jak to zrobiono w szkółce. Kula doskonale prezentuje się na tle jasnoszarego żwiru lub kamieni.

W ogrodach minimalistycznych można tworzyć zielone kule i sadzić bez towarzystwa innych roślin. Tak ukształtowane bukszpany dobrze wyglądają też w zestawieniu z trawami ozdobnymi (na słonecznym stanowisku) – kostrzewą popielatą, miskantami, rozplenicą japońską oraz imperatą cylindryczną 'Red Baron'. W ogrodach orientalnych formowane bukszpany pięknie będą się komponować z kwitnącymi wiosną azaliami, klonami palmowymi i japońskimi czerwonych liściach, magnoliami oraz pierisami.

Bukszpany w donicach fot. iVerde

Fot. iVerde

Uprawa bukszpanów w donicach

W pojemnikach na balkonach i tarasach bukszpany sprawdzają się znakomicie. Pięknie wyglądają w dużych ceramicznych donicach oraz dużych wiklinowych koszach. Można je ustawiać pojedynczo lub w grupach z innymi roślinami wieloletnimi rosnącymi w pojemnikach (róże, hortensje) oraz wykorzystywać jako tło dla kwitnących roślin sezonowych (pelargonie, fuksje, surfinie i lobelie). W okresie świątecznym, podczas ogrodowych przyjęć rośliny można ozdabiać bombkami, pisankami oraz innymi dekoracjami. Sztywne liście bukszpanów na pewno nie zostaną przez nie uszkodzone.

 Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iBulb

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu