Lobelia przylądkowa to niewielka jednoroczna roślina należąca do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Pochodzi z Afryki Południowej. Tworzy gęste kępy i kobierce składające się w wiotkich łodyg, z których wyrastają drobne, czasem błyszczące liście i obfite kwiaty o barwie białej, różowej, czerwonej, purpurowej i niebieskiej. Lobelia kwitnie od wiosny aż do jesieni.

Warunki uprawy lobelii przylądkowej

Roślina dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale znosi również półcień. Najlepiej ją sadzić w przepuszczalnych, próchniczych lub piaszczysto-gliniastych glebach.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne podlewanie lobelii, gdyż nie znosi zarówno nadmiaru wody jak i suchego podłoża.

Przycinając roślinę po kwitnieniu, pobudza się ją do ponownego wytworzenia kwiatów. W czasie kwitnienia warto dokarmiać ją płynnymi nawozami wieloskładnikowymi.

Lobelię rozmnaża się przez wysiew nasion w lutym i marcu do inspektu lub w kwietniu i maju wprost do gruntu.

Czasem jest atakowana przez szkodniki: mszyce i przędziorki.

Zastosowanie lobelii

Lobelia ma zastosowanie w ogrodzie przede wszystkim jako roślina uprawiana w wiszących pojemnikach dekorujących balkony, tarasy i altany. Z powodzeniem można ją również sadzić rabatach mieszanych. Jest lubiana przez pszczoły. Dobrze wygląda w kompozycji z gazaniami i werbenami.

fot. M. Mazik