Zobacz, jakie niezwykłe kompozycje można wyczarować z lobelii. W różnych stylach, w różnych kolorach, spokojne lub pełne energii. Dobór kształtu i koloru donicy też ma duże znaczenie, ale nie bój się eksperymentować tego lata.
Oto 10 pomysłów na donice z lobeliami – w tym sezonie to jedne z modniejszych roślin na balkon i taras.
Niebieskie kwiaty i niezawodne kwitnienie przez całe lato. Z tym kojarzymy głównie jednoroczną lobelię przylądkową, jedną z podstawowych i najbardziej klasycznych roślin do pojemników na balkon lub taras. Jakie ma zalety i dlaczego tak lubimy ją sadzić w donicach? Nie tylko kolor, ale i pokrój rośliny sprawia, że świetnie się prezentuje między innymi, wyższymi okazami. Lobelia jest świetnym "wypełniaczem" – poduszkowaty pokrój i delikatne, wiotkie łodygi, latem gęsto pokryte kwiatami, urzekają swym wyglądem.
Najbardziej klasyczna jest lobelia kwitnąca na niebiesko lub biało, ale w sprzedaży spotkamy również odmiany zwisłe (Lobelia erinus var. pendula) o kwiatach białych, karminowoczerwonych, fioletowych czy różowych. Bardziej zwarte rośliny nadają się do donic stojących na ziemi, a te zwisłe lepiej prezentują się w wiszących koszach lub skrzynkach – można je montować na balustradach, stawiać na murkach czy parapetach.
W donicach sadzi się najczęściej jednoroczną lobelię przylądkową (Lobelia erinus) o przewieszających się pędach, ale na rabatach sprawdza się gatunek wieloletni – lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis) o wzniesionych pędach.
Sadzenie i pielęgnacja lobelii w donicach
Zaletą lobelii jest to, że kwitną od wiosny do jesieni. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, aby rośliny powtarzały kwitnienie. Po pierwsze są to delikatne rośliny, wrażliwe na mrozy. Do docelowych donic na balkonie lub tarasie można je posadzić dopiero po Zimnych ogrodnikach i Zimnej Zośce, czyli w drugiej połowie maja.
Podłoże, w którym będą rosły lobelie powinno być żyzne i przepuszczalne. Nie można dopuścić ani do przesuszenia ziemi, ani do tego, by woda stała w doniczce. Trzeba też pamiętać o regularnym nawożeniu roślin nawozami do kwitnących roślin balkonowych. Jeśli nie będziemy mieć czasu na regularne nawożenie, podczas sadzenia do podłoża można dodać hydrożel, albo nawóz otoczkowany o przedłużonym działaniu.
Donice z lobeliami stawiamy na jasnym stanowisku, ale trzeba pamiętać o tym, że zbyt silne słońce może powodować odbarwianie się kwiatów. Ponieważ od wysiania nasion do kwitnienia lobelii mija sporo czasu (wysiew styczeń / luty), jeśli nie przygotowaliśmy sami rozsady, najlepiej kupić wiosną gotowe sadzonki.
Niebieska, szkliwiona donica z poprzecznymi prążkami przypomina delikatne morskie fale. Zestawienie dwóch roślin o podobnym pokroju, lobelii i białego wilczomleczu, tchnie wakacyjnym spokojem. A dodatek w postaci żółtego tataraku wywołuje uśmiech radości.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Tatarak trawiasty (Acorus gramineus) 'Ogon' Wilczomlecz (Euphorbia hybrid) Diamond Snow® Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) Laguna® Compact Blue with Eye
Spokojne zestawienie roślin w prążkowanej donicy – begonia o dużych, brązowawych liściach gra tu główną rolę, a bladoróżowa smagliczka i biała lobelia są dodatkami, które stanowią dla niej świetne tło i oddzielają od brązowego szkliwa pojemnika.
Wyrazisty, kobaltowy, szkliwiony pojemnik przysłaniają bujne, limonkowe liście wilca – dodają lekkości i rozweselają to zestawienie roślin. Ciemnofioletowe kwiaty petunii wyglądałyby tu zbyt ciężko, gdyby nie zostały zestawione z błękitnymi kępami lobelii.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas) Margarita Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) Laguna® Sky Blue Petunia (Petunia hybrid) Supertunia® Royal Velvet®
Ciemnoczerwone kwiaty kalibrachoa pierwsze rzucają się w oczy i kontrastują z wzorem na donicy. Lobelie stanowią tło, a białe, drobne kwiaty bakopy oddzielają oba mocne kolory i dodają całemu zestawieniu lekkości.
Idealne zestawienie dla tych, którzy lubią mocne akcenty w pojemnikach. W zależności od nastroju tę kompozycję można przekręcać, aby podziwiać ją od strony czerwonej, białej lub niebieskiej.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Wilczomlecz (Euphorbia hybrid) Diamond Mountain® Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) Laguna® Sky Blue Werbena ogrodowa (Verbena hybrid) Superbena® Red
Krwista czerwień kwiatów werbeny zyskuje w zestawieniu z kolorowymi i delikatnymi kwiatami kalibrachoa. Lobelia jak zwykle stoi na uboczu, ale bez jej udziału pozostałe elementy kompozycji wyglądałyby zbyt ciężko.
Dzwonkowate kwiaty petunii i kalobrachoa wdzięcznie wychylają się z niebieskiej masy lobelii, a ich kwiaty zyskują na urodzie posadzone na takim tle. Choć kolorystycznie, na pierwszy rzut oka, wydają się do siebie nie pasować.
Mocne złote pasy na donicy przykuwają mocno uwagę, dlatego w tej eleganckiej donicy posadzono jedynie dwie, delikatne kępy, które wdzięcznie przytulają się do siebie – niebieską lobelię i białą bakopę.
Betonowa, stylizowana donica wypełniona została klasycznym balkonowym zestawem roślin – czerwony, biały i niebieski z zielenią drobnych liści zapewni radość aż do jesieni.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) Laguna® Sky Blue Nemezja (Nemesia hybrid) Sunsatia® Cranberry Red Werbena ogrodowa (Verbena hybrid) Superbena® Whiteout™
Żółty i fioletowy do idealne kolory do tworzenia zestawień kontrastowych. Ciekawym akcentem są łososiowe, oryginalne kwiaty nemezji. W tym wypadku warto posadzić rośliny w białej, neutralnej donicy, aby nie dodawać kolejnych barw.